17 Aralık 2013 20:24
-A +A
Selim GÜLTEKİN

PORGA’YA UFO GELDİ

Evet, evet, bildik tanıdık bir cümledir “Porga’ya Ufo Geldi.” cümlesi. Hatta geçenlerde arkadaşların birinden duymuştum.

Kendisinin Adıyaman’a yakın bir köye gittiğini ve o köyde çocuklar oyun oynarken “ho Zez vara, ho Zez vara”, “na Zez hot neji ov” gibi esprilere şahit olduğunu anlatmıştı. Düşündüm de tiyatroyu özellikle de geleneksel tiyatromuzu ve dolayısıyla bize has değerleri sevdirme ve tekrar gün yüzüne çıkarma noktasında az iş yapmamışız. Peki ya değeri bilindi mi? Sorusunun cevabı hepinizin tahmin ettiği üzere “Tabii ki de HAYIR.” olacaktır. Aslında benim bu yazımda dile getirmek istediğim ne sevgili Celal hocamızın, benim ve daha birçok arkadaşımın yazdığı senaryolar, ne de tiyatro adına harcadığımız bunca emeğin boşa gitmesi. Bu mesele sonuca ulaşmamış birçok girişim gibi bir kenarda dursun, biz bu meseleyle direkt bağlantısı olan ve yüz yıl geçse de çözüme ulaşabileceğini düşünmediğim diğer meseleye geçelim:
    Burada yıllarca görev yapmış bir bayan öğretmen anlatmıştı: “ Burası benim ilk görev yerimdi. Herkes gibi ben de hayallerimi, umutlarımı, ideallerimi bir bavula topladım ve bavulumu kaptığım gibi yola koyuldum. Çelikhan’a ilk gelişim yaz mevsimine denk gelmişti. Dolayısıyla insanların özellikle de erkeklerin dışarıda oturması, kahve önlerini doldurmaları çok da yadırganacak bir durum değildi. Ancak arabadan inip meydana gidene kadar her adımımın, her hareketimin dikkatlice izlendiğini sonradan fark ettim. Ve bu farkındalığım yavaş yavaş beni etkilemeye, adımlarımın birbirine karışmasına ve nihayetinde tökezleyip yere düşmeme neden oldu.” Devamı çok ilginç, “Evet, bu durum beni oldukça tedirgin etti. Ancak zamanla – bayan öğretmen anlatıyor- ben de onlar gibi geleni geçeni seyretmeyi bir hoby haline getirdim. Artık onlar gibi dışarıda oturmasam da çayımı demliyor, kek, pastamı hazırlıyor ve pencerenin önünde gün boyu oturarak geleni geçeni izliyordum. Kim ne giyinmiş, komşu arabasına kimi, niye bindirmiş, bilmem kim markete ne almaya gitmiş? gibi birçok soruya cevap aramaya başladım.” diyor.
    Her ne kadar yadırgasak da, sitem etsek de maalesef hepimizin sonu buna doğru gidiyor. Aslında bunun bir değil birkaç tane sebebi olduğunu düşünüyorum. Temel nedenlerden bir tanesi ve bence en önemlisi: Hem uhrevi hem de dünyevi anlamda yeterince kitap okumamamız veya bu anlamda kendimizi yeterli hale getirmememiz. Bir diğeri de toplumun büyük bir kesiminin tütünle uğraşması. Yani üç ay çalışıp dokuz ay dinlenmemiz. Bu dokuz aylık tatilimizin büyük bir kısmının da kahvelerde veya kahve önlerinde geçmesi. Peki ya başta anlattıklarınızın bunlarla ilgisi ne? diye sorabilirsiniz. Sanatın insanları nasıl olgunlaştırdığını, ne kadar medenileştirdiğini, sanatçı insanın olaylara herkesten farklı yaklaştığını, sanatla uğraşan insanların hayatı daha değişik anlamlandırdığını hepimiz biliriz. Ama bizim yöremizde bu ne mümkün. Bu anlamda yaptığımız her girişimin hezimetle sonuçlandığının en güzel örneği tiyatral anlamdaki girişimlerimiz olmuştur. Yine çoğu Çelikhanlının içinde bir ukde olarak kalan ve bu gidişle kalmaya da devam edecek olan müzik tutkusuna ne demeli. Ben yarım yamalak öğrendiğim bağlamayı elime alıp televizyona çıktığımda aslında bir anlamda ölüm fermanımı da arka cebime koyup çıktığımın farkındaydım.
     Netice itibariyle Porga’ya ufo gelip gelmediğini bilmiyorum. Ancak bu gidişle bizim memlekete ufonun geleceğinin çok uzak bir ihtimal olduğunu da düşünmeden edemiyorum. Umarım yanılıyorumdur.

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

uuuu

12:34 26 Aralık 2013

çok güzelll...
1000

roooo

17:54 20 Aralık 2013

biraz daha güneş ... sesen .. yani..
1000

abdurrahmangultekin@gmail.com

21:48 18 Aralık 2013

Kalemine, kelamına sağlık pısmam
1000

Admin

22:21 18 Aralık 2013

Çok tşkr ederim Pısmam.

ÇELİKHANLI

20:59 17 Aralık 2013

AYRICA ÇELİKHANDA A SOSYAL BİR YAŞAMIN OLMASININ VE ÇAY OCAĞI DÜZLEMİNE GİRMESİNİN ÖNEMLİ BİR NEDENİ DE BURDAKİ MEMURLARIN ÇOĞUNUN ÇELİKHANLI OLMASINDAN KAYNAKLANIYOR.....YANİ İSTEDİKLERİNİ ÇOĞU ZAMAN RAHATÇA YAPAMIYORLAR...ACABA BU NE DER?YANİ MAHALLE BASKISI.............HAKSIZMIYIM??
1000

ALİ

15:20 19 Aralık 2013

ÇOK HAKLISIN KARDEŞŞŞŞŞ

ÇELİKHANLI

20:56 17 Aralık 2013

ÇOK SÜPER Bİ YAZI HOCAM TEBRİK EDİYOR VE YAZDIKLARINIZIN ALTINA İMZA ATIYORUM.AMA BU SORUNA BİR ÇÖZÜM BULUNMALI.....
1000
Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Anket

Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
2013 www.celikhanajans.com tüm hakları saklıdır. Softmedya Haber Scripti Yazılımı