6 Temmuz 2017 00:07
-A +A
Kemal Öner

BU OYUN NEYDİ NEDEN ADIYAMAN SEÇİLDİ?

Sevgili Adıyamanlı hemşerilerim, sevgili kardeşlerim, çok değerli Milletvekillerim. Türkiye Büyük Milet Meclisi Başkanvekili saygıdeğer kardeşim Ahmet Aydın, siyasi parti temsilcilerimiz, Adıyaman’ın sivil toplum örgütleri temsilcileri…

Geçtiğimiz gün Star gazetesinde bir haber çıktı ve haberin içeriğini bence hiç kimse okumadı.  Biri veya birileri bu gazetedeki haberin fotoğraflarından yola çıkarak o haberi Adıyaman’a özgü yazılmış  bir haber Adıyaman tütününü konu alan bir haber gibi lanse ettiler her satırında değil, tek bir cümle bir kelime Adıyaman yazmayan haberi küt diye Adıyaman’ın gündemine oturttu. Çünkü konu Adıyaman denildi. Tabiî ki konu en hassas konu  çiftçimizin ve vatandaşlarımızın ekmek kapısı olan tütün
Sevgili Adıyamanlı hemşerilerim bakın bende o haberi okumadım sosyal medyada yapılan paylaşımlarda ki haberi gördüm, fotoğrafları gördüm.  Demek ki konu Adıyaman dedim. Bende hemen sosyal medyadan zehir zemberek çok ağır sözlerle o haberi yapan muhabire ve gazeteye yönelik yazılar yazdım ve ağzıma ne geldiyse söyledim, paylaştım. 
Düşündüm, haberi okudum.  Ne manşette, ne spotta ne de haberin içerisinde Adıyaman geçmediği gibi Adıyaman’ı anımsatan hiçbir  ibare de yoktu  ben çok inceledim ama göremedim.  Sevgili hemşerilerim bakın bizim yaptıklarımızın hepsi ani çıkışlar, ferdi çıkışlar neyin ne olduğunu bilmeden vay Adıyaman terörle anılıyor, vay Adıyaman’ı terörist şehir olarak ilan edildi, vay tütün elden gidiyor. Sevgili Adıyamanlılar, sayın milletvekillerimiz, bakın siyasi parti temsilcilerimiz, sivil toplum örgütlerinin temsilcileri o haberin içerisinde ne Adıyaman geçiyor ne Çelikhan, ne Besni, ne Gölbaşı, ne Samsat, ne Sincik, ne Tut yani Adıyaman söz konusu değil.  Düşündüm de bizler neden hemen bunu üzerimize aldık veya kim kimler bunu Adıyaman’a yamadı.
Ben sonra düşündüm dedim neler oluyor?   Bir daha, bir daha haberi okudum o anda Sevgili dostum, kardeşim ve  bir meslektaşım  bana yazdı:  Abi, sen Adıyaman Sivil Toplumu Destekleme Derneği Başkanı olarak bir yazılı açıklama göndermişsin bende gönderdiğin yazıyı okudum.  Abi ya baksana senin de bir şey dikkatini çekmedi mi? dedi. Ne diye sordum, “Abi bu Star gazetesindeki haberi bir oku, Haberde asla Adıyaman söz konusu değil.” dedi.
Bakın sevgili hemşerilerim biraz sakin olalım biraz sağduyulu davranalım. Bizler birilerinin oyununa geldik galiba, neden niçin yaptı kim yaptı şu an bunu çözmüş değilim. Kim ne amaçla yaptı da bu halk bu kadar insan galeyana geldi. Amaçları neydi  şu ana kadar ben anlamış değilim çok şaşkınım.
 Sevgili Adıyamanlı kardeşlerim sosyal medyada dolaşan haberleri gazete manşetini gördüm hiç okumadan incelemeden bakın bende olayın içerisine hemen hoooop diye atladım. Adıyaman’da bir Sivil Toplum Örgütünün Başkanı olduğum için ve Adıyaman sevdalısı bir Gazeteci olduğum için hemen sıcağı sıcağına bende çok sert açıklamalar yaparak, yazılar yazarak olaylara müdahil oldum.  Hatta suç oluşturacak nitelikte haberi yapan servis eden şahıslara yönelik çok sert açıklama yaptım.
 Yine söylüyorum haberi defalarca okudum, bu haberi biz Adıyamanlılar olarak hemen aldık biz sahiplendik. Sevgili Adıyamanlı kardeşlerim yine söylüyorum haberi bir daha beş daha okudum evet baktım haberin içerisinde kesinlikle Adıyaman yok. Gazetede sadece kıyılmış tütünle poşetler vs. var.
 Hala daha düşünüyorum da neden bizler Adıyamanlılar olarak sahiplendik daha doğrusu sahiplendirdiler demek daha doğru olacak.
 Bakın ben yaşlım itibarı ile hatırlarım Babalarımız annelerimiz  tüm aile boyu yılın 12 ayı tütünle uğraşırdık yani tütün hayatımızın parçasıydı  tabi’i ki böyle olmasına rağmen yine dış güçlerin baskısıyla bizim hükümetler bunu yasakladı  işte Adıyaman’ın bazı bölgelerinde az miktarda bunu da ya kıyılmış tütün olarak yada özel sektöre verilecek yani devlet almıyor. Burda yine oyunlar oynanıyor bu tütün tüccarları yani Büyük sigara üretici firmaları ne yapmak istiyorlarsa bazı oyunlar peşindeler.ben burada İçişleri Bakanlığının dikkatini çekmek istiyorum  Tütün Adıyaman için çok önemli bir gelir kaynağı asla bu konu yabana atılmamalı hatta bu tütün konusu çok ciddi ele alınmalı. Bu tütün ekimine satımına ivedilikle yasal çözümler getirilmeli satışına vergi getirilmeli bu başı boşluluk kanunlar çerçevesinde yasal bir hale getirilmeli yoksa bu tütün konusu daha çok baş ağrıtacak.  Üreticiler de  satıcıda çok sıkıntılarla karşı karşıya kalıyorlar. Bu nedenle ilgili bakanlık derhal bu konuyu ele almalı gereken yasal prosedürleri yapmalı...

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

MEHMET

12:05 7 Temmuz 2017

YAV HE HE HE
1000
Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Anket

Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
2013 www.celikhanajans.com tüm hakları saklıdır. Softmedya Haber Scripti Yazılımı