10 Şubat 2017 17:42
-A +A
Mehmet Ali

ES-SELEM-U KABLEL KELAM

Bir Müslüman için fiil ve eylemin öncesinde Besmele ne ise sözün evvelinde de selam odur.

İnsanlık için sözün değer ve önemi ne ise söz için de selamın ehemmiyeti odur. Selam vermek ve akabinde selama iştirak ederek cevap vermek, İnsanlık mefhumu ile yoğrulmanın, medeni olmanın nihayetinde insan/ı kâmil olmanın bir işaretidir. Bu nedenle cahilin, bedevinin, vahşilerin ve canavarların selamı olmaz. Çünkü selam insana has bir marifettir. 
Selam olsun! Selam vererek karşılığında selam alanlara…
Es-Selam, Allah’ın sıfat/isimlerinden biridir. Her farz namazdan sonra müezzinin okuduğu Allâhümme entesselâm ve minkesselâm." "Allah'ım! Sen'sin Selâm ve Sen'dendir selâmet." Sözleri ile “Selam” olana selam verir ve “Selam” olandan Selamet bekleriz.
Bu selamet temennimiz sadece namaz sonrası ile sınırlı değildir. Namazda tahiyyat ile namaz dışında hayatın her alanında esenlik, selamet temennilerimiz devam eder.
Yüce Kitabımız  “Size bir selâm verildiği zaman, ondan daha güzeliyle veya aynı selâmla karşılık verin. Şüphesiz Allah, her şeyin hesabını gereği gibi yapandır”(Nisa/ 86)  Ayeti  bizlere selam vermeyi, verilen selama en güzel şekilde karşılık vermeyi öğütlemektedir.
“Aranızda selamı yayın”
Peygamber Efendimiz “ iman etmedikçe cennete giremezsiniz, birbirinizi sevmedikçe de iman etmiş olmazsınız. Size yaptığınız takdirde birbirinizi seveceğiniz bir iş göstereyim mi?  o halde aranızda selamı yayın” buyurmuşlardır.
Toplumda kalın buz duvarlarını eritmenin, soğuk simalara bir nebze haya öğretmenin, insanlığa en çok yakışan samimiyete ulaşarak topluma sevgi,saygı, güven kazandırmanın en kolay yolu  o topluma selam alıp vermeyi öğretmektir.
Selam vermek bir tercih meselesi değildir, bir zorunluluktur. Çünkü bu bir haktır. Peygamber Efendimizin ifadesi ile “Müslümanın Müslüman üzerinde beş hakkı vardır” işte selam bu beş hakkın ilkidir.
Yani selam sadece kuru iki kelimeden ibaret değildir...
Yani selam dilden kulağa oradan da kalbin derinliklerinde huzur göndermektir.
Gönülden dile dilden de gönle sevgi göndermektir selam ..
Selam soğuk arzın semalarına, sert dünyanın kayalarına ruh üflemektir.
velhasıl-ı kelam
Es-selam, güven veren bir fikir, insana has bir şükür, ruhu ve gönlü mutmain eden bir zikirdir.
Öyleyse
“Esselamu Aleyküm ve  rahmetüllahi ve berakatühü”
 
Çelikhan Vaizi Mehmet Ali Çetinkaya

Anahtar Kelimeler : çelikhan, vaiz, kalem,
Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Anket

Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
2013 www.celikhanajans.com tüm hakları saklıdır. Softmedya Haber Scripti Yazılımı