Salman: "Adıyaman'a Günlük Tütünden 10 Milyon Lira Para Girdisi Var"

Yeni Adıyaman Esnaf Kefalet Kredi Kooperatif Başkanı Mustafa Salman, tütünden Adıyaman piyasasına günde 10 milyon liranın girdiğini söyledi.

Özel Haber Hit: 46200 / Yorum: 0 / 5 Ekim 2017 22:21
Salman: "Adıyaman'a Günlük Tütünden 10 Milyon Lira Para Girdisi Var"
-A +A

Salman, yaptığı açıklamada, Adıyaman’da tütünün ön planda geldiğini, burada esnaf ve tütün üreticilerinin. Adıyaman ekonomisine büyük bir katkı sağladığını dile getirdi.

Sivil toplum örgütleri ve esnaf kefalet olarak dağıttıkları kredinin 53 milyonu bulduğunu anlatan Salman, "Önümüzdeki süreçte tabi bu yıl sonu olması nedeniyle esnafta biraz kırılma var. Şuanda gündemde Adıyaman tütünü ile ilgili bir sıkıntı var. Bir gün önce 4 milletvekilimiz Ahmet bey’in başkalığında Başbakanımız ile görüşmesi Adıyaman tütünü ile ilgili bir netice, kota verilmesi hususunda bir görüşme yaptılar. Adıyaman’da bazı tütün üreticileri ve satıcıları doğal bir eylem hususunda valiliğe, emniyet müdürlüğüne bir bildiri yayınladı. Tabi bu olayların daha fazla kışkırtılmaması, bazı oyunlara gelmemesi lazım. Çünkü Adıyaman’da esnaf ve vatandaşlarımız, vatanına, milletine, bayrağına sadakat ile bağlıdır. Bizden birkaç kişinin çıkması, provokatörlere yol vermesi, bu da iyi bir şey değil, valimizin güzel bir gayreti ile, üslubuyla, gerek basın mensupları gerekse halka inmesi bu konuda gerekeni duyarlı olması, insanlar ile bire bir görüşmesi önümüzdeki süreçte bizde Adıyaman tütün hususunda 4 gözle bekliyoruz. Biz burada bu konuları konuşuyorsak vekillerimizin de Ankara’da gerek başbakanlık, hükümet nezdinde çalışmaları sürdürülüyor"dedi.

- BAZI YANLIŞLAR VAR
Tütün konusunda bazı yanlışlıkların da yapıldığına dikkat çeken Salman, şunları kaydetti:
"Adıyaman’da her yerde tütün ekilmeye başladı. Kotanın dışına çıkıldı. Bu da yanlıştır. Adıyaman denildiğinde Algan, Palanlı, Rezip bir de Çelikhan tütünü akla geliyor. Şuanda ova köylerinde de tütün yapılıyor. Bunun yanında Gürcistan’dan, Tokat’tan, Samsun’dan, Bafra’dan İran’dan tütün getirdiler. Adıyaman tütünü biliyorsunuz belli bir kotası var. Gerçekten dışarıdan Adıyaman tütünü değince beğeniyle alınıyordu, satılıyordu. Adıyamanlılar olarak kendimizi de sorgulamamız gerekiyor. Biz fazla aşırıya gittik. Hükümetin bu konuda belli bir süre bunu kapatacağız diye bir deyimi de yok. Bazı insanların ön plana çıkması, kendi menfaatleri, bazı tüccarların yani bu piyasaya yaygara yapılması. Sanal ortamda biraz esnafı da olsun, vatandaşı da olsun, iyi, kötü bilgilendirmeden yanlış yola sürüklemesine karşıyız. Biz Adıyaman’da yaşıyoruz. Bu konuda yapılması gereken; valimizin, gerekse milletvekillerimizin gayretlerinin arkasındayız. Hep birlik, beraberlik içinde yapılması ne gerekiyorsa bizde hükümetin kararına saygılı olacağız. Ama biz Adıyaman esnafı olarak, Adıyaman teşkilatı olarak, burada yaşayan insanlar olsun, sadakat, üslupla, sağlıklı bir şekilde karar vermemiz lazım. Bazı kişilerin oyununa gelmemek gerekir"

- ADIYAMAN'IN TÜTÜNDEN BAŞKA GELİRİ YOK
Adıyaman'ın tütünden başka gelirinin olmadığına dikkat çeken Salman, konuşmasını şöyle tamamladı:
"Şuanda gerek vekillerimizin, belediye başkanımızın, valimizin bugün ki yapılan toplantılara bakıyoruz. Ilımlı bir sonuç çıkacağını tahmin ediyoruz. Adıyaman’ın tütünden başka bir geliri yok. Adıyaman’a 10 milyona yakın bir para söylemlere göre giriyor. Bu da Adıyaman ekonomisine katkı oluyor. Bu da bütün esnafı etkiliyordu. İnşaat sektöründe olsun. Gıda sektöründe olsun, çarşıdaki esnafın bu para ile döndüğünü biliyoruz. Herhangi bir olumsuz karar çıkarsa Adıyaman’a yazık olur. Ama eminim bunu yetkililer  bu konularda Adıyaman için bir uğraş verdiğini, bu uğraşın sonucunun hep birlikte beraber göreceğiz"   

PHA

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Anket

Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
2013 www.celikhanajans.com tüm hakları saklıdır. Softmedya Haber Scripti Yazılımı