CHP Milletvekili Tutdere:"Çiftçilerimiz Perişan, Tedbir İçin Daha Ne Bekliyorsunuz?"-Videolu Haber

Milletvekili Av. Abdurrahman Tutdere, firik buğdayının Adıyaman ve Gaziantepli üreticinin elinde kaldığını belirtip Tarım Bakanı’na seslendi, "Ekonomik krizle boğuşan çiftçimizin mağduriyetinin giderilmesi ve tedbir almak için daha ne bekliyorsunuz?" dedi.

Siyaset Hit: 839 / Yorum: 1 / 21 Şubat 2019 13:31
CHP Milletvekili Tutdere:"Çiftçilerimiz Perişan, Tedbir İçin Daha Ne Bekliyorsunuz?"-Videolu Haber
-A +A

CHP Adıyaman Milletvekili Av. Abdurrahman Tutdere, TBMM Genel Kurulu’nda Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’ye seslenerek, çiftçilerin yanlış tarım politikaları nedeniyle Türkiye’nin kadim yiyeceği firik buğdayını artık satamadığını dile getirdi. Adıyaman’ın Gölbaşı ilçesine bağlı Belören Beldesi ve Gaziantep’in Araban ilçelerinin firik buğday üretimindeki en önemli merkezler olduğunu söyledi.
 
-"NE ZAMAN TEDBİR ALACAKSINIZ?"
 
Tarım ve Orman Bakanı’na çağrıda bulunan Milletvekili Av. Tutdere, "Türkiye'de Bakanlığınız bünyesindeki bütün alanlarda sıkıntılar almış başını gidiyor. Bu mağduriyetlerin giderilmesi için çiftçinin başına hangi olayın gelmesini bekliyorsunuz, ne zaman tedbir alacaksınız?  Özellikle hükûmet tarafından hububat ürünlerinde sıfırlanan gümrük vergileriyle birlikte yurt dışından artık Türkiye'ye yoğun miktarda tarım ürünü geldi. Yurt dışından alınan tarım ürünleri firik üreticilerini de mağdur etmiştir. Bu dönem firik buğdayı üreticilerinin ürünleri ellerinde kalmış, alıcı bulamamaktadırlar. Ekonomik krizle boğuşan çiftçilerimiz ürünleri pazarlayamamaktan mağdur durumdadır." dedi.
 
-"İTHALATTA VERGİLER SIFIRLANDI"
 
16 yılda 53.5 milyon ton buğday ithal eden ve 13.8 milyar dolar ödeyen Türkiye, buğday ithalatına sıfır gümrükle yola devam kararını 15 Ağustos 2018’de Resmî Gazete’de yayınlanan kararname ilan etti. Kararnamede Toprak Mahsulleri Ofisi tarafından yapılacak toplam 2 milyon 250 bin tonluk hububat ithalatında gümrük vergisi alınmayacağı duyuruldu. "Bazı Tarım Ürünlerinin İthalatında Tarife Kontenjanı Uygulanması Hakkında Kararla" buğday, mahlut ve arpa, ithalatında gümrük vergisi oranı 31 Mayıs 2019’a kadar sıfırlandı.

PHA

Haberin Videosu
Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Vakıf

17:53 23 Şubat 2019

Sayın editör tütün için bul bir çare milletimizin hali perişan.
1000
Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Anket

Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
2013 www.celikhanajans.com tüm hakları saklıdır. Softmedya Haber Scripti Yazılımı