6 Nisan 2017 19:49
-A +A
Kemal Öner

Adıyaman Ankara’ya Taşınıyor

Duyduk duymadık demeyin 20 Nisanda Adıyaman Ankara’ya taşınıyor. Bu Adıyaman için çok önemli. Ne demişler; Reklamın iyisi kötüsü olmaz.

Bir şehrin reklamı için önemli, o şehirde üretilen sanayi ürünlerinin reklamı için önemli, o şehirde yiyecek içecek ürünlerin tanıtımı için önemli. Bunların önemine binaen Adıyaman’ın yurt içi ve yurt dışına çok kapsamlı tanıtılması gerek. 20 Nisanda başlayacak 23 Nisan akşamına kadar devam edilecek Türkiye’nin başkentinde ki Adıyaman tanıtım günleri çok çok önem arz etmekte. Geçtiğimiz senelerde bu tanıtım günleri yine Ankara’da ve İstanbul’da yapıldı. Adıyaman basını da o etkinliklere davet edilmişti ve o etkinlikleri gazetelerine, televizyonlarına, gazetelerdeki köşelerine taşıdılar. Adıyaman için muhteşem bir şeydi, bizler o etkinlikleri takip ettik ve gerçekten oralarda soruyorlardı ya Adıyaman nerde ve nasıl bir yer gibi. O günlere kadar Adıyaman kabuğunu kıramayan kentler arasındaydı. Bizler o güzellikleri gördük, yaşadık, şahit olduk.
 Ben inanıyorum ki bir kentin tanınmasında böylesi organizasyonlar çok önemlidir. Sevgili Adıyaman halkına ben çağrıda bulunmak istiyorum. Adıyaman hepimizin hep birlikte bu taşın altına elimizi koyalım, bırakın elimiz kanasın hatta bırakın elimiz o taşın altında ezilsin. Neden mi? Adıyaman’da yaşayan, yaşayacak olan gelecek nesillerimiz için Adıyaman’da üretilen bir ürünün Pazar bulması çok önemli. Benim dileğim Adıyaman Sanayi ve Ticaret Odası başta olmak üzere tüm dernekler ve sivil toplum örgütleri bu organizasyon üzerinde çok ciddi durmalılar, kafa yormalılar. Adıyaman’da her alanda üretim yapan irili ufaklı sanayicilerimiz bu organizasyonu ciddiye almalılar, konular üzerinde duyarlı olmalılar. Bu iş memleket meselesidir mantığıyla yaklaşmalılar diyorum. Başta da söyledim Bizler basın mensupları olarak geçmiş yıllarda Ankara Adıyaman Tanıtım günlerinde bulunduk, gözlemledik. Adıyaman İstanbul tanıtım günlerinde bulunduk, gözlemledik. Birçok eksiklikler vardı ancak bu eksiklikler giderilmeyecek eksiklikler değildi. Tabii ki o tanıtım günleri birer tecrübe oldu. Şunları da söylemeden geçmeyeceğim.
Sayın Valimiz Abdullah Erin’e, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanına çağrım bu organizasyonu yürütecek uzaktan yakından işin içerisinde olacak herkese çağrım bu organizasyonun adı ADIYAMAN Tanıtım günleri. Burada Adıyaman’ı ve Adıyaman’da üretilen ürünleri, Adıyaman lezzetlerini güzel ülkemin güzel insanlarına nasıl tanıtırız, onlarla nasıl buluştururuz? Bu mantıkla yola çıkılması gerektiğini, bu organizasyona katılacak tüm esnaflara çok iyi ince ayrıntılarıyla anlatmalılar. Geçmişte İstanbul’da ve Ankara’da gördük şahit olduk. Adıyaman’dan giden bazı esnaflarımız oraya fırsatçılık yapmaya gelmişlerdi. Özellikle gıda üzerine satış yapan esnafların bazıları Özellikle Lokantacılar tamamen fırsatçılık yaptılar. Bakın örnek verim bir lokantacı Adıyaman’da bir porsiyon Adıyaman tavasını 10 Tl ye satıyordu o tanıtım günlerinde bu esnaf o bir porsiyon Adıyaman tavasını 20 Tl ye sattı. Bu çok yanlış, çok ayıp bir şey, Adıyaman’ın olmazsa olmazı en güzel lezzetlerinden içli köfte, işte o tanıtım günlerinde bir içli köftenin tanesini 4 Tl ye satıyordu. O tanıtım günlerini gezmeye gelen Adıyaman dışında yaşayan hemşerilerimiz, Adıyamanlı olmayan Ankara’lı, İstanbul’lu, İzmir’li, Manisa’lı yani o etkinlikleri gezmeye gelenler diyor ki; Adıyaman’ın nesi meşhur? En lezzetli yemeği nedir? Bir tadalım bakalım. İnsanlar bu fahiş fiyatlarla karşılaştılar, gerçekten Adıyaman esnafına o dönem yakışmadı ve bu konuda gerçekten çok şikâyet aldık. Benim çağrım bu organizasyona katılacak olan esnaflarımızla gereken görüşmeler yapılmalı. Tabii ki orda ticaret yapacaklar ancak bu organizasyonun adı Adıyaman tanıtım günleridir, unutmamalıyız. Fahiş fiyatla satıp çok para kazanayım derken Adıyaman’ın adını kötüye çıkarmak doğru değil. O etkinliğe gelen insanları ürkütmenin tanıtım kapsamında bir anlamı olamaz diye düşünüyorum. İnşallah bu hassas konular göz önünde bulundurulur. Bir konuyu da vurgulamak istiyorum. 16 Nisanda referandum, 20 Nisanda Adıyaman Tanıtım günleri var. Burada gözden kaçan bir durum var Adıyaman Ankara tanıtım günlerimizin reklamı yapılamıyor çünkü siyasetin gölgesinde kaldı. Referandum kadar Tanıtım günlerimizde ADIYAMAN’IN geleceği için çok önemli herkesin bilmesi gerekir. Haydi, Adıyaman gün senin günün. Bekle Ankara Adıyaman sana geliyor. ADIYAMAN ANKARA’YA TAŞINIYOR...

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Cahit başçavus

00:55 22 Nisan 2017

Sevgili kardeşim Ankara'da Adıyamanlı ziyaret ettim maalesef içli köfte dört TL idi tava yemedim
1000
Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Anket

Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
2013 www.celikhanajans.com tüm hakları saklıdır. Softmedya Haber Scripti Yazılımı