29 Eylül 2017 17:27
-A +A
Kemal Öner

Adıyaman Turizimi Can Çekişiyor

Adıyaman adeta açık hava müzesi gibi bir yerleşim bölgesi… Her tarafından tarih fışkırıyor. Doğa ve tabiat güzellikleri muhteşem. Tarihi ören yerleri çevre illerde bile yok.

Geçtiğimiz aylardaydı, dönemin Turizm Bakanı Sayın Nabi Avcı Adıyaman’a geldi. TPAO Konferans Salonunda yaptığı konuşmaları dinledim. Güzel konulara temas etti. Yiğidi öldür hakkını inkar etme diye bir ata sözümüz var işte tam burada bu sözü kullanmamız gerekiyor. Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanvekili Sayın Ahmet Aydın başta olmak üzere milletvekillerimizin el birliğiyle, duyarlı davranışlarıyla Adıyaman’a çok muhteşem bir Panoramik Müzenin yapılacağı sözü verildi. Bu Adıyaman için çok önemli bir eser olacaktı. İnşallah sallantıda kalmaz ivedilikle ele alınır ve bir an önce yapımına başlanır.
Toplantıyı baştan sona izledim ve konuşmacıları dinledim. 30 yılı aşkın bu basın sektöründeyim. Adıyaman’ın sorunlarını yakinen takip ediyorum. Adıyaman’a yapılan yatırımları da çok güzel bir şekilde gözlemliyorum. Burada esas ele almamız gereken Nemrut Dağı, UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesinde yer alan ve dünyada eşi benzeri bulunmayan harika bir tarihi eser. 30 yıl önce Dünya Kültür Mirası listesine alınmış ancak her geçen gün kan kaybetmiş bir tarihi güzelliğimiz var.
 Demirel hükümetleri ve daha sonra Rahmetli Turgut Özal döneminden beri günümüze kadar bu Nemrut serüvenini takip ediyorum. Onlarca defa yazdık, çizdik. Ancak Nemrut Dağının korunması, iyileşmesi ciddi anlamda ele alınıp turizme kazandırılması için hiç ama hiç bir çalışma yapılmadı. O günden bu güne değişen bir şey olmadı. Değişen tek şey Nemrut Dağındaki tarihi eserlerin iyileştirilmeye gidilmesi gerekirken daha da TARUMAR edildi. Gün geçtikçe o devasa heykeller kırılıyor, tahrip ediliyor. Tümülüs her geçen gün eriyor, çöküyor. Elimizde çok önemli bir tarihi eser var, kıymetini bilemedik. Bundan sonra bilsek de hep dağılmış kırılmış yapıtları ne kadar koruyabiliriz ki?
Son aylarda yine NEMRUT yine MALATYA yine yol hikayesi… Allah aşkına Adıyaman’ın yetkili siyasi veya bürokratları Nemrut için neden bir şey yapamıyorsunuz? Veya yapmayacaksanız verin Malatya yapsın, korusun, kollasın o tarih orada yok olmasın.
Sözlerimin başında da söyledim,  Adıyaman adeta bir tarih hazinesi, adeta bir açık hava müzesi. Türkiye’de yok böyle bir il… Turizm gelirleri açısından Adıyaman, çok fakir bir şehir. Elimizdeki tarihi ören yerlerini değerlendirip satamıyoruz. Hele şu Perre Antik Kent gibisi var mı Türkiye’de? Yani burada suçlu kim ben ona bir ad koyamıyorum. Gerçi bu ilde turizmden sorumlu kim ise onlardır suçlu olanlar.
 Devlet, Valilik, Belediye, Sivil Toplum Kuruluşları, turizmle uğraşan iş adamlarımız ve otel sahipleri yani benim kanaatime göre herkes suçlu bugüne kadar hiç kimse üzerine düşeni yapmamış. Bundan sonra yapılır mı? Sanmıyorum. Benim hiç umudum yok açık söylüyorum. 
 Bakın Sayın Bakan geldiği gün salonda konuşmacıları can kulağıyla dinledim. En çok dikkatimi çeken İl Kültür Turizm Müdürünün konuşmasıydı. Turizm Müdürü öyle bir anlattı ki yemin ederim dudağım uçukladı. Ya Adıyaman bu mu dedim. Evet, yukarıda söyledim zaten Adıyaman adeta bir açık hava müzesi olduğunu zaten bunu biliyoruz ancak Turizm müdürünün anlattıkları beni şaşkına çevirdi. Adıyaman gerçekten çok şeye sahipmiş ancak hiçbir şeyin kıymetini bilmeyen bir Adıyaman var.
Turizm Müdürü, tarihi bir dille Adıyaman’ın tarihini anlattı. Adıyaman Doğu ve Güneydoğuda hatta Türkiye’de turizmin başkenti durumunda ancak bu güne kadar bu doğrultuda çalışma hiç yapılmamış. Bundan sonra çalışmalar yapılır da bari gelecek nesillerimize faydası olur diye düşünüyorum.
İl Turizm Müdürü o kadar güzel anlattı ki o kadar tarihi kalıntılarımız, eserlerimiz,  inanç turizmi, kültür turizmi ya mükemmel yerlerimiz var amaaaaaaaa işte gel gelelim sahip çıkıp kıymetini bilmiyorlar ya da bilmiyoruz. Gerçi biz biliyoruz. Sosyal medya kullanan vatandaşlarımızda biliyor. Onlarda orada yazıp çiziyor. Fakat turizm ile uğraşanlar bilmiyor sanırım. Hiçbir alanda tanıtım yapmıyoruz. Ya şu Altınşehir Mahallesinde bulunan bir üniversitemiz var. Buraya her yıl binlerce insan geliyor. Onlar Adıyaman’a giriş yapınca veya Üniversite çevresinde Adıyaman’ın tanıtımı ile ilgili herhangi bir şey ile karşılaşıp; ‘Aa Adıyaman’da burası varmış. Arkadaşlar gidip bir görelim mi?’ demiyor. Neden? Çünkü onlara Adıyaman’ın tarihi güzelliklerini gösterecek herhangi bir çalışmamız yok.
 İşte burada şunu kesin bir dille söylüyorum, Adıyaman bu turizm gelirlerinden yoksun bir şehir olarak yoluna devam ediyor. Bakın TPAO Konferans Salonunda daha sonra Turizm Bakanını dinledim ve tekrar umutlandım. İnşallah güzel işler yapılacak, inşallah bu beklentilerimiz boşa çıkmayacak. Bu turizm gelirlerimiz artacak o tatlı pastadan Adıyaman halkı da nasibini alacak demek istiyorum ama yok yok benim umudum yok.
Burada bir konuya daha dikkat çekmek istiyorum. Türkiye’de ve çevre illerimizde çok yerde panayırlar festivaller yapılıyor. Gaziantep'te Ahilik kutlamaları ve festivaller, Şanlıurfa'da İsot festivali, Kahramanmaraş'ta dondurma, Malatya'da Uluslararası Film Festivali, Kilis'te Çocuk Festivali… Peki, ADIYAMAN’DA NEDEN bir festival veya panayır yapılmıyor? Ben söyleyeyim Adıyaman’ın turizm ile ilgili görevlileri uyuyor.
Şimdi ben bunu söylüyorum diye bazıları işi yine siyasilere yıkacak siyasiler bu işe el atacak falan filan diyecekler. Hayır asla siyasilerin işi değil. Öncelikle yerel yöneticiler uğraşacak, konuşacak, toplantılar düzenleyecek, proje üretecek. Siyasiler, merkezi hükümetten parasal destek verecek. Bunu gerçi söylememize bile gerek yok. Yerelde ki yöneticilerin, kendini akıllı zanneden yerel yöneticilerin düşünmesi gerekiyor.
Bu şehrin kalkınması ve tanıtılması onnların elindedir. Sahi unutmadan sorayım, NE OLDU BU NEMRUT FESTİVALİNE?

Anahtar Kelimeler : kemal, öner, adıyaman,
Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Anket

Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
2013 www.celikhanajans.com tüm hakları saklıdır. Softmedya Haber Scripti Yazılımı