Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Adıyaman’ı Ziyaret Etti - Videolu Haber

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Bir dizi programı gerçekleştirmek üzere Adıyaman'a geldi.

Siyaset Hit: 805 / Yorum: 0 / 2 Nisan 2017 14:06
Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Adıyaman’ı Ziyaret Etti - Videolu Haber
-A +A

 
Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz Uçakla geldiği Adıyaman'da, Vali Abdullah Erin, TBMM Başkanvekili Ahmet Aydın, milletvekilleri Adnan Boynukara, Halil İbrahim Fırat ve Salih Fırat ile Belediye Başkanı Hüsrev Kutlu tarafından karşılandı.
Adıyaman Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından kurulan İnovasyon Merkezinin açılışını Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz yaptı. Burada öğrencilerin yaptıkları icatları inceleyen Bakan Yılmaz, alkollü sürücüyü tanıyarak aracı durduran sensör yapan Gölbaşı Anadolu Lisesi öğrencisi Kemal Karagöz'le bir süre sohbet etti. Karagöz, aracın nasıl çalıştığı hakkında Bakan Yılmaz'a bilgi verdi. Bakan Yılmaz, öğrencilere teşekkür ederek İnovasyon Merkezini gezdi.
Daha sonra Bakan Yılmaz, Adıyaman Valiliğini ziyaret ederek, İl Milli Eğitim Değerlendirme Toplantısı'na katıldı. Basına kapalı gerçekleşen toplantı sonrası Bakan Yılmaz, özel bir otelde Ticaret ve Sanayi Odası, Sanatkarlar Birliği, STK ve iş adamlarının katıldığı toplantıya katıldı.
Toplantının açılışında konuşan Adıyaman Valisi Abdullah Erin, Adıyaman halkının devletine ve milletine sadık olduğunu belirtti.
Eğitimde Türkiye ortalamasının yakalandığını bildiren Erin, Bakan Yılmaz'ın gittikleri her projede kendilerinin talebini yerine getirdiğini bildirdi.
Bakan Yılmaz ise yaptığı açıklamada, Milli Eğitim Bakanı olarak Türkiye'nin eğitim alanındaki sorunlarını çözmek için gece-gündüz demeden çalıştıklarını ifade etti.
Türkiye'nin 15 yılda çok ilrei gittiğini vurgulayan Yılmaz, "Bunu sizlerde görüyorsunuz. 80 yılda yapılanları bir anlatmak lazım, 15 yılda yapılanları da bir anlatmak lazım. Bir 80 yılda bir de 25 yılda yapılanları değerlendirmek lazım, o zaman da bizim notumuzu vermek lazım. Ulaşımda 80 yılda Türkiye'de yapılan bölünmüş yol 6 bin 400 kilometre. Bizim dönemimizde 19 bin kilometreden fazla yol yapıldı, şimdi 25 bin kilometre toplam. Onun için sormak lazım. 80 yılda 6 bin kilometre yol yapan iktidarlar mı daha fazla çalıştı, yoksa 15 yılda 19 bin kilometre yol yapan mı ? Aynı şey havaalanları içinde geçerli. 25 havaalanı varken şuan 55'e geldi" dedi.

- HİZMET GÖTÜRÜRKEN OY VERİP-VERMEDİĞİNE BAKMIYORUZ
Hizmet götürürken vatandaşların oy verip-vermediğine bakmadıklarını beklirten Yılmaz, şöyle devam etti:
"Hakkari'den tek bir milletvekilimiz yok. Yüksekova!ya havaalanı yaptık mı, yaptık. Biz hizmet götürürken, bize oy verip vermediğine bakmadık. Yine Şırnak'ta 1 milletvekilimiz yok. Cizre'ye, Şırnak'a havaalanı yaptık mı, yaptık. Iğdır'da da milletvekilimiz yok, havaalanı yaptık. Üniversite'de götürdük. Dolayısıyla hizmet götürürken, bize oy verip-vermediğine bakmaksızın o yörenin ihtiyacı neyse onun gereğini yaptık"
Türkiye'nin birçok yerine hızlı treni getirdiklerini anlatan Yılmaz, ulaşımda çok büyük hizmetler yaptıklarını dile getirdi.

- DÜNYA'DA İLK 10 EKONOMİDEN BİRİ OLMANIN YOLU EĞİTİMDEN GEÇİYOR
Dünya'da ilk 10 ekonomiden biri olmanın yolunun eğitimden geçtiğinin altını çizen Yılmaz, "Eğitimin kalitesi artarsa mutlaka ilk 10 ekonomiden biri olursunuz. Teknolojiyi kullanırken üreten ve ihraç eden ülkeler arasında olmamız gerekiyor. İşte bunun da yolu eğitimden geçiyor. Eğitimin süresini 12 yıla çıkardık. Ençok bütçeyi eğitime ayırdık. 2002'de eğitime ayrılan pay yüzde 10. Ne kadar 11 milyar lira. Şimdi ne kadar 122 milyar lira. Yüzde 10'dan yaklaşık yüzde 20'ye çıkmış. Dolayısıyla biz geçmiş dönemlerde olmadığı kadar eğitime önem verdik. Bu bütçeyle 80 yılda yapılan dersliğe yakın derslik yaptık" ifadelerini kullandı.
Adıyaman'da 2002'de dersliğe düşen öğrenci sayısının 42-43 olduğunu aktaran Yılmaz, şimdi bu sayının 26-27 olduğunu ileri sürdü.

- ÖĞRETMEN ÖNEMLİ
Eğitimde öğretmenin önemli olduğunu dile getiren Yılmaz, şunları söyledi:
"Türkiye'de öğretmen başına 2002 yılda öğrenci sayısı 28 iken şimdi 16'ya düştü. Ortaokullarda 18 iken 15'e düştü. En büyük yatırımı öğretmene yaptık. Öğretmenin özlük haklarında da iyileştirmeler yaptık. 2023 hedeflerimiz var. Kişi başına düşen geliri 45 bin dolara getirmek lazım. İhracaatı 500 milyar dolara getirmek lazım. Adıyaman 8 milyon dolar ihracaat yaparken, şimdi 300 milyon doların üzerinde ihracaat var. İhracaat demek, üretim demek, istihdam demek. Dolayısıyla Türkiye zenginleştikçe, milli geliri artırdıkça, o milli gelirler eğitime aktarılacaktır. Şimdi savunmanın da önündeyiz, sağlığın da önündeyiz. Eskiden böyle değildi. Eğitime ayrılan pay, sağlığın da savunmanın da gerisindeydi"

- ÜCRETSİZ KİTAP DAĞITTIK
2,5 milyonun üzerinde kitabı ücretsiz dağıttıklarını belirten Yılmaz, "4 milyar 100 bin TL'ye yakın parayı devlet ödedi. Eskiden ne yaparlardı, evlatlarımız okulun ilk günü gelirlerdi, öğretmen tahtaya kitapların ismini yazardı, siz kırtasiyeciye giderdiniz. Kırtasiyeci bazı kitapların geldiğini, diğerlerinin bir hafta, 2 hafta sonra geleceğini bazılarının da yıl sonunda geldiğini görürdük. Şimdi devlet üzerine düşeni yapıyor" şeklinde konuştu.
Tabletlerin tebliğinin yayınladığını anımsatan Yılmaz, önümüzdeki dönemde hem tabletlerin hem akıllı tahtaların öğrenci ve öğretmenlere dağıtılacağını kaydetti.
Öğrencilere süt ve kuru üzüm dağıttıklarını anlatan Yılmaz, dershaneleri kapattıktan sonra öğrencilere destek eğitimleri ile etüt verdiklerini hatırlattı.

- REFERANDUM
16 Nisan'da yapılacak halk oylamasına da değinen Yılmaz, konuşmasında şunları kaydetti:
"Halk oylamasında bu aziz milletimize şunu soruyoruz; normalde anayasalar millet tarafından yapılır, kendi özgürlüklerinin esasını  gösterir. Devletine der ki 'Benim bu özgürlüklerime dokunmayacaksın, senin çalışma alanın bu çerçeve içindedir' der. Bizde ise anayasalar hiçbir zaman millet tarafından yapılmadığından, Ankara'nın asık suratlı, çatık kaşlı bürokratları tarafından yapıldığından ve milletine güvenmediklerinden aksine milletin sınırlarını kısıtlamaktan kaynaklı anayasalar vardır. Bizdeki anayasa, adına şuanda parlamenter sistem diyorlar, inanın dünyada bizdeki parlamenter rejim yoktur. Bu halktan birisinin cumhurbaşkanlığı makamına geleceğini düşünmediler. Ankara'dan bir bürokratın geleceğini düşündüler.Meclis çıkaracağı kanunun hepsini kendisi çıkartacak. Ne diyorlar tek adam diyorlar millet kendisine zulüm edeni seçer mi? Millet kendisine zulüm edeni seçer mi? Millet kendisine haksızlık yapanı seçer mi? Millet kendisine söz veripte sözünün arkasında durmayanı seçer mi? Eğer seçer denilirse millet bir şeyden anlamıyor eğer milletin bişeyi anlamadığı fikrindeysen sen demokrasinin D'sini anlamamışsın demektir. Demokrasilerde milletin yaptığına şapka çıkartılır. Ne derse başım gözüm üstüne rotayı millet çizer takipçisi siz olursunuz. Şimdi en çok dedikleri söz Tayyip Erdoğan tek adam iyide Tayyip Erdoğan'da güç yok ki;  Tayyip Erdoğan yalnızdır. Ne zaman güçlü olur? Millet kimin yanında olursa o zaman güçlü olur. Eğer millet Kılıçdaroğlu'nun yanında olursa Kılıçdaroğlu güçlü olur. Tayyip Erdoğan'ın yanında durursa Tayyip Erdoğan güçlü olur. Gücü veren kim? Millet güç ne Kılıçdaroğlu'nda ne Tayyip Erdoğan'da iyi ama bu millet kimin yanında duracağını bilir 15 Temmuz'da bunu gösterdi. Usta kaptan fırtınalı havalarda belli olur. Çarşaf gibi denizlerde gemi yürütene kaptan denilmez. Bakın Türkiye bir işgal hareketiyle bir iç savaş eşiğindeyken işte lideri Tayip Erdoğan çıktı Türkiye gemisini aydınlık bir limana aydınlık güne ulaştırdı."

PHA

 

Haberin Videosu
Haberin Galerisi
Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Alıntı Yazarlar
Anket

Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
2013 www.celikhanajans.com tüm hakları saklıdır. Softmedya Haber Scripti Yazılımı