30 Mayıs 2017 23:53
-A +A
Mehmet Ali

Hoşgeldin Ey Şehr-i Ramazan

Başı rahmet ortası mağfiret sonu azaptan kurtuluş olan 11 ayın sultanı Ramazan ayına ulaşmış bulunuyoruz.

Hoşgeldin ey şehr-i Ramazan
Hoşgeldin ey şehr-i Kuran
Hoşgeldin ey şehr-i rahmet
Hoşgeldin ey şehr-i mağfiret
Hoşgeldin ey şehr-i itikaf,
Hoşgeldin ey şehr-i infak…..
Başı rahmet ortası mağfiret sonu azaptan kurtuluş olan 11 ayın sultanı Ramazan ayına ulaşmış bulunuyoruz.
Akıl sahibi, buluğ çağına ulaşan ve sağlığı yerinde olan her Müslümanın ramazan ayında oruç tutması  farzdır. Yani ramazan ayında oruç İslam’ın temel emirlerinden biridir.
Ramazan ayı her ne kadar oruç ile özdeşleşmişse de Ramazan ayı bir aylık nefis terbiye ve tezkiyesidir.
Kuranı kerimin ifadesi ile “sayılı günler” olduğundan bu günlerin kıymetini bilmeliyiz. Ramazan Ayının kıymetini idrak etme, ihya etme ancak ramazanın her anını ibadetler ile süslemekle olur.
Bu yazımızda ramazan ayında yapılabilecek ve yapıldığı takdirde Ramazan ayımızı süsleyecek bir takım ibadetleri hatırlatmakta fayda görüyorum.

Ramazan oruç ayıdır.
Unutmayalım ki oruç sadece yeme içme ve şehevi arzulardan uzaklaşmak demek değildir. Bunlarla beraber dilimize, niyetlerimize, gözlerimize, hükmettiğimiz bir irade eğitimidir.
İmam Gazali 3 türlü orucun olduğunu ifade eder. Bunlar; 1. Avamın orucu 2. Havassın orucu 3. Ehass-ül-Havass’ın orucu.
Avamın Orucu mide ve tenâsül uzvunu şehvetlerden sakındırmaktır.
Havasın Orucu kulak, göz, dil, el ve ayağı günahlardan uzak tutmaktır
Ehass-ül-Havass’ın Orucu kalbi malayani, boş düşüncelerden tamamen arındırıp Allah´tan başka herşeyi kalpten uzaklaştırmaktır. Bu nedenle tuttuğumuz orucun hangi sınıf insanın orucu olduğunu düşünerek oruca niyetlenmeliyiz.
Peygamber Efendimiz “ kim inanarak ve karşılığını yalnızca Allah’tan bekleyerek Ramazan orucunu tutarsa Allah onun geçmiş gelecek günahlarını bağışlar” buyurmaktadır.
Kim günahsız bir şekilde bayrama kavuşmayı istemez ki?

Ramazan Kuran Ayıdır:
Kuranı Kerimin indirildiği ve bin aydan daha hayırlı olan Kadir gecesi Ramazan ayı içerisindedir. Peygamber Efendimiz (sav) her yıl 1 kez son yıl ise Cebrail (as) ile karşılıklı 2 kez Kuranı Kerimi okumuşlardır. Mukabele geleneği Peygamber Efendimizin sünneti seniyesi olduğundan bu sünneti ihya etmeli; Bu ayda Kuranın hidayetinden, şifasından ve rahmetinden istifade etmeliyiz.
Kim bilir idraklerimizi açarak okuyacağımız bir ayet hem dünyamızın hem ahiretimizin kılavuzu olabilir?

Ramazan İnfak Ayıdır
Oruç ile açlığı tecrübe eden Müminler yeryüzünde açlığa mahkûm olan insanların halini düşünme fırsatı bulduğundan empati yapmalı, tefekkür etmeli ve tefekkürün neticesinde “ komşusu aç iken tok yatan bizden değildir” hadisi şerifinin kılavuzluğu ile fakirlere, yetimlere ve kimsesizlere yardım elini uzatmalıdır. Unutmayalım ki bu ayda yapılan iyiliklerin karşılığını Rabbimiz kendisi kat be kat ödüllendirecektir.
Bir gün biz de fakir, yetim ve kimsesiz olabiliriz kim bilir?

Ramazan Tövbe Ayıdır.
Rahmet kapılarının açıldığı, cehennem kapılarının kapatıldığı ve azgın şeytanların zincire vurulduğu şu zaman diliminde mümin geçmişinin bir muhasebesini yapma ve hatalarından tevbe etme fırsatına kavuşmaktadır.  Bu ay sigara, içki, kumar gibi kötü alışkanlıklardan vazgeçmek için kapımızı 11 ayda bir çalan büyük bir fırsattır. Kim bilir belki de bu son Ramazanımız olacaktır?

Ramazan Namaz Ayıdır?
Ramazan ayı şimdiye kadar namaz kılmayan kardeşlerimiz için bir fırsat, namaz kılan müminler için ise kaza namazları ile eksikliklerini tamamlama fırsatını yakalayacakları, nafile namazlarla vakitlerini süsleyecekleri bir zaman dilimidir. 
İdrak ettiğimiz Ramazan Ayını bütün bu ibadetlerle ihya etmeyi Rabbim bizlere nasip eylesin
Değerli Kardeşlerim Ramazanınızı tebrik eder. Ramazan Ayının bütün dünyaya rahmet; İslam âlemine ise barış ve huzur getirmesini Yüce Rabbimden niyaz ederim.  

Çelikhan Vaizi Mehmet Ali Çetinkaya


Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Alıntı Yazarlar
Anket

Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
2013 www.celikhanajans.com tüm hakları saklıdır. Softmedya Haber Scripti Yazılımı