İnsanlık Tarihine Yeni Utanç Sayfaları Eklenmesin

Adıyaman’ın Çelikhan ilçesinde Eğitim Bir-Sen Çelikhan Temsilcisi Mehmet Kaya Halepçe katliamı yıl dönümü nedeniyle yazılı bir basın açıklaması yaptı.

Çelikhan Hit: 1976 / Yorum: 1 / 16 Mart 2015 12:44
İnsanlık Tarihine Yeni Utanç Sayfaları Eklenmesin
-A +A

İnsanlık Tarihine Yeni Utanç Sayfaları Eklenmesin adıyla yazılı bir basın açıklaması yapan Eğitim Bir-Sen Çelikhan Temsilcisi Mehmet Kaya “Dünya genelinde, ezilen, hakkı elinden alınan, özgürlükleri gasp edilen, ne yazık ki hep haklılar olmuştur. Yaşama hakkı dahil her türlü hakkın elinden alındığı, başkalarını yaşatmak uğruna birilerinin öldürülmesine göz yumacak veya teşvik edecek barbarlık ve hak ihlallerinin yaşandığı, yakın tarihe bakıldığında görülecektir.

Tüm savaşların kirli bir yüzü vardır. Her savaşta masum insanlar mutlaka can verir; Halepçe’de Hama’da, Bosna’da, Doğu Türkistan’da, Kosova’da, Çeçenistan’da, Irak’ta, Afganistan’da, Filistin’de ve bugün Suriye’de olduğu gibi.  Bugün, 20. yüzyılda tüm insani değerlere karşı olarak geliştirilen en korkunç vahşetlerden biri olan “Halepçe Katliamı”nın 27. yıldönümü. 16 Mart 1988’de Irak’ın Halepçe kentinde savunmasız ve masum insanlar, Hiroşima ve Nagazaki’den sonra gerçekleştirilen en korkunç kitle imha saldırısının hedefi olmuş; çoğu kadın, yaşlı ve çocuk 5 bini aşkın kişi hayatını kaybetmişti. Bu vahşi saldırı, tüm insani değerlere olduğu gibi, özü itibariyle doğaya ve bütün canlıların hayat hakkına da yönelikti aslında. Çünkü 16 Mart 1988’de Halepçe’de nefes alan her canlı hayatından oldu.

 Bugün, o katliamı yapan Saddam Hüseyin ve adamları yok ama başta Ortadoğu olmak üzere dünyanın çeşitli bölgelerinde hala kan akıtılıyor, katliamlar yapılıyor. Bu durum, toplu katliam ve savaş gibi insanlık suçlarının; bir ülkeye, bir diktatöre ya da bir döneme özgü olmadığını göstermektedir.  Eğitim-Bir-Sen olarak, savaşa, katliamlara, baskı ve zulme hep karşı olduk, bundan sonra da karşı olmaya devam edeceğiz. Zulüm kimden gelirse gelsin, kime karşı yapılırsa yapılsın, biz hep haklıdan ve mazlumdan yana olacağız” dedi.

Eğitim Bir-Sen Çelikhan Temsilcisi olarak “Halepçe’de katledilenleri rahmetle anıyor, dünyanın neresinde olursa olsun, zalimleri nefretle kınıyor; insanlık tarihine yeni utanç sayfalarının eklenmemesini ve yeni Halepçelerin yaşanmamasını diliyoruz” dedi.

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

aaa

13:56 16 Mart 2015

duyarlılığınız için allah razı olsun baskan..
1000
Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Alıntı Yazarlar
Anket

Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
2013 www.celikhanajans.com tüm hakları saklıdır. Softmedya Haber Scripti Yazılımı