Çiftçilerin Yüzü Gülüyor

Adıyaman'da son aylarda yağan yağmurların tarım ve hayvancılığı olumlu etkilediği bildirildi.

Adıyaman Hit: 855 / Yorum: 0 / 22 Mart 2016 23:42
Çiftçilerin Yüzü Gülüyor
-A +A

Yetkililer yaptıkları açıklamada, ekim, kasım, aralık aylarındaki kuraklığın ocak ayındaki yağışlarla birlikte son bulduğunu ifade ettiler.

Başta hububat ekili araziler olmak üzere, meyvecilik ve hayvancılıkta verim kaybı beklemediklerini anlatan yetkililer, şunları söylediler:

"Son aylardaki yağışlardan çiftçilerimiz oldukça memnun kaldılar. Yağışların sağanak ve aralıklarla yağması, toprağın suyu özümsemesi tarımsal üretimi olumlu etkileyen en önemli faktördür. Meteorolojiden aldığımız bilgilere önümüzdeki aylarda yağışlar devam edecek. Bu yıl tarım ve hayvancılıkta iyi bir yıl bekliyoruz"

Çiftçilerin kasım ve aralık aylarındaki kuraklığın ocak ayında devam etmesi durumunda özellikle hububat üreticilerinde endişeye yol açtığını hatırlatan yetkililer,  son dönemdeki yağışların birinci ürün için toprağın hazırlanmasında ve gübrelemede çiftçilere avantaj sağladığını vurguladılar.

Ayrıca topraktaki nem oranının yükselmesi nedeniyle çorak ve 2. ürün ekilecek araziler ile alternatif ürünlerde verimi arttıracağını belirten yetkililer, yağışların meralardaki ot varlığını artırması nedeniyle büyük ve küçükbaş hayvancılığa da faydalı olacağına dikkat çektiler.

PHA

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Alıntı Yazarlar
Anket

Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
2013 www.celikhanajans.com tüm hakları saklıdır. Softmedya Haber Scripti Yazılımı