Tutdere: Çelikhan meydanında tütün yasasını konuştu

Adıyaman’ın Çelikhan İlçesini ziyaret eden TBMM Başkanlık Divanı Üyesi ve CHP Adıyaman Milletvekili Abdurrahman Tutdere, tütün yasasını konuştu.

Çelikhan Hit: 654 / Yorum: 0 / 3 Temmuz 2021 21:30
Tutdere: Çelikhan meydanında tütün yasasını konuştu
-A +A

Dün Çelikhan-Malatya karayolunu sabah saatlerinden gecenin ilerleyen saatlerine kadar kapatan tütün üreticileri Milletvekili Abdurrahman Tutdere’nin gelmesi ile ve orada toplanan halka söz vermesi yol kapatma eylemini birkaç günlüğüne ertelediklerini belirtmişlerdi.
Bu gün ise Çelikhan Cumhuriyet meydanında toplanan halka seslenen Milletvekili Tutdere yaptığı açıklamada mevcut iktidar partisinin tütüne getirdiği yasak ile yüz binlerce kişinin ekmeği ile oynadığını ve bunlara zulmettiğini belirtti.
Tutdere yaptığı konuşmasında şunları kaydetti:
“2002 yılında iktidara gelen AK Parti 2017 yılında çıkardığı yasa ile çiftçileri kaderleri ile baş başa bıraktı. Bu bölgede tütün demek genç kızın çeyizidir, okuyacak öğrencinin ve askere gidecek olanın harçlığıdır, evlenecek olanın aşıdır ve geleceğidir. AK Parti hangi akla hizmet ederek böyle bir yasayı çıkararak yüz binlerce insanı aynı anda mağdur edebiliyor. Birkaç sigara şirketi paralarına para katsın diye kendi vatandaşının yerli ve milli tütününe yasak getiriyor. Dört yıldır her bir temmuzu çiftçinin kara gününe çevirmiştir. Bizler Cumhuriyet Halk Partisi olarak bu haksız, hukuksuz ve temelsiz yasaya karşıyız. İktidara geldiğimizde ilk işimiz bu yasayı çöp sepetine atmak olacaktır. Bizlere pravakatör, ajan ve halkı kışkırtıcı olarak söylüyorlar oysa daha ilk günden beri tütünü siyaset üstü gördüğümüzü bu meydanda ifade etmiştik. Tütün demek aş demek, ekmek demek ve hayat demektir. Mevcut iktidar partisi tütün çiftçisine kooperatifleşin diyorlar getirilmek istenen yasa bunu da zorlaştırmaktadır. Çünkü ilgili maddelerinde çiftçinin gücünün çok çok üstünde maddi külfetler getirmektedir. Çiftçi kardeşlerimin bu ağır şartları yerine getirmesi mümkün değildir. Bizler Cumhuriyet Halk Partisi olarak tütün çiftçisinin alehine getirilen bu yasanın derhal ve hızlı bir şekilde değiştirilmesini ve halkımızın menfaatine olacak şekilde yeni düzenlemelerin yapılmasını istiyor ve bunun mücadelesini veriyoruz” dedi.
 
Haber: Çelikhan Ajans

Haberin Galerisi
Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Anket

Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
2013 www.celikhanajans.com tüm hakları saklıdır. Softmedya Haber Scripti Yazılımı