Tutdere: Her Zaman Çiftçilerimizin Yanındayız

Yerli tütün üretimine 3 yıldan 6 yıla kadar hapis cezası getirecek olan düzenlemeyi protesto eden tütüncülerden 39’u anayasal haklarını kullandıkları için yargılanıyor. Duruşmaya katılan Milletvekili Av. Abdurrahman Tutdere, “Anayasal haklarını kullanan tütün üreticimizin iyi günde de kötü günde de yanındayız” dedi.

Siyaset Hit: 793 / Yorum: 0 / 26 Ocak 2019 23:45
Tutdere: Her Zaman Çiftçilerimizin Yanındayız
-A +A

TBMM’de 2017 yılında Torba Yasayla kabul edilen ve tütün üreticilerine 3 yıldan 6 yıla kadar hapis cezası öngören düzenlemeyi Adıyaman’da protesto eden 39 tütün üreticisine dava açıldı. CHP Adıyaman Milletvekili Av. Abdurrahman Tutdere, Kasım 2017’de Anayasal haklarını kullanıp, yapılan tütün eylemine katılan 39 tütüncüye açılan davanın, 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmasına katıldı.
 
“Tütün emek ve alın terinin sembolüdür”
Mahkeme çıkışında konuşan Milletvekili Av. Tutdere “Emek ve alınterinin sembolü tütün üreticilerimizin Anayasal haklarını kullandıkları için Adıyaman 2. Asliye Ceza Mahkemesinde görülmekte olan davalarının duruşmasına katıldık. İyi günde, kötü günde üreticilerimizin yanında olmaya devam edecek ve sorunlarını çözmek için mücadelemizi sürdüreceğiz.” dedi.
 
Gerekçe: Gösteri yürüyüşü hakkına muhalefet
Tütün üreticileri ve satıcıları hakkında 2911 Sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşü Hakkına muhalefet etmek, 1788 Sayılı 1 ay süreyle gösterilerin yasaklanmasına dair karara aykırı davranmak suçlamasıyla iddianame düzenlendi. Adıyaman’da tütüncülerin sokağa çıkacağı 24 Kasım tarihinden 4 gün önce yani 20 Kasımda şehirdeki gösteriler OHAL gerekçesiyle 1 ay süreyle yasaklanmıştı.  
 
Tütüncülere 1 ila 4 gün arası gözaltı
Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu'na sevk edilen Torba Yasa'da bulunan ve makaron veya sigara kağıdına ticari amaçla sarmalık kıyılmış tütün doldurarak satanlara 3 yıldan 6 yıla kadar hapis cezasını öngören düzenlemeye tepki gösteren Adıyaman’daki tütün üreticileri ve satıcıları, 24 Kasım 2017 tarihinde kararı protesto etmek için Adıyaman Belediye binası önünde toplanmış, Valiliğe yürümek istemişti. Polis ise eylem yapan tütün üreticisi binlerce kişiye cop ve TOMA ile karşılık vermiş, çok sayıda yurttaş ise gözaltına alınmıştı. Tütün üreticileri 1 ila 4 gün arasında değişen sürelerde gözaltında kalmışlardı.
 

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Anket

Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
2013 www.celikhanajans.com tüm hakları saklıdır. Softmedya Haber Scripti Yazılımı