Tutdere’den Yüzen Adalar İçin Kanun Teklifi

Milletvekili Av. Tutdere, daha önce Su Ürünleri Kanunu görüşmeleri sırasında gündeme getirdiği Adıyaman’ın doğal kültür mirası yüzen adalar’ın korunması için TBMM’ye bir kanun teklifi verdi. Tutdere “Bu kültürel değerlerin korunması ve gelecek kuşaklara aktarılması ülkemiz ve ilimiz turizmine katkı sağlayacak. Bu gibi projelere bölgemizdeki iktidar temsilcilerinin de destek ve

Siyaset Hit: 878 / Yorum: 0 / 14 Aralık 2019 00:20
Tutdere’den Yüzen Adalar İçin Kanun Teklifi
-A +A

CHP Adıyaman Milletvekili Av. Abdurrahman Tutdere bölgenin doğal ve kültürel mirası statüsünde olan yüzen adaların korunması için  TBMM’ye bir kanun teklifi sundu. Teklif, Su Ürünleri Kanununda değişiklik yapılarak, yüzen adaların korunabilmesini, gelecek kuşaklara aktarılmasını ve böylece turizme kazandırılmasını öngörüyor. 
 
Milletvekili Tutdere kanun teklifine dair “1380 sayılı Su Ürünleri Kanunu 1971 yılında yürürlüğe girmiş ve yıllar içinde de günümüz koşullarıyla uyumlu hale getirilmesi ihtiyacı ortaya çıkmıştır. Tamamen doğal yollarla oluşmuş olan yüzen adalar hem ilimiz hem de bölgemiz açısından çok önemli bir doğal değer. Bu kültürel değerlerin korunması ve gelecek kuşaklara aktarılması ülkemiz turizmine büyük katkı sağlayacak. Adıyaman’da turizme yeterli özenin gösterilmiyor oluşu, projelerin tamamlanmaması, kaynak aktarılmaması bizleri olduğumuz yere mıh gibi saplıyor, fakat bizi kalkındıracağı aşikar olan bu gibi projelere bölgemizdeki iktidar temsilcilerinin de  destek vereceğine şüphemiz yok” açıklamasını yaptı. 
 
Türkiye’de şu anda Adıyaman, Denizli, Erzincan, Rize, Samsun, Artvin ve Erzurum illerini kapsayan toplam sayısı 100 üzerinde olan yüzen ada bulunuyor. Yüzen adalar, keçemsi ve saz gibi birbirini tutan bitkilerin, sudan daha az yoğunlukta bir kara kütlesi oluşturmasıyla ortaya çıkıyor ve doğal yollarla oluşuyor.  Yüzen adalar suyun kirletilmesi, ekolojik dengenin bozulması sonucu yok olma eşiğine geliyor. 
 

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Anket

Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
2013 www.celikhanajans.com tüm hakları saklıdır. Softmedya Haber Scripti Yazılımı