Tutdere’den Kültür Bakanı’na: Adıyaman İçin Ne Yapacaksınız?

CHP Milletvekili Abdurrahman Tutdere UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’nde bulunan Nemrut Dağı yoluna ulaşımın aylardır tek şeritten sağlanmasını nedeniyle Kültür ve Turizm Bakanına seslendi. “Adıyaman’da turizmin gelişimi için ne yapıyorsunuz?”

Siyaset Hit: 845 / Yorum: 0 / 4 Temmuz 2019 00:27
Tutdere’den Kültür Bakanı’na: Adıyaman İçin Ne Yapacaksınız?
-A +A

CHP Adıyaman Milletvekili Av. Abdurrahman Tutdere, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un yanıtlaması istemiyle soru önergesi vererek, Bakanlığın Adıyaman’da turizmin gelişimi için yaptığı çalışmaları sordu. “Adıyaman’ın turizm merkezi olan Nemrut Dağı’na ulaşım aylardır tek şeritle sağlanıyor, bu yol kışın da sürekli çöküyor. Biz turizmin gelişimi için çırpınırken, Bakanlığın bu alanda yaptığı çalışmaları merak ediyoruz.” dedi. 
“MÜZE İHALESİ İÇİN YATIRIMCI BULUNAMADI” 
Tutdere açıklamasının devamında şunları söyledi; “Bakanlığın daha önceki soru önergelerimize verdiği yanıtlara göre, Adıyaman Müzesi’nde toplamda 31 bin 653 eser bulunuyor fakat bu eserlerin sadece 1247 tanesi müzede sergilenebiliyor. Geri kalanlar depoda beklemekte. Yapılması planlanan Adıyaman Panorama ve Arkeoloji Müzesi hem geçen yıl hem de bu yılın Adıyaman Yatırım Programı’nda yer almasına rağmen, ihaleye girecek yatırımcı dahi bulunamadığı için henüz inşaatına başlanamadı. Üstelik başlamayan inşaatın bütçesi 50 milyon TL’den 75 milyon TL’ye çıkarıldı. Adıyaman’da ise, 2634 sayılı Turizmi Teşvik Kanunu kapsamında ilan edilen herhangi bir Kültür ve Turizm Koruma ve Gelişim Bölgesi ya da Turizm Merkezi yok. Bu konuda yürütülen bir çalışma da maalesef yok.” 
“BAKANLIĞIN TEŞVİK EDİCİ ÇALIŞMALARI VAR MI?”
Tutdere verdiği soru önergesinde Adıyaman Arkeoloji Müzesi’nin deposunda bekleyen 30 bin 405 eserin topluma kazandırılması için yapılan çalışmaları, planı hazırlanan fakat ihaleye katılacak istekli bulunamayan Adıyaman Panorama ve Arkeoloji Müzesi’nin yapımına ne zaman başlanacağını ve Bakanlığın bu yatırımcıları teşvik edici bir çalışmalarının olup olmadığını sordu.

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Memur-Sen Çelikhan İlçe Temsilciliğinde, Bayrağı Abubekir Siret Altın Devraldı

Memur-Sen Çelikhan İlçe…

21:26 24 Aralık 2019
Hello

Hello

18:41 29 Aralık 2019
Anket

Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
2013 www.celikhanajans.com tüm hakları saklıdır. Softmedya Haber Scripti Yazılımı