Psikolog Karakayalı’dan Ailelere Uyarı

Simya Okulları Psikoloğu Ebru Karakayalı okulların açılacak olması nedeniyle öğrencilerin okula hazırlanma süreçlerine dair açıklama yaptı.

Adıyaman Hit: 791 / Yorum: 0 / 11 Eylül 2018 01:50
Psikolog Karakayalı’dan Ailelere Uyarı
-A +A

Psikolog Karakayalı ailelerin çocuklarını okula hazırlarken empati kurmanın önemine değinerek “Uzun bir tatil dönemini arkamızda bırakıyoruz. Okulların başlamasına son 1 hafta kaldı bu durum ilk okula başlayacak çocuklar üzerinde baya heyecanlı ve kaygı verici duygu durumları yaşatabiliyor, çocuklar duygusal sosyal açıdan okula uyum sürecinde zorluk yaşayabilirler. Peki şimdi okula başlıyor çocuğum neden ağlıyor diye sorabilirler. Çocukların neler hissettiklerini anlayabilmeleri için sizlerin de kendi içinizden cevap vermenizi istediğim sorularım var. Mesela yeni bir eve taşındığınız zaman neler hissedersiniz veya yeni bir işyerine başlayacağınız zaman neler hissedersiniz. İlk kez araba kullanacağınız zaman ne hissedersiniz, tarzında ilkler her zaman heyecan verici heyecan vermekle birlikte kaygı vericidir. Şimdi evimizi değiştirdiğimiz zaman ev özel alandır taşımak güzel bir histir. Ama işimizi değiştirmek büyükler içinde yetişkinler içinde stresli bir haldir. Çünkü sosyal alana uyum sağlamak yeni kurallara uyum sağlamak bunları hepsi ise yetişkinler içinde stresli bir dönemdir. İki yaştan beri süre gelen ayrışma, karışıklık, bağımlılık devam etmektedir. Çünkü okul ile birlikte çocuk ilk kez özelden kamusal alana geçecek. Mesela çocuk teyzesinin halasının evine gittiği zaman neden zorlanmıyor ya da neden kendi evinden dışarı oyun oynamaya çıktığında neden zorlanmıyor. Çünkü yine kendi özel alanında oynuyor, olacak yine kendi kuralları ile devam edecek. Ama okula uyum süreci olacak kamusal alana uyum süreci oluyor ama yetişkinlerin iş değiştirmesi gibi düşünün. Bu kamusal alana uyum sağlamada çocuk kendi kuralları ile devam edemeyecek ilgi sadece onda olamayacak, çocuk ilgiyi paylaşabilecek sınıftaki diğer arkadaşları ile ve bu sebepten dolayı da okula başlamak her zaman kaygı vericidir çocuklar için.” dedi.
Karakayalı; yaşanacak herhangi bir sorun ile nasıl baş edileceğine ilişkin ise “Peki bu durumda ne yapmalı bu durum özel alan ve kamusal alanın karşılaşması çocuğun hayatında bir şekilde kayıp olacaktır. İş hayatına girerken sosyal ortamlarda bir yetişkin olmaya çalışır iken bu yüzden kamusal alanı özel alana benzetmeye çalışmak bir çözüm olmayacaktır. Çocukların yanında anne babaları var iken kamusal alana alışmaları mümkün değildir. Bu yüzden okul ortamında onu kendi başına bırakmamız bu süreci atlatmasını kolaylaştıracaktır vedaları uzun tutmamak ve bu konuda çocukların işini kolaylaştıran şeylerden biridir. Eğer vedalaşma sürecini ve ona uyum sağlayarak gerçekten yaşayıp uzatırsak çocuk ayrılma ilişkisini pek çok kez yaşayacak ve kaygısı giderek çoğalacaktır. Bu yüzden vedaları özel bir şey de küçük bir öpmek kısa bir sarılmak eğer annede ayrılmada çok büyük zorlanıyor ise, annenin değil de babanın onu okula götürmesi tarzında şeyler olabilir. Mesela çocukları pazarlık olmaması gerektiği okula uyum sürecini kolaylaştıran şeylerdir. Mesela çocuk sizinle pazarlığa girebilir ya bugün okula gitmeyeyim, biraz daha uyuyayım, yarın gideyim, karnım ağrıyor tarzında bahaneler ile gelebilir size siz bunları sabır ile dinleyip hayır okula gitmemiz gerekiyor. Bu senin için iyi bir deneyim olacak şeklinde durmanız gerekiyor, sağlam bir duruş göstermeniz gerekiyor, orada ve çocuğun ağlamaya üzülmeye aman bunda ne var tarzında konuşmayın, daha çok evet biliyorum çok üzgünsün endişe duyuyorsun ama bu geçecek her zaman bu böyle sürmeyecek, deyip duygularını kontrol etmek gerekiyor çocukların.
Psikolog Karakayalı, çocukların bu dönemde ödüllendirmenin çocuğun psikolojisine olumlu yönde etkin yapacağına vurguda bulunarak “Okula ağlamadığı günün akşamı ona küçük bir sürpriz yaparsınız. Okul dönüşü küçük bir zaman geçirirsiniz onu takdir ederisiniz motivasyonunu arttırıcı ve böyle çok küçük hediye belki verebilirsiniz ve kendi okul deneyimlerinden bahsedebilirsiniz. Olumlu yönde deneyimlerinizden nasihatlar yerine daha çok biliyor musun bende okula ilk başladığım gün öğretmenim çizgi çalışması yaptırmıştı. Ben onu çok güzel yapmıştım tarzında çocuğunuza model olabilirsiniz. Okula başlamak ile alakalı hikaye alabilirsiniz, hikaye kitapları okuyabilirsiniz, yaşayacağı deneyimler ile ilgili deneyimler verebilirsiniz, bunlarda çok etkili okula başlamadan önce öğretmeni ile tanışmamız ve çocuğu öğretmeni ile tanıştırmanız öncesinde okula gidip okulu gezmeniz bunlarda bu süreci kolay atlatmamızı sağlayabilir. Çocukta okul ile alakalı birçok merak ettiği soru soracaktır size sürekli sorular ile gelecektir. Bu soruları da yine sabırla ve ilgi ile geçiştirmeyin çocuğunuza empati gösterin ve ilgi ile cevap verin. Geçiştirmeyin çocuğunuzu sabır gösterin, uyum sürecinde çocuğunuzdan gelecek uyumsuz davranışları da hazırlıklı olmanız gerekiyor. Yani olumsuz davranış geliştiren çocuklar da ilgi çekmek için davranışta geriye gitme gözlemlenmektedir. Yani kazanılan becerilerde geriye gitme normalde kendisi yemek yiyordur kendi başına yemek yiyebiliyordur ama birden sizden yemeği yedirmenizi isteyebilir. Böyle durumlarda da yine sabırlı olmanız gerekiyor ve çocuğunuzun ve problem ile karşı karşıya geldiğini anlayabilmeniz gerekiyor. Yani sizin okul ile alakalı velilerin okul ile alakalı kaygıları ve endişeleri var ise bunu çocuğa yansıtmamaları gerekiyor ve öğretmenleri ile alakalı hiçbir şekilde olumsuz konuşmamaları gerekiyor. Yani onun öğretmenleri ile alakalı kötü yorumlarda çocuğun yanında konuşmamaları gerekiyor.” diye aktardı.
Karakayalı son olarak çocuğun okul alışkınlığını nasıl pekiştirileceğini dair “Okulun ilk gününde okula zamanında götürmelisiniz çocuk kendisinden önce giden arkadaşları ile uyum sağlayamayabilir. Eğer siz çocuğunuzu geç götürür iseniz ve okulun size çocuğunuz şu saatte alın dediği saate söylediğinde o saatte hazır orada hazır bekleyin. Çocuğunuzu zamanında alın çocuğunuz geç gider ise yine kaygı hissedebilir ve okuldan sonra dediğim gibi çok keyifli zaman geçirin ve bu süreci daha kolay geçebilir. Çocuklar arasında okula uyum sürecinde farklılıklar olabilir. Bazı çocuk daha kolay gider hatta ilk günde kolay gider, hiçbir kaygı hissetmez ama bazı çocuk daha geç alışabilir. Yani çocukta kıyaslama yapmayın, çocuğunuza emre neden hiç ağlamadan gidiyor sen neden ağlıyorsun, tarzında cümleler kurmayın her çocuğun uyum süreci farklıdır. Çocuğunuza her zaman sabırlı yaklaşmanız gerekiyor bu süreçte.” dedi.

PHA

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Anket

Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
2013 www.celikhanajans.com tüm hakları saklıdır. Softmedya Haber Scripti Yazılımı