Hükümetin Kadına Şiddet Politikası Destek Görüyor

Aile ve sosyal politikalar bakanlığı, kadına yönelik şiddetle mücadele konusunda çalışmalarını sürdürürken son günlerde kadınlara yönelik şiddetin artması konusunda Adıyaman barosu avukatlarından Burhan Çakır açıklamalarda bulundu.

Adıyaman Hit: 977 / Yorum: 0 / 28 Ağustos 2014 23:42
Hükümetin Kadına Şiddet Politikası Destek Görüyor
-A +A

          Kadına yönelik şiddetle mücadeleye ilişkin mevzuat geliştirme çalışmalar hakkında açıklamalarda bulunan Avukat Burhan Çakır “Şiddetin kabul edilebilir bir tarafı yok. İnsani davranış, vicdani ahlaki davranış bunu belirtmekte fayda var. Komple zihinsel bir dönüşüme ihtiyaç var. Şüphesiz çok müspet yasalar çıktı. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığını tebrik etmek lazım. Özveri ile çalıştığını görüyoruz. Yasalar bu mevzuatın çözümüne tek başına kafi olamaz. Toplumun kendisini yenilemesine ihtiyaç var. İnsan hayatı külfeti ve nimeti ile bölüştüğü aşama aşama bu değerlere doğru ve sürece doğru gidiyor artık. Eskiden de kadına yönelik şiddet vardı belki çok daha fazlaydı. Ancak toplum bunu dinlendirmiyordu. Mensubu olduğumuz şerefli dininde bu konuyla ilgili muhteşem yaklaşımları var. Mesela hadiste deniliyor ki “kadınlar sizin emanetinizdir, onlara iyi davranın, onlara iyilik yapın, onlara yumuşak davranın” diyor. İnsani ve vicdanı olarak da yapılması gerekenler zaten ortada. Yasalar anlamında bir çok düzenlemeler oldu. İnsanların bunları bilmesinde çok büyük faydalar var. Artık mahkemelerimiz önleyici tedbirleri alabiliyorlar. Yani şiddete maruz kalan veya kalma ihtimali olan kadınlarımız direk kolluğa başvuru yapabiliyor. Aile mahkemesi hakimi hiç bir araştırma ve inceleme yapmadan hatta duruşma bile açmadan delil bile aramaksızın direk karar verebiliyor. Bu çok önemli bir düzenleme. Kadınlarımız bunu bilmesi gerekiyor.”  dedi.
          Hükümetin bu anlamda bir takım çalışmalar yaptığını ifade eden Çakır şöyle devam etti: “Bir diğer konu kadın evliyse başka bir konutta yerleştirilmesi. Orada muhafaza edilmesi, korunması. Kadın ve çocukların korunması mevcut yasada var. Daha önemlisi çok radikal karar ile kadının hayatına yönelik çok ciddi bir endişe var ise direk korunma kanunundan faydalanabiliniyor hatta kadının kimlik bilgilerinin bile değiştirilmesi mümkün olabiliyor. Bayanların bunu bilmesinde fayda var. Aynı zamanda zorlama hapsi dediğimiz 3 günden 10 güne mahkeme karar verirse bu süre 6 aya kadar uzatılabiliniyor. Bunun yanı sıra kadına şiddet ekonomik ve sosyal sebepler bilinç eksikliği bunun için komple bir zihinsel değişikliğe ihtiyaç var. Hükümettin son yıllarda şiddet gören kadınlara yönelik uygulamaların memnuniyet verici. Bakanlık, kadına şiddetin önlenmesi için eğitimler de düzenliyor. Bu kapsamda din görevlilerine, jandarma personeline, er ve erbaşlara, kamu görevlilerine çeşitli eğitim programların düzenlenmesi iyi gelişmelerin göstergesidir.” dedi.
 

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Alıntı Yazarlar
Anket

Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
2013 www.celikhanajans.com tüm hakları saklıdır. Softmedya Haber Scripti Yazılımı