16 Ağustos 2018 17:05
-A +A
Mehmet Şahin

Mesire Alanlarımızın Düşündürdükleri ve Başkan Bulut'a Açık Mektup

Çelikhan serin ve tertemiz havası, yemyeşil ormanları, usul usul akan Merg çayı, su üstünde yüzen adalarıyla, ihtişamlı dağların koynunda barındırdığı serin sulak yaylalarıyla büyüleyici güzelliklere sahip kocaman bir köy gibi görünüyor dışardan bakanlar için.

Her bahar yaz olduğu gibi  bende herkes gibi ailesi veya dostlarıyla birlikte su başlarındaki gölgeliklerde veya dere kenarlıklardaki söğütlüklerde bir nebze hayat meşgalesinden uzaklaşmak, stres atmak,  eğlenmeye dinlenmeye giderdim o küçük mesire yerlerine.
            Birkaç yazdır daha önce gittiğimiz o mesire yerleri artık yok. Çokgöz pınarları, mestan suları vs.  Pınarları kurutulmuş, ağaçları kesilmiş, derelerinde yüzen balıklar, yumurta bırakan ördekler gitmiş. Ne kuş sesleri ne ağaç yapraklarının hışırtısı kalmış. Tertemiz sularında yüzdüğümüz, balık yakaladığımız o dereler artık yok. Etrafını saran tel  örgülerle mapus  damına çevrilmiş altında şakalaşıp soluklandığımız o ağaçlar. Avuçladığımız o su yok. Su sesi kanat şakırtısı yok! Adıyaman’a götürülmüş. Kızılderililerin bir sözü vardır: ‘son ağaç kesildiğinde, son nehir kuruduğunda, son balık öldüğünde, beyaz adam paranın yenmeyen bir şey olduğunu anlayacak.
 
SON AĞAÇ KESİLMEDEN
Birkaç gün evvel Bey pınarı (Kani Mir) dediğimiz mesire alanına gittim. Dolaştım, oturacak bir gölgelik ağaç aradım durdum. Mir suyu kenarında tepe yamacında yapılan ahşaptan oturma yerleri ise bakımsızlıktan kırılmış bozulmuş yer yer yakılmış bir halde bulunuyorlar. Daha ne kadar dayanabilirler bu bakımsızlığa, hoyratlığa ve doğa şartlarına.
Suyun gözünde yapılan çirkinlik abidesi beton mağara  ise pislik saçıyor. Su akıp gitmediğinden; durgun kalan su mikrop barındırıyor.
Yazık! hem de çok yazık o  yapılan masraflara.
Buz gibi soğuk  ve gürül gürül akan Bey pınarı artık yok! O artık mazide kaldı. Hayıflanmak için çok geç.
Ancak  yapılan yanlışlara inat,  bir çok  yerden çıkan küçük pınarlar akıyor  mir suyuna oradan da Merg çayına….
Birçok gözden çıkan suyun oluşturduğu mir suyu çöp deresi gibi her taraf  çerçöp: naylon poşetler, pet şişeler, araç lastikleri vs. aklınıza ne gelirse…
            Oysa bundan birkaç yıl önce Ömer GÜRSOY kardeşimiz küçük bir lokanta kurmuştu. Oraya o tertemiz akan mir su kenarındaki söğüt gölgelerinde leziz balıklar, nefis kebaplar pişiriyordu. Etraflarını temizleyip bakımını yapıyordu. Bizler ve misafirlerimiz memnun ayrılıyorduk buradan. Hep derdim keşke Ömer kardeşimizin sigortasını  Belediyemiz ödese de burayı kapatmasa, çünkü güzel iş yapıyor. Bey pınarını temiz tutuyordu. Sürgü yerine Bey pınarı’nda ağırlanıyordu insanlar. O da gitti. Ne oldu niye gitti sorusu güncelliğini yitirdi.
 
BAŞKAN MUSTAFA BULUT’A AÇIK MEKTUBUMDUR.
            Sayın Başkan bilirsiniz ki  İlçemizin mesire alanı olacak en güzel yeri Bey pınarı dediğimiz Mir suyu civarıdır. Buranın muhteşem doğa güzelliği, serin havası ve tertemiz akan su pınarlarıyla her yerde bulunmayacak ender  bir güzellik taşımaktadır bağrında.. Bir dönem ilçemiz Belediye Başkanlığını yapan Mehmet BORA’nın  yaptığı ve yok olmaya yüz tutan ahşap çardaklar tek başına bir güzellik sunmuyor ne yazık ki. Çünkü su götürülmemiş ve etraflarına tek bir ağaç bile dikilmemiş. Oysa sadece çeşmeler yaptırıp ağaç dikilseydi daha güzel olurdu. Bilirsiniz ki ağacın ve suyun olmadığı yerde mesire alanı olmaz. Hele Bey pınarının doğal güzelliğini bozan betondan yapılmış mağaralara  ne diyelim ama olan olmuş..
 
            Sayın Başkan Bey pınarının yok olmaması, gelecek kuşakların bu doğal güzelliği görmesi için gelin çardakların olduğu yere su verin ve çınar ağaçlarıyla süsleyin. Süsleyin ki cennet olsun oralar.
Sayın Başkan önümüzdeki Sonbaharı bir fırsat bilip Bey  pınarının peyzajını yaparsanız herkesin hayır duasını alırsınız buna inanın.

Saygılarımla.. 
           
 

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Anket

Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
2013 www.celikhanajans.com tüm hakları saklıdır. Softmedya Haber Scripti Yazılımı