Star Gazetesine Agad'dan Tepki

Star Gazetesinin kıyılmış tütün ile ilgili manşetine taşıdığı “Terörün Finans Kaynağı” başlıklı habere Adıyaman kamuoyunda büyük tepkilere neden olurken Adıyaman Faal Gazeteciler Cemiyeti (AGAD) Başkanı İbrahim Aslan, bu habere sert tepki göstererek “Tamamen kurgulanmış ve her cümlesi şaibe ve şüphelerle dolu bir haber” dedi.

Genel Hit: 1147 / Yorum: 2 / 29 Haziran 2017 00:43
Star Gazetesine Agad'dan Tepki
-A +A

İl ekonomisinin en önemli gelir kaynaklarından biri olan ve Türkiye’de hemen hemen yüzde 70-80 oranında Pazar payına sahip olan Adıyaman’ın kıyılmış tütününü manşetine çeken Satar Gazetesinin skandal haberine büyük bir tepki gösteren Adıyaman Faal Gazeteciler (AGAD) Başkanı İbrahim Aslan “ Araştırılmadan, soruşturulmadan masa başında kurgulanmış ve her cümlesinde rant kokan bir haber olduğu apaçık ortadır” ifadelerine yer verdi.
Açıklamasında Adıyaman’ın kıyılmış tütünün ile ilgili yasal düzenlemeler beklenirken Star gazetesinin yaptığı bu haberi çok manidar bulduğunu belirten Aslan, “Kıyılmış tütünü terör örgütü PKK’nın gelir kaynağı gibi göstermek Adıyaman halkına hakaret vari bir yaklaşımdır. Sanayisi olmayan, verimli topraklarının büyük bir bölümünü Fırat suları altında kalan, tütüne kota getirildikten sonra siyasilerden umudunu kesen Adıyamanlı çiftçilerimiz yıllarıdır bir arayış içerisinde kıyılmış tütün ile geçimini zor-bela sağlıyorken, ki bu işi yaparken de yasal sınırlamadan dolayı binbir sıkıntı çekiyorken bunun üstüne Star Gazetesinin kıyılmış tütünü PKK’nın “kaçak tütün” ticareti gibi göstermek akıllara ziyan bir durum olduğunu gösteriyor. Bölge ekonomisini yakından ilgilendiren bu tür haberlerde araştırma- soruşturmaya gerek duyulmadan ve gazetecilik ilkelerine aykırı bir şekilde hazırlanmış bu haberin içeriğine bakıldığında yalanlarla dolu bir haber olduğu gerçeğini ortaya koymakta. Özellikle Adıyaman tütününe rağbetin arttığı şu günler de çiftçilerimizin kıyılmış tütün ile ilgili yasal bir düzenlemenin olması için siyasilere çağrıda bulunduğu bir ortamda, Star gazetesinin eşantiyondan çıkar gibi böyle rezil ve skandal denebilecek bir habere imza atmasını çok manidar buluyorum. Özellikle Adıyaman’ın kıyılmış tütününe olan rağbet, milyar dolarları yöneten sigara firmalarını rahatsız ettiği göz önüne alındığında bu haberin bu şekilde manşete çekilerek servis edilmesi oldukça anlamlı. Haber içeriğinde yine sigara firmalarının zarar etmesine yol açan e-sigara dediğimiz elektronik sigaraya da yer verilmesi gazetenin “sipariş haber” yapma şüphelerini bir kat daha arttırmıştır. Bilindiği gibi sigara firmalarının ülkemizde reklam yapması yasak. Cirolarını şekillendirmek için bu tür haberler yapma yoluna giriyorlar. Maalesef söz konusu haberde bu saiklerle yola çıkılarak hazırlanmış haber olarak göze çarpıyor. Hele hele sarmalık dediğimiz kıyılmış tütünün ticaretini, kanlı terör örgütü PKK’nın gelir kaynağı olarak göstermek akılla, ziyanla bağdaşmayacak bir durum. Gazetenin sahibi olan Sancak ailesi bu bölge topraklarında doğmuş aile. Böyle bir haberin kendi gazetelerinde çıkması bizleri ziyadesiyle üzmüştür. Adıyaman Faal Gazeteciler Cemiyeti olarak bu gazete ve haberle ilgili suç duyurusunda bulunacağız” dedi.
Adıyaman’ın ırgat bir şehir olduğunun altını çizen AGAD Başkanı İbrahim Aslan “ İlimizde her yıl binlerce kişi mevsimlik işçi olarak başta Karadeniz olmak üzere Türkiye’nin değişik bölgelerine gitmekte. Ve her yıl bu yolculuklarda yüzlerce vatandaşımızı ya bir trafik kazasında ya da iş kazalasında kaybediyoruz. Bu gerçekler ortada iken ve tek geçim kaynağı olan kıyılmış tütüne Star Gazetesinin bu yaklaşımı kabul edilemez. Bölge insanının neden kıyılmış tütüne yöneldiği soruları üzerinden haber yapması gerekirken çiftçilerimizin ve bölgenin gelir kapısı olan tütüne uyuşturucu muamelesi yaparak terör örgütü PKK’nın finans kaynağı gibi göstermek şerefle, haysiyetle bağdaştırılamaz” şeklinde konuştu.

PHA

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

çelikhan

09:53 29 Haziran 2017

bu haber asılsız Star Gazetesinin yaptıgı iş adıyaman halkını devlete karşı terör olaylarına sokmak yanı terör re destek veren bir gazetecilik faliyetidir biz adıyaman halkı olarak bu yazar hakında suç duyurusunda bulunmasak yarın bizleri başka şeylerlee terüste destek verdigimizi yazar bu olay adıyman halkının geçim kaynagı olan tütünü yasaklatım adıyaman ve ilçelerini devlete karşı kin,nefret.düşmanlık belekmektedir biz bu olaya gelmiyelim tek devlet tek millet tek bayrak yaşasın türkiye
1000

Suskun

09:17 29 Haziran 2017

Çelikhan... bu yapılan yanlış beyanlara karşı duruşunu nasıl gösteriyor AGAD Teşekkürler
1000
Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Alıntı Yazarlar
Anket

Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
2013 www.celikhanajans.com tüm hakları saklıdır. Softmedya Haber Scripti Yazılımı