25 Ekim 2017 14:42
-A +A
Kemal Öner

ÖNCE RESMİ NİKÂH ARDINDAN İMAM NİKÂHI

İl ve ilçe müftülüklerine nikah kıyma yetkisi verilmesine ilişkin düzenlemeyi ben destekliyorum. Müslüman bir toplumda önce resmi nikâh kıyılır daha sonra imam nikâhı kıyılır.

 Çünkü resmi nikah olmaksızın gerçekleştirilen imam nikahı, 1926 yılında kabul edilen Medeni Kanun’a göre bir evlilik akti değildir. Tabii ki medeni kanunlarımıza göre önce son çıkartılan yasayla gelen müftülerimiz resmi nikâh kıymalı sonra müftülerimiz dini nikâh kıymalıdır ki evlilik akti yerine gelsin.
 Bakın günlerdir ülke gündemini meşgul eden bu müftülere nikah kıyma yetkisine karşı çıkanlar İslam’ın kanun kaide ve kurallarına karşı çıkanlardır. Müftülerin nikah kıymasına karşı çıkanlar şunu bilmeliler ki Türk Medeni Kanunu Evlendirme yönetmeliği hükümleri aynen il ve ilçe müftülüklerinde uygulayacaktır. Yapılacak evlendirmeler hiçbir farklılık göstermeyecektir.  Müftülere verilmek istenen nikâh kıyma yetkisi ile çocuk yaşta evliliklerin artmasını bahane edenler aslında kendiler de biliyorlar ki öyle bir şey yaşanmayacaktır.
Bu düzenlemeye karşı çıkanlara soruyorum; Bir imamın resmi nikâhı kıymadan imam nikâhını kıyması ne kadar doğru?  Asla doğru değil önce resmi nikâh kıyılmalı sonra imamlarımız dini nikâhı kıymalı. Müslüman bir toplumda İslam dinine göre inananlar bu düzenlemeye zaten karşı çıkmazlar.
 Ben bu düzenlemenin doğru olduğuna inanıyorum ve destekliyorum. Tabii ki şunu da söylüyorum;  Devlet bu yasayı çıkartıyor ama yasa içerisinde bir takım sorumluluklar getirmeli. Müftüler bu konuda sorumluluklarının bilincinde olmalı ve çocuk yaşta evliliklerin önüne geçmek için ağır cezai yaptırımlar getirilmelidir. Çocuk yaşta nikâh kıyan müftünün işine son verilmeli, gerekirse hapis cezası getirilmelidir. Türkiye Cumhuriyetinde görevi kötüye kullanan 657’ye tabi tüm memurların alacağı cezalar yasalarla zaten belirlenmiştir.
Türkiye’de hali hazırda resmi ve dini nikâh olmak üzere iki nikâh sistemi uygulanmaktadır. %99’u Müslüman bir ülkede insanlar resmi nikâhla yetinmeyip imam nikâhını da kıydırmaları gayet normaldir. İmam nikâhı gayri resmidir ve şuanda imamlar tarafından bu nikâh kıyılmaktadır. Bazı imamlarımız resmi nikâhı olmayan kişilerin imam nikâhlarını kıymıyor ancak hepsi bu konuda hassas olmayabiliyor. İşte bu yasa yürürlüğe girmeden devlet Resmi nikâh olmadan kayıt dışı imam nikâhı kıyanlara yasal düzenlemelerle ağır cezalar getirmeli benim kanaatime göre de getirecektir diye düşünüyorum.
Türkiye’de, bazı istisnalar olsa bile, resmi nikâh ve “imam nikâhı” evliliklerin önde gelen kurulma biçimleridir. Hem dinsel hem de toplumsal olarak kabul gören “imam nikâhı” ülkemizde hukuksal olarak kabul görmemektedir bu gerçeği hepimiz biliyoruz. Resmi nikâh olmaksızın gerçekleştirilen imam nikâhı, Medeni Kanun’a göre zaten bir evlilik akti değildir.
Gayri resmi birleşme yolu ile yapılan evliliklerden doğan çocuklar ve imam nikâhlı eşler ortada kalmış büyük mağduriyetler yaşamaktadır. Bunun önüne geçmenin yolu Müftülerin resmi nikâhı ve imam nikâhını aynı anda kıymasıyla mümkündür. Müftülere verilen resmi nikâh kıyma yetkisi çok eşliliği de önleyecektir. Günümüz Türkiye’sinde hem resmi hem de dini nikâh ile evlenen çiftlerin oranı %94’lerdedir.
Bu kadar karşı çıkıp ortalığı vel veleye verenlerin yaptıkları davranışların yersiz olduğunu düşünüyorum. Türk Medeni Kanunu’na göre geçerli bir evlilik birliği resmi nikâhla mümkündür. Müftüler önce resmi nikâh sora dini nikâh kıymalıdırlar diye düşmüyorum olması gerekende bu...

Anahtar Kelimeler : Kemal, öner, adıyaman,
Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Alıntı Yazarlar
Anket

Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
2013 www.celikhanajans.com tüm hakları saklıdır. Softmedya Haber Scripti Yazılımı