Tutdere: "Fransız Adli Makamların Soruşturmanın Üzerini Kapatmasına İzin Vermeyin"

Adıyaman Milletvekili Abdurrahman Tutdere, geçtiğimiz günlerde Fransız polisinin biri Türkiyeli iki gencin ölümüne sebep olması suçlamalarına ilişkin Dışişleri Bakanı’na seslendi “Soruşturmaya müdahil olunmaması vatandaşlarımızın ülkemize olan güvenini sarsar, görüntülerin kaybolmasına izin vermeyin.”

Siyaset Hit: 645 / Yorum: 0 / 26 Mart 2019 14:59
Tutdere: "Fransız Adli Makamların Soruşturmanın Üzerini Kapatmasına İzin Vermeyin"
-A +A

CHP Adıyaman Milletvekili Av. Abdurrahman Tutdere, Fransa’da geçtiğimiz günlerde yaşamını yitiren 19 yaşındaki Adıyamanlı genç Fatih Karakuş’un ölümünde Fransız polisinin kastı olduğuna yönelik iddialara karşın, adli kurumlarca dosyaya eklenmeyen kaza anına ilişkin görüntülerin akıbetini ve Dışişleri Bakanlığı’nın soruşturmaya müdahil olup olmadığı konusunu meclise taşıdı.
-“OLAY ANINA İLİŞKİN GÖRÜNTÜLER DOSYAYA KONMADI”
Milletvekili Avukat Tutdere, “Fatih Karakuş’un babası Mehmet Ziya Karakuş’un beyanlarında Fransız polisinin yasalara aykırı bir biçimde kasksız sürücünün kontrolündeki motosikleti yakın takibe aldığı, biri sivil olmak üzere iki ekip aracının motosikletin arkası ve önünden sıkıştırıp beton bariyerlere çarpmalarına neden olduğu ve kazanın meydana gelmesinde güvenlik güçlerinin doğrudan ilgisinin bulunduğu belirtiliyor. Baba kazanın meydana geldiği yerde pek çok kamera bulunmasına rağmen soruşturma dosyasına oluş anını değil, olay yerine yakın bir görüntünün delil olarak eklendiğini anlatıyor. Olay faillerinin soruşturulması, maddi hakikatin ortaya çıkarılması gerekirken dosyanın kapatılmaya çalışıldığı dile getiriliyor. Konu hakkında çelişkili durumların olduğu kesinlikte ortadadır. İddiaların gerçekliği halinde Fransa’da yaşayan acılı Karakuş, ailesinin telafisi imkansız mağduriyetler yaşayacağı ortada. Keza müdahil olunmaması durumunda da vatandaşlarımızın ülkemize olan güvenini sarsılacaktır” ifadelerini kullandı. 
-“FRANSA ADLİ MAKAMLARIYLA İŞBİRLİĞİ HALİNDE MİYİZ?”
Tutdere, soru önergesini Dışişleri Bakanlığı’ndan kazanın yaşandığı Grenoble kentinin bağlı olduğu Lyon Konsolosluğu ya da Fransa Büyükelçiliği tarafından olayla ilgili herhangi bir araştırma yapılıp yapılmadığını, Fransa güvenlik güçleri ve adli makamlarca Lyon Konsolosluğu ya da Fransa Büyükelçiliğine bilgi ve belgelerin gönderilip gönderilmediğini acılı aileyle bir görüşme yapılıp yapılmadığı ve cenaze aşamasında bakanlığın maddi-manevi katkıları konuları hakkında bilgi almak amacıyla verdiğini kaydetti.
-OLAY 
Ölümlü kazada Karakuş ile 17 yaşındaki arkadaşı Fas asıllı Adam Soli’yi polisin seyir halindelerken yakın takibe alması sonucunda yaşanmıştı.
 
PHA

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Anket

Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
2013 www.celikhanajans.com tüm hakları saklıdır. Softmedya Haber Scripti Yazılımı