Erdoğan: "Tütünde Yeni Düzenleme Yapılana Kadar Eski Sistem Devam Ediyor"

AK Parti Adıyaman İl Başkanı Mehmet Erdoğan, son günlerde Adıyaman gündemin de yer alan tütün yasağına ilişkin açıklama yaptı.

Siyaset Hit: 1299 / Yorum: 0 / 15 Aralık 2017 10:21
Erdoğan: "Tütünde Yeni Düzenleme Yapılana Kadar Eski Sistem Devam Ediyor"
-A +A

Erdoğan, yaptığı açıklamada, tütün yasasında düzenleme yapılana kadar eski sisteme devam edeceklerini ifade etti.
AK Parti iktidarında tütünün yasaklanmadığını savunan Erdoğan, "Öncelikle geçen dönem 50 kilograma kadar kendi içeceği, nakliyesi, taşıması bulundurmasıyla ilgili zaten yasal bir çerçeveye oturtturulmuştu. Artı idari para cezalarında da belli bir KDV getirilmişti. Bugün ki şartlarda tütün üreticilerimiz, muhtarlarımız bundan memnuniyetlerini ifade etmişlerdi. Ama bugün bir problemle karşı karşıyayız. Yinede bu problemi çözecek olan AK parti'dir. Tütün Platformu, muhtarlarımız, bize milletvekillerimize ulaştılar. Konuyla ilgili çalışmalar devam ediyor. 1 Temmuz itibariyle kanun geçti.1 Temmuz 2018 itibariyle kanun yürürlük tarihi konuldu. Kooperatif kurulması, kooperatifle ilgili çalışmaların yönetmenlik tarafından yayınlanması önümüzdeki süreçte ama şuanda Adıyaman'daki tütün üreticilerimizin karşılaştığı en önemlisi kargoların tütünü almamasıydı. Bununla ilgili Adıyaman milletvekillerimizle görüştük Melis Başkanvekilimiz Ahmet Aydın’la görüştük. Bizzat Meclis Başkanvekilimiz, Ulaştırma Bakanlığımızla yaptığı çalışmalar ve son gelen durumla ilgili bizlere de evrakları gönderdi. Bende bunu Adıyaman kamuoyuna paylaşmak isterim. Şuanda Karayolları Düzenleme Genel Müdürlüğü 12 Aralık 2017 tarihli kargo taşımalarıyla ilgili bütün dağıtım yerlerine ilettikleri bir talimat var” dedi.
- TÜTÜN BİZİM İÇİN ÖNEMLİ
Adıyaman çiftçisi için tütünün önemli olduğunu  vurgulayan Erdoğan, şunları kaydetti:
“Kısaca şöyle ifade edeyim. Sarmalık, kıyılmış tütüne kaynak oluşturan yaprak tütünlerin ve sarmalık kıyılmış tütünleri yasa dışı ticaretinin önlenmesi amacıyla mevzuata aykırı şekilde nakliyesinin engellenmesi adına bu tür gönderilerin yazıda belirtildiği şartlara uygun yapılmasından bahsedilmiş. Yazımızda ise yeni düzenleme yapılıncaya kadar yazımızın dikkate alınmaması hususu tarafınıza iletilmiş olup söz konusu yazımız halen yürürlükte bulunmaktadır. Türkiye Kargo Kurye ve Lojistik İşletmeleri Derneği M2 Türü Yetki Belgesine ilettiği bir evraktır. Burada başka illerin tütününü Adıyaman tütünü taşınmamalı. Adıyaman'da hassasiyetimiz var. Adıyamanlı üreticimiz, Adıyamanlı çiftçimiz için tütün bizim için önemlidir. Bu noktada hiçbir şekilde sıkıntı girmemeleri rahat bir şekilde bu ticaretlerin yapılması anlamında yasal mevzuat zaten yönetmenlikler yayınlanacak. Ama şu kısa sürede kargoyla ilgili karşılaştığımız problemlerin önüne geçmek maksadıyla bir çalışma yapıldı. Bundan sonraki süreçte kanunla ilgili yeni düzenleme yapılana kadar eski sistem devam ediyor. Bunu da Adıyaman kamuoyuna iletmek istedik” 

PHA
 

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Alıntı Yazarlar
Anket

Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
2013 www.celikhanajans.com tüm hakları saklıdır. Softmedya Haber Scripti Yazılımı