22 Şubat 2014 00:31
-A +A
Selim GÜLTEKİN

Dünya mı Değişti, Yoksa Değişen Biz miyiz?

Seksenli yılların çocuklarıyız biz. İnsanların sevgi ve samimiyet koktuğu, kirletilmemiş bir dünyada geçti çocukluğumuz.

Çoğu kez dışarı çıktığımızda ciğerlerimize kadar işleyen temiz toprak kokusunu hala aramaktayım. Bazen ola ki yağmurdan sonra o kokuyu alabilir miyim diye dolaşmaya çıkıyorum ama nafile. “ Dünya mı değişti, yoksa değişen biz miyiz?” diye herkes gibi ben de sürekli sorar oldum kendi kendime. Aslında sorunun cevabı oldukça basit. Ama basit olmadığı gibi her geçen gün, gittikçe ağırlaşan yükünü omuzlarımda hissettiğim bir sonucu var bu sorunun. Sakın aklınıza “Bunlar yıllanılmışlığın belirtileri kardeşim.” gibi cümleler gelmesin. Çünkü bu ruh halini bugün ben nasıl yaşıyorsam inanın ki daha çocukluğunu tamamlamamış nice insanın hemen hemen hepsi için söz konusudur bu durum.
       Evet, tabii ki değişen bizleriz. Aslında değişen derken tam anlamıyla “yozlaşan, dejenere olan, belki de kendi isteğiyle sömürülen-daha doğrusu- sömürülmeye göz yuman”… Ne mi kaybettik? Haliyle değerlerimizi, benliğimizi, kişiliğimizi, saflığımızı –hatta en önemlisi de- “utanma” duygumuzu kaybettik. Bana sorarsanız, kendisinden bahsedildiğinde, yalan söylediğinde, büyülerine karşı farkında olmadan saygısızlık ettiğinde yüzü kızarmayan bir insan “utanma” duygusunu kaybetmiş demektir. Hatırlarım da eskiden yaptığım bir hata yüzünden bana bağırıp çağıran, azarlayan hatta gerekirse beni hırpalayan komşumuz Hasan Emmi, bugün bunları bir başka çocuğa rahatlıkla yapabilecek mi? Veya Hasan Emmi’nin yaptığına karşın azarladığı çocuk dönüp de “ Sana ne, sen ne karışıyorsun be, sana mı kaldı?” demeden durabilecek mi? Evet, bizler, komşumuz Hasan Emmi’yi bir ağabey, bir amca, bir baba bilirdik. Ha komşu Hasan Emmi söylemiş, ha babamız söylemiş. Söylediklerini kale alır, saygıda kusur etmezdik. Şimdi söyleyin bana benim gibi çocukluğunda işlediği basit bir suç yüzünden evde azar işitirim korkusuyla nice nice komşunun evinde geceleyeniniz oldu mu hiç? Bu soruya benimle aynı jenerasyonda olan birçok kişinin “evet” diyeceğinden hiç kuşkum yok. Çünkü o zamanlar herhangi bir komşunun evi adeta bizim ikinci bir evimiz sayılırdı.
      Netice itibariyle, kısacık bir süre içerisinde Dünyanın teknoloji anlamında kaydettiği büyük aşamalar beraberinde büyük bir kirlenme ve değişim de getirmiş oldu. Bugün yukarıda kaybettiğimizi belittiğimiz birçok değerin yitirilmesine sebep herhalde bu olsa gerek diye düşünüyorum.

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

değişim

18:40 23 Şubat 2014

bahsettiğiniz eko sistem dahilinde olan toplumsal değişimin dejenere olmasıdır.özden kopmak ve öze yabancılaşmaktır.ahlaki sorgulamanıza katılmakla beraber size sorularım olacak. 1.yeni kuşağın toplumsallaşması için genelde türkiye özelde tüm çelikhan ne kadar cevap olabildi. 2.üst ve alt kimlik bunalımını yaşayan bir gençlik ne kadar kendisi olabilir. 3.herşeye rağmen toplumsal ahlaki ölçüleri yaşayan yeni kuşakta beklentiniz sizin gibi sormayan ve sorgulamayan bir jenerasyon mu? not:toplumsal bir konuya indiğiniz için teşekür ederim.yeni yazınızı zevkle bekleyecem
1000

Admin

21:28 23 Şubat 2014

"Değişim" kardeşim, bir kere senin değişime sebep olarak gösterdiğin ve gayet doğal bir şeymiş gibi göstermeye çalıştığın "ekosistem" belirli bir alan içerisindeki canlıların cansız varlıkla olan ilişkilerinin oluşturduğu bir sistemdir. Yani değişime sebep ekosistem değil ekosistemi bozan insanlar olsa gerek. Bizim sormayan sorgulamayan bir jenerasyon olduğumuzu söylemişsin. Bunu neye dayanarak söylediğini belirtirsen biz de ona göre bir kanıya varırız. Ayrıca en azından benim bu köşede, böyle bir konuyu dile getirmem sorgulamak olmaz mı? Yeni kuşağın durumunu sormuşsun. Ben yeni kuşağın çok i

Abid

17:14 23 Şubat 2014

Dünyanın kirlenmişliğini görmezlikten geliyor herkes.
1000
Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Anket

Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
2013 www.celikhanajans.com tüm hakları saklıdır. Softmedya Haber Scripti Yazılımı