CHP'li Tutdere: 10 günde 4 binin üzerinde yeni vaka

TBMM Katip Üyesi ve CHP Adıyaman Milletvekili Av. Abdurrahman Tutdere,"Uzmanlar tarafından tomografi sonucunda Kovid’e bağlı zatürre olduğu tespit edilen pozitif hastaların çoğuna PCR testi gerek görülmediği için sadece tomografide pozitif olanlar da eklendiğinde 10 günlük toplam vaka sayısı 4 bini aşıyor."dedi.

Sağlık Hit: 9398 / Yorum: 0 / 11 Eylül 2020 18:08
CHP'li Tutdere: 10 günde 4 binin üzerinde yeni vaka
-A +A

TBMM Katip Üyesi ve CHP Adıyaman Milletvekili Av. Abdurrahman Tutdere Adıyaman’da vaka sayılarının ciddi boyutlara ulaştığını ifade ederek, endişe verici koronavirüs tablosunu rakamlarla ortaya koydu.
Tutdere, yaptığı yazılı açıklamada, Adıyaman’da son on gündeki pozitif vaka sayısını ve karantina altına alınan ikametlerin sayısını açıkladı.  
"10 günde 4 binin üzerinde yeni vaka"
İdarecilerin, sağlık çalışanlarının emeklerini boşa çıkartacak tutum ve davranışlar içerisinde olduklarını belirten Tutdere, şunları söyledi:
"Valilik ve İl Sağlık Müdürlüğü, koronavirüs tablosuna ilişkin bilgileri talep ettiğimiz resmi başvurumuza aradan geçen 1 aydan fazla süreye rağmen hala cevap veremedi. Sadece cevap vermekten imtina etmelerinden bile vaka sayılarının ciddi boyutlara ulaştığı anlaşılıyor. Süreçte şeffaflık adına hiçbir şey kalmadı. Bilgiler kamuoyuyla paylaşılmıyor. Net bilgiler paylaşılmadığı için vakalara ilişkin kentte çeşitli spekülasyonlar dolaşıyor. Ülke genelinde Sağlık Bakanlığı tarafından açıklanan verilere hiçbir yurttaşımızın itibarının kalmadığını görüyoruz. Türkiye genelinde son durum olarak her gün açıklanan veriler kimi günler neredeyse sadece Ankara tablosunun dahi altında kalmaktadır. Eylül ayının geride bıraktığımız 10 günün de Adıyaman’da PCR Test çalışması sonucu tespit edilen bin 200’ün üzerinde yeni vaka var. Bunun yanında Valilik tarafından açıklanan verilerde, 9 Eylül itibarıyla 535 hanede 632 kişinin test sonucunun pozitif olması nedeniyle ikametinde karantinaya alındığını görmekteyiz."
"Hekimler ve sağlık çalışanlarımız tükenme noktasına gelmiştir"
PCR testi dışında bir de tomografi ile pozitif olduğu tespit edilen hastaların bulunduğuna işaret eden Tutdere,"Uzmanlar tarafından tomografi sonucunda Kovid’e bağlı zatürre olduğu tespit edilen pozitif hastaların çoğuna PCR testi gerek görülmediği için sadece tomografide pozitif olanlar da eklendiğinde 10 günlük toplam vaka sayısı 4 bini aşıyor. 10 günde 4 binin üzerinde vaka çok vahim. Ne yazık ki durum her geçen gün daha da kötüye gidiyor. Çok hızlı yayılan, ölümcül bir salgınla karşı karşıyayız. Başta hekimlerimiz olmak üzere sağlık çalışanlarımız tükenme noktasına gelmiştir. Bu sebeple, kurumlar da vatandaşlar da istisnasız şekilde sorumluluklarını yerine getirmelidir. Yeni önlemler alınmazsa, alınan önlemlere vatandaşlar uymazsa son on gündeki kontrol altına alınamayan artış çok daha kötü günlerin habercisi olacaktır."ifadelerini kullandı. 

PHA

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Anket

Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
2013 www.celikhanajans.com tüm hakları saklıdır. Softmedya Haber Scripti Yazılımı