Fil Mezarlığı

Fil’lerin ilginç bir yaşamı vardır. Doğanın bu dev cüsseli, hortumu ve boynuz gibi dişleri olan filler yaşlanınca, ölümleri yaklaşınca filler tarafından bilinen belli bir yere gider ve orada ölürler.

Adıyaman Hit: 1470 / Yorum: 0 / 10 Temmuz 2014 18:02
Fil Mezarlığı
-A +A

Aslında doğa hayvanlarının hepsinde saklı bir ölüm yerleri vardır. Eğer insanlar tarafından ateşli silahlar ya da araç çarpması sonucu ölmemişlerse yaşlandığı için ölen bir kurda, bir tilki ya da başka bir yaban hayvanının ölüsüne ulu orta yerlerde rastlayamazsınız.
Bu bilgi ve gözlem bana bazı Adıyamanlıları çağrıştırdı.
 
Yıllar içinde birçok Adıyamanlı birçok nedenle Adıyaman’ı terk etmiştir.
Bu nedenler arasında, memuriyet mi dersiniz, daha iyi iş imkânı bulma, ya da çocuklarının daha iyi okullarda eğitim görmesi mi dersiniz daha birçok neden sayılabilir.
 
Kimisi de bu memlekette doğup büyüdüğü halde bu memleketi sevmediği için bu memleketi terk ediyor.
İleri yaşına, emekliliğini yaşamasına rağmen memleketini terk edenler var.
Adıyaman Milletvekilliği yapıp, bu görevi sona erdikten sonra Adıyaman’a dönen ve Adıyaman’da yaşamaya devam eden bir vekil tanımıyorum ben.
 
Bunun istisnaları,  Gani Gürsoy ve Mahmut Deniz’dir.
Rahmete giden bu iki insan da memleketin eşrafı oldukları, ciddi feodal bağlantıları ve sevk ve idare edecekleri ciddi taşınmazların sahibi oldukları için Adıyaman’a döndüler.
 
Bütün bu tespitlerden sonra anlamadığım/anlayamadığım noktaya geleyim.
Bazı Adıyamanlılar, Adıyaman’ı, bura insanını beğenmiyor. Bu memleketi çok sıradan, avam buluyor.
“Bu cahil insanların içinde, sağa sola tüküren, caddelere sümküren, bulaşık elini şalvarının peykine silen bu insanların arasında yaşanır mı,” diyorlar.
 
“Burada park yok, oturup soluklanacak bir yer yok, sinema yok, bale, tiyatro yok, caddeler yazın tozlu, kışın çamurlu, sokakta dilenciden, refüjlerde köpek çetelerinden geçilmiyor, bu memlekette yaşanır mı” diyorlar.
 
Ama ölmelerine çeyrek kala, ölmek için buraya dönüyor, ya da son nefesini uzak diyarlarda verdikten sonra vasiyeti gereği cenazesini getirip onların beğenmedikleri için horlayıp kaçtıkları topraklara, şalvarlı Kürtlerin yanında mezara gömülüyorlar.
Sanki Adıyaman demek mezarlık demek!
 
Yatırım başka yere yapılıyor, para başka yerde harcanıyor, açılan iş yerlerine başka yerlerin insanları istihdam ediliyor.
Ama ölmeye Adıyaman’a geliyorlar… 
 
Kimsenin Adıyaman’da ölmeye yatmasından, cenazesinin Adıyaman’a getirilmesinden rahatsız değilim elbette.
Benim anlamadığım, burayı, bura insanını beğenmediğin için gittin peki ebedi uykuya yatmak için neden geliyorsun çelişkisidir.

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Anket

Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
2013 www.celikhanajans.com tüm hakları saklıdır. Softmedya Haber Scripti Yazılımı