CHP'li Ağbaba: "Biz Tütünü Siyasete Alet Etmiyoruz Siyaset Üstü Düşünüyoruz"

Çelikhan ilçesini ziyaret eden CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, "Biz tütünü siyasete alet etmiyoruz, siyaset üstü düşünüyoruz” dedi.

Çelikhan Hit: 762 / Yorum: 0 / 9 Ekim 2017 16:51
CHP'li Ağbaba: "Biz Tütünü Siyasete Alet Etmiyoruz Siyaset Üstü Düşünüyoruz"
-A +A

Çelikhan Cumhuriyet meydanında toplanan kalabalığa hitap eden Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba torba yasayla yasaklanmak istenen tütün üzerine konuşma yaptı.
Ağbaba, "Uluslararası 3-5 sigara şirketinin hükümet üzerinde kurduğu baskı sonucu milli tütünümüz yasaklanmak isteniyor. Dışarıdan gelen tütün kaçak olmaz iken kendi milli tütünümüzün kaçak adıyla anılmasını anlamış değiliz. İktidar partisi bu getirilmek istenen tütün yasasıyla kendi vatandaşının geleceğini değil tütün şirketlerinin daha ne kadar zenginleşebileceklerini ve piyasaya daha çok hakim olmaları için uğraş vermektedir. İktidar partisi bu topraklara yabancı olduğu için zannediyor ki bir dönüm arazi ile ailelerinin geçimini temin etmeye çalışan bu insanlar mercedeslere biniyorlar, villalarda oturuyorlar gibi bir algı var hayır durum böyle değil. Oysa bunların yıllık kazancı birçok şeyden kendini mahrum ederek asgari geçimliğini temin etmenin uğraşını vermektedirler. Biz tütünü kesinlikle siyasete alet etmiyoruz siyaset üstü düşünüyoruz. Tütün bu halkın hayatıdır can damarıdır” dedi. 
Tütün için tekyürek olunması gerektiğini vurgulayan Ağbaba, şunları kaydetti:
"Biz Cumhuriyet Halk Partisi olarak bu yasanın geçmemesi için tüm milletvekili arkadaşlarımızla beraber gece gündüz mücadele etmekteyiz. Şayet bu yasa geçerse Çelikhan-Adıyaman dağ köyleri kendilerini Ordu’nun fındık bahçelerinde, Amasya’nın elma bahçelerinde bulacaklar. Tütün bu bölgenin geleceğidir, hayatıdır, namusudur ve ekmeğidir. Bizler burada tütün için tek yürek olmalıyız"
Milletvekili Veli Ağbaba’nın konuşması ardından soru ve cevap talebine geçildi.
Tütün ile ilgili söz alan vatandaşlar ise “Her dönem rekor düzeyde iktidar partisine oy çıkmışken ve bu bölge halkı devletine bağlılığını her zaman göstermiştir. Buna rağmen tek başına iktidar olan AK Parti niye bu tütün konusunda bizleri ırgat yapıp tütün şirketlerine satmak istiyor. Bizleri koruması gerekirken niye sigara şirketlerini koruyor. Şayet bu yasa geçerse bu yasanın hayat bulmaması için yüz binlerce kişi ile evlerimizden çıkıp gece gündüz meydanlarda olacağız” dediler.

Haber: Çelikhan Ajans

Haberin Galerisi
Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Alıntı Yazarlar
Anket

Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
2013 www.celikhanajans.com tüm hakları saklıdır. Softmedya Haber Scripti Yazılımı