Kış Mevsiminin Kurak Geçmesi Barajları Etkiledi

Çelikhan İlçesinde bulunan Çat Barajında kış mevsimi kurak geçmesi nedeniyle su oranında düşüş yaşandı.

Çelikhan Hit: 922 / Yorum: 0 / 18 Ocak 2018 15:53
Kış Mevsiminin Kurak Geçmesi Barajları Etkiledi
-A +A

Kış mevsiminin kurak geçmesi nedeniyle Barajlarda su oranı düşerken uzmanlar, vatandaşları su kullanımı konusunda uyardı.
Çelikhan ilçesinde sonbahar havası yaşanırken, yağmur ve karın yağmaması nedeniyle çat barajında su oranında düşüş yaşandı.
Son yılların en kurak kış mevsimi yaşanırken, uzmanlar, su kullanımı konusunda vatandaşları tasarruflu kullanım konusunda dikkat etmelerini önerdi.
 Geçen yıl da kurak geçtiği gibi bu yılda kuraklığın daha şiddetli bir şekilde kendini göstermesi Çelikhan çat barajı da alarm verir duruma getirdi.
Çelikhanlı vatandaşlar, “Bu mevsimde geçen sene kar yağmıştı, yağmur yağmıştı. Hava şartları böyle giderse baraj önümüzdeki yıllarda kurur. Özellikle son iki yıldır yaşadığımız şiddetli kuraklık çat barajına da etkiliyor. Baraj gölü su seviyesi tehlike sınırların altında, eğer gerekli önlemler alınmasa baraj denilen bir olay olmayacaktır. İlçe’de tarım konusunda zaten sıkıntı var. Özellikle sulamada sıkıntılar yaşanıyordu. Bu sene inşallah şerefhan çayından baraja akacak olan su ve ocak, şubat ayında yağacak kar ve yağmurla beraber yağan yağışlar bir nebze bizi rahatlatır beklentisindeyiz. Tünel bitiminde yapılacak olan kapalı sistem ile Çelikhan tarımı sulandığı zaman, bütün çiftçilerin yağmurlama-damlama sistemi ile arazilerine su vereceklerini, bunun da büyük su tasarrufunu beraberinde getireceğini duyduk. Baraj suyumuzu daha bilinçli bir şekilde kullanmak zorundayız” dediler.
Yetkililerden alınan bilgiye göre, Şerefhan çayının en kısa süre içinde çat barajına bırakılacağı belirtildi.

Haber: Çelikhan Ajans

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Anket

Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
2013 www.celikhanajans.com tüm hakları saklıdır. Softmedya Haber Scripti Yazılımı