21 Şubat 2018 14:20
-A +A
Kemal Öner

AĞAÇ DİKELİM SUSUZLUK ÇEKMEYELİM...

Hepiniz ormanların hatta bir ağacın bile ne kadar önemli olduğunu iyi bilirsiniz.

Peki bugüne kadar kaç tane ağaç diktiniz? Yada ağaç dikimi için hiç uğraş verdiniz mi? Herhangi bir organize ekiple, dağlara veya en yakınınızda ki bir alana ağaç dikmek için uğraş verdiniz mi? Eminim bir çoğumuz bütün bunları hiç düşünmedi. Ben bugün, bu yazıyı ülkemizin geleceği için ve buna sizlerinde destek vereceğini bildiğim için kaleme alıyorum.
Hepinizin bildiği gibi ormanlar sağlığımız için son derece önemli olan oksijeni üretirler ve Allah’ın biz insanlar için yarattığı sayısız faydası bulunan, bakmaya doyamadığımız yemyeşil alanlardır. Ülkemizdeki yeşil alan miktarına baktığımızda Karadeniz Bölgesi oldukça yeşil, kıyı kenarları hakeza işte bu nedenle o bölgeler yağmur çok alıyor. İç Anadolu ve Doğu Anadolu Bölgelerinde durum maalesef çok kötü. Orman Bakanlığı'nın hazırladığı Ulusal Ağaçlandırma Seferberliği Eylem Planı çerçevesinde gelin Adıyaman’da bir kampanya düzenleyelim. Adıyaman Üniversitesi'nde 22 bine yakın öğrenci var bu öğrencilerle birlikte halk-öğrenci el ele adlı bir ağaçlandırma seferberliği yapalım. Adıyaman’ı yönetenler Belediye Başkanı, Sivil Toplum Kuruluşlarının Başkanları ve özellikle Adıyaman’ın aydınları yani biziz diyen Adıyaman BAROSU'NUN Başkan ve üyeleri hadi burada söz konusu Adıyaman gelin o zaman sizde elinizi taşın altına koyun. Boz kırlara bir, beş, on fidan da sizler dikin. Daha fazla alan çöl olmadan, geri dönüşüme ve ağaç dikmeye önem verelim.
Türkiye, küresel ısınmanın zararlı etkilerini en önce ve en şiddetli biçimde yaşıyor. Dünyada küresel ısınma süreci yaşanıyor bunu hepimiz fark ediyoruz. Bu süreci geri çevirmek imkânsız ama en azından daha fazla ilerlemesini engelleyebiliriz. Bilim adamlarının açıklamalarına bakarsak bilimsel verilere göre; Ülkemiz küresel ısınmanın zararlı etkilerini en önce ve en şiddetli biçimde yaşayacağı söylenmektedir.
  Bu nedenle ormansızlaşmanın önüne geçilmesi ve ağaçlandırma çalışması yapılması ülkemizin sera gazlarının atmosfere salınmasında yarattığı etkiyi en aza indirgemesinde önemli rol üstlenecektir. İşte yaşadığımız bu şehirde ve bölgemizde önem arz etmektedir. Bizlere düşen Adıyaman’da tüm okullar, sendikalar, sivil toplum kuruluşları yani tüm vatandaşlar olarak hepimiz bu taşın altına elimizi koymamız gerekiyor.
Burada öncelik Adıyaman Valiliği'nin... Tüm kamu kurum ve kuruluşlarını harekete geçirecek en önemli paylardan biride Adıyaman Belediyesi'ne düşüyor.
Taşın altına elini ciddi anlamda koyacak Adıyaman Üniversitesi Rektörü Talha Gönüllü ile görüştüm. "Halk Üniversite El Ele" diye bir ağaçlandırma kampanyası yapalım dedim. Sayın rektörüm ise bu konu ciddi bir konu sizler basın mensupları olarak ön ayak olun yapalım dedi. Benim burada beklentim Adıyaman Valisi  Sayın Nurullah Naci Kalkancı, Adıyaman Belediye Başkanı F. Hüsrev Kutlu, Adıyaman Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Sayın Mustafa Uslu ve Adıyaman’ın en önde gelen eğitim camiasının  başında olan Memur-Sen Konfederasyonu İl Temsilcisi Ali Deniz, hepiniz hadi bismillah deyin, herşey Adıyaman için deyin ve bu ağaçlandırma çalışması ile Adıyaman’a hayat verin.
Adıyaman semalarında uçaktan aşağıya baktığımız zaman her yer dağ, taş. Dağda, ovada hiç yeşil alan yok işte bu durumda yağmurların yağmamasına çok büyük etken. Bu nedenle bir an önce daha fazla zaman kaybetmeden gelin bu kampanayı başlatalım. Yoksa ülkemizin ve ADIYAMAN’IN geleceği tehlikede. Ağaçlandırma, küresel ısınma ile mücadele de en kolay uygulanacak yöntemdir. Ağaçlar, atmosferdeki sera gazlarını emdikleri için, küresel ısınmanın tehditlerini azaltma konusunda en kolay uygulanacak yöntemlerden biridir. Bakın tehlike kapıda gelin vakit çok geç olmadan kazmanızı küreğinizi alın ağaçlarınızı kendi ellerinizle dikin, Adıyaman susuz kalmasın.

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Alıntı Yazarlar
Anket

Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
2013 www.celikhanajans.com tüm hakları saklıdır. Softmedya Haber Scripti Yazılımı