23 Haziran 2017 10:31
-A +A
Mehmet Ali

Bayram Geliyor “Gelin Bu Bayram Gönüller Yapalım”

Bir aylık ibadet yumağı olan Ramazan ayının akabinde İbadetin doruğa ulaştığı, sevginin ve merhametin gönüllerimizden sokaklara taştığı bayram geliyor. İbadetin huzur limanından müminlerin neşe denizine açılan zaman geliyor.

Unuttuğumuz değerleri anımsatan, kaybettiğimiz değerleri tekrar tekrar yaşatan bayram geliyor.
Oruçlu ağızların su içeceği, terbiye gören nefislerin sevineceği, fıtır sadakası veren başların rahmet dalgalarıyla göğe ereceği bayram geliyor.
Çocuklar neşe içerisinde topladıkları şekerlemeler ile sabah giydikleri güzel elbiselerinin ve ayakkabılarının sevinci ile koşacaklar caddelerde, sokaklarda, kaldırımlarda... Bizlerden de bir şeker ve akabinde bir tebessüm bekleyecekleri bayram geliyor.
Dünyaya neşe dolacak, balonlar uçuşacak, lunaparklar kurulacak. Mahallemizde çocukların ayak seslerinin geleceği bayram geliyor.
Takır takır rahmet ziyaretleri başlayacak, evler arasında rahmet ilmekleri dokunacak. Samimiyet tebessümleri dolduracak gökyüzünü.  Ümmet olma şuurunun gök kubbemizi kaplayacağı bayram geliyor. 
Büyüklerimiz, ah büyüklerimiz! Bizleri büyütüp hayata hazırlarken, kendileri yazın sıcağında eriyen buz gibi; ömrünü tüketen büyüklerimiz. Annemiz, babamız, amcamız, dayımız, teyzemiz…. Kim kaldıysa artık geriye, bizi bekleyeceği, görmeyi ümit edeceği bayram geliyor.
Rahime nine yine bekleyecek kapıda, evladının kokusunu aldığı, evladının dostunu görünce. Sarılacak, oğluuum diyecek. Titreyen dudaklarında oğlum diyeceği, yaşlı haliyle Allah’ın rahmetini cezbedeceği bayram geliyor…
Fakat bana sarılacak ve elini öpeceğim Rahime nine yok artık. Geçen bayram vardı oysa…
Tıpkı ninem gibi, dedem gibi, dayım gibi… Birer birer gittiler. Her bayram yıldız gibi kaydılar aramızdan… Aramızda olanları hatırlayacağımız bayram geliyor.
Huzurevlerinde kalan anne/babalarımız gelin ettikleri kızlarının evlerine gelmesini, askere uğurladıkları evlatlarının teskereyi almasını bekledikleri gibi bekleyecekler. Huzurevlerinde huzursuzluğun yaşanacağı bayram geliyor.
Yetimin, fakirin, miskinin, mültecinin, kimsesi olmayanın susacağı, kalbinin mahzunlaşacağı ve gözyaşlarının ağıt yakacağı bayram geliyor.
Yamalı elbisesiyle dünyaya gülücük dağıtan çocuğun hayatımıza renk katacağı bayram geliyor.
Askerin gökyüzüne, mahkûmun ranzanın tepesine, gurbetçinin dağlara bakacağı; bekleyenlerinin sağ olsunlar da varsın uzakta olsunlar sözleriyle kendilerini teselli edecekleri bayram geliyor.
Günlerdir iş telaşında koşuştururken, ilgilenmediğimiz, kırdığımız insanların yüzüne bakıp, bakışlarımızla sizi seviyoruz diyeceğimiz bayram geliyor.
Unutmayın!
Bir hayat geliyor
Bir fırsat geliyor.
Gönüller alacağımız, Gönüller yapacağımız bir bayram geliyor.
“GELİN BU BAYRAM GÖNÜLLER YAPALIM”
Gönüller kazanmak ve gönüllere girmek temennisi ile Bayramınız Mübarek olsun.
 

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

samet yıldırım

11:20 23 Haziran 2017

Köşe yazısı çok hoşuma gitti hocam. güzel yazmışsınız.
1000
Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Anket

Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
2013 www.celikhanajans.com tüm hakları saklıdır. Softmedya Haber Scripti Yazılımı