CHP Milletvekili Abdurrahaman Tutdere; TBMM’de Adıyaman’ı ve Tütünü Konuştu

CHP Adıyaman Milletvekili Abdurrahman Tutdere TBMM'de, Gümrük ve Ticaret Bakanlığının yayımlağı Tütün Üretim ve Pazarlama Kooperatiflerine ilişkin tebliğ hakkında yapmış olduğu basın açıklamasında Adıyaman sorunlarından bir tanesi olan ve bu yıl çiftçilerin mağdur olduğu tütün konusu hakkında konuştu.

Siyaset Hit: 1003 / Yorum: 0 / 12 Temmuz 2018 01:10
CHP Milletvekili Abdurrahaman Tutdere; TBMM’de Adıyaman’ı ve Tütünü Konuştu
-A +A

CHP Adıyaman Milletvekili Abdurrahman Tutdere; Tütün ile ilgili TBMM’de yaptığı basın açıklamasında şu sözleri sarf etti.
"Üreticilerin ürününü rahatça satabileceği birden fazla kooperatifin olması gerektiği düşüncesindeyiz. İnsanı doğası ve turistlik değerleri ile Anadolu’muzun en şirin illerinden bir tanesi olan Adıyaman güneşin en güzel doğduğu ve en güzel battığı, nemrut dağının yanında tütünü ile tanınan bir ilimizdir. Tütün ile ilgili geçen yasama yılında çok ciddi yasal düzenlemeler yapıldı. Bu yasal düzenlemeler ile birlikte özellikle sarmalık tütün ile ilgili tütün üreticilerin kuracakları kooperatiflere tütün tesisi kurma ve ticaret yapma yetkisi verilir şeklinde yasal düzenleme yapıldı. 2 Temmuz 2018 günü Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından bu yasal düzenlemeye paralel olarak da tütün üretim kooperatiflerine kuruluş esaslarına yönelik bir tebliğ yayınlandı. Bu tebliğe göre her ilçe merkezi bir çalışma bölgesi olarak ilan edildi ve bu çalışma bölgelerinde sadece bir kooperatifin kurulması esas alınmıştır. Her ilçede sadece bir kooperatifi kurulması hem yasalara aykırıdır, hem de tekelleşmeyi beraberinde götürecektir. Buda çiftçiler üzerinde baskı kurulması ve istediği fiyatı dayatmasını beraberinde getirecektir” dedi.
Tutdere, “Dolayısıyla her bölgede bir kooperatifin kurulmasını ve bunun üreticilerinin aleyhine olduğunu söylüyorum. Bakanlığının derhal geri adım atılmasını ve üreticilerinin tütünün rahatlıkla satabileceği ve birden fazla kooperatifi olacağı ve kooperatifler arasında rekabetin olması gerektiğini ve her kesimin ürettiğini istediğim yerde satmasının yollarının açılmasını gerekli olduğunu inanıyorum. Bu şekilde olursa üretim olur, tekelleşme olmaz ve sadece bir kooperatifin kurulmasına dayalı bir yapıya gidilirse beraberinde bir takım yandaşlara kooperatifin peşkeş çekilmesine doğuracaktır. Adıyaman tütün üreticileri bunu kabul etmeyecektir. Burada acık çağrıda bulunuyoruz. Ticaret Bakanlığının bu konuda kanununa uygun olarak, kanundaki yasal şartlarını yerine getirecek her kooperatifin tütün ticaretini yapma yetkisini verilmesini talep ediyoruz. Ayrıca geçen yasama döneminde bu parlamentoda sarmalık kıyılmış tütüne kaçakçılık kanuna eklenen bir madde ile tütün ticaretini yapanlara, satanlara, bulunduranlara ve nakledenlere 3 yıldan 6 yıla kadar hapis cezası ile yasal düzenlemeler yapılmıştır. Biz bu yasal düzenlemenin değiştirilmesi ve hapis cezaların kaldırılması için de parlamento da bu dönem elimizden gelen her türlü gayreti göstereceğiz” dedi.  

Haber: Celikhan Ajans

Haberin Videosu
Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Anket

Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
2013 www.celikhanajans.com tüm hakları saklıdır. Softmedya Haber Scripti Yazılımı