Lise Öğrenciler “KOAH” Hakkında Bilgilendirildi

Adıyaman’ın Çelikhan ilçesinde ilçe Sağlık Müdürlüğü tarafından Lise Öğrencilere yönelik Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı hakkında bilgilendirdi.

Çelikhan Hit: 891 / Yorum: 1 / 23 Kasım 2013 19:32
Lise Öğrenciler “KOAH” Hakkında Bilgilendirildi
-A +A

Çelikhan Şehit Şeyho Şişman Anadolu Lisesinde Toplum Sağlığı Merkezi tabibi Dr. Merve Hilal Tepe ve TSM personeli tarafından KOAH eğitimi verildi. Eğitime yüksek sayıda katılım oldu. Eğitim sonrasında çarşı merkezde çay ocaklarında halka broşürler dağıtılarak bilgilendirme yapıldı.
 
KOAH Nedir?
“ Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı” isminin baş harflerinden oluşan kısaltılmış bir hastalık ismidir. KRONİK kelimesi uzun süredir devam eden anlamındadır. OBSTRÜKTİF kelimesi tıkayıcı anlamındadır ve bu hastalıkta nefes borularının (bronşların) tıkandığını göstermek için kullanılır. O halde KOAHTI, “uzun süredir bronşlarda tıkanmaya neden olan bir hastalıktır” şeklinde tarif edebiliriz. Bu hastalığın en kötü yanı, bronşlarda oluşan tıkanmanın bir daha düzelmemesi ve tedavi olunmaz ise hastalığın sinsice ilerlemesidir. Hastalığın en önemli nedeni SİGARA bağımlılığıdır. Hastalık genellikle 40 yaşından sonra belirti vermeye başlar. KOAH teşhisi alan kişilerin büyük çoğunluğu halen sigara içen veya çok uzun süre sigara içmiş ve bırakmış kişilerdir. Hastalık sinsi ilerlediği için ve sigara bağımlıları öksürük, balgam çıkarma gibi şikâyetleri önemsemedikleri için KOAH teşhisi konduğu zaman hastalar akciğer kapasitelerinin önemli bir kısmını kaybetmiş olmaktadırlar. Sigara içen her beş, altı kişiden birinde KOAH gelişmektedir.
 
Ülkemizde en iyimser tahmin ile 5 milyon KOAH’lı vardır. Fakat bu hastaların sadece az bir kısmı teşhis edilmektedir.
 
koah belirtileri nelerdir? Öksürük balgam nefes darlığı bu şikâyetler uzun süredir devam etmektedir. koah nasıl teşhis edilir? KOAH ilerleyici ve geriye dönüşü olmayan bir hastalık olduğu için, ne kadar erken teşhis edilir ve ne kadar erken tedaviye başlanırsa hastalık o kadar az rahatsızlığa neden olacaktır. Ne yazık ki, KOAH’lı hastalar ilk teşhis edildikleri anda genellikle akciğer kapasitelerinin önemli bir kısmını kaybetmiş oluyorlar. Bunun nedeni öksürük, balgam ve nefes darlığı şikâyetlerini ihmal etmeleridir. Hastalığın hafif dönemde iken teşhis edilmesi ile tedavi kolaylaşacak, hastalar tedaviden daha çok yararlanacak ve hastalığın ilerlemesi durdurulmuş olacaktır. KOAH, teşhisi çok kolay olan hastalıklardan birisidir. Bu hastalığı akla getiren iki önemli özellik vardır. Bunlar; 1-   Sigara içimi.2-  Uzun zamandır öksürük, balgam ve nefes darlığı şikâyetleri olması. koah nasıl tedavi edilir? koah tedavisinde başarılı olabilmek için uyulması gereken kurallar; §  Sigaranın bırakılması,§  Tozlu ve dumanlı ortamlarda çalışmamak, bulunmamak ve§  Düzenli ilaç tedavisidir. KOAH tedavisinin temelini “sigaranın terk edilmesi” oluşturur. Sigara bırakıldığı zaman bronşlardaki ve hava keseciklerindeki bozulmaların şiddeti yavaşlar. İlaçlar hastalığın ilerlemesini önlemez bu nedenle sadece nefes darlığını azaltmak için kullanılırlar.
 
Dr. M. Emin DOĞAN
İlçe Sağlık Müdürü

Haberin Galerisi
Anahtar Kelimeler : koah, bilgilendirmesi, ,
Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

babasız

17:05 25 Kasım 2013

tebrikler, çelikhan tsm yi herkes örnek almalıdır. teşekkürler saygıdeğer hocalarım....
1000
Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Anket

Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
2013 www.celikhanajans.com tüm hakları saklıdır. Softmedya Haber Scripti Yazılımı