Çelikhan Ziraat Odası Başkan Kaya: "Tütün İle İlgili Açıklamalarda Bulundu”

Çelikhan İlçesi Ziraat Odası Başkanı Abdurrahman Kaya, tütün ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Çelikhan Hit: 1484 / Yorum: 0 / 27 Aralık 2017 12:02
Çelikhan Ziraat Odası Başkan Kaya: "Tütün İle İlgili Açıklamalarda Bulundu”
-A +A

Kaya, yaptığı açıklamada, “Sayın Başbakanın Adıyaman ziyaretinden dolayı tütünün serbest olacağını ama bu serbest anlamını kooperatif olarak serbest olduğunu, eskisi gibi olmadığını ve eskisi gibi tütünü yap götür sat anlamında değil. Sadece kooperatif ile satabileceği ve kooperatifle serbest kalacağı anlamındadır. Bunu 1 Temmuz 2018'e kadar eskisi gibi değil bunun bir yıl ve üç yıla kadar hapis ile sınırlıdır. Tütün kesinlikle serbest değildir. Ama kooperatifleştikten sonra yasal statüsüne kavuşup ve kayıt altına alındıktan sonra serbest olacaktır. Üretici tütünü Kooperatif adı altında götürüp serbest satabilir. Tütünle ilgili yasalar daha belli olmadığı için şuanda kurulan kooperatifler sağlıklı olmaz. Bu tütünün vergisi ne olacak, kooperatif mi alıp verecek, kendisi mi alıp satacak bunların hiç biri belli değil" dedi.

"Bir taziye nedeniyle Çelikhan’ı ziyaret eden Sayın TBMM Başkan Vekili ve Adıyaman Milletvekili Ahmet Aydın’la görüştüm" ifadelerini kullanan Kaya, şunları kaydetti: "Tütün için ünümüzdeki haftalarda bir çalışma yapacaklarını ve vatandaşları da bu konuda bilgilendireceğini belirtti. Bu manada kooperatifi kurduk, yaptık, böyle bir şey olmayacak. Onun için vatandaşlarımızın dikkatli olması lazım, kooperatif kurulurken de Ziraat Odalarında, Maliye Bakanlığında ve Tarım Bakanlığında da bilgi alabilirler. Ama bununla ilgili yasa henüz yürürlüğe girmemiştir. Olamayan bir şeyin neyin kooperatifini kuracaksınız. Yasalar yok ki tek çare beklememiz lazım” 
 
- BAŞBAKAN İLE GÖRÜŞTÜM
Başbakan ile tütün konusunda görüştüğünü aktaran Kaya, “Sayın Başbakanımız Binali Yıldım’ın Adıyaman ziyareti nedeniyle Adıyaman Valiliğini ziyaret ederken bu konu hakkında kendisiyle görüşüp bilgi aldım. Çelikhan tütünü ile ilgili hazırladığımız dosyayı Sayın Başbakanımıza verdik. Başbakanımızın da biz bu konuda haberdar olduğumuzu ve TBMM Başkan Vekili Ahmet Aydın’ın gereken bilgileri bize verdiğini, TAPAK’nin iptal edilip Tarım Bakanlığına geçtiğini ve bundan dolayı işimizin daha kolay olacağını, Çelikhanla ilgili kooperatif kurulduktan sonra bir sıkıntı olmayacaklarını söylediler. Bizde kooperatif ve tüzüğü ile ilgili bir dosya hazırlayıp sunduk ve bununla ilgileneceği söylediler"diye konuştu.
 
- VERGİ TARTIŞMALARI
Tütündeki vergileşme konusunu da değerlendiren Kaya, şöyle devam etti:
"Bize verilen sözde zaten %83 ve ya %65 ile %18 KDV ile kooperatif kuramayız. Şayet kursak dahi vatandaşlarımız bu yükün altında çıkamaz ve tütün eskisi gibi olsa dahi yani bu mümkün değil kurtarmaz. Ama bize verilen söz, bu yöreye uygulanan vergi önemlidir. Tütün vergisi % 40’ın altında olacağı sözü verilmişti. Bizde bunun üzerinde hareket ederek çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Eğer eskisi gibi uygulansak zaten kooperatif kurma sansımızda yok, kurarsa da bir işlemi olmaz. Çünkü Çelikhan tütünün bir marka olduğunu ve Çelikhan’da fazla tütün olduğu için bir kooperatifle bu işin altından kalkmayacağını düşünmüş olabilirler. Ama profesyonelce yönetilirse ikincisine gerek kalmayabilir ve gerekirse de ikincisi de kurulabilir. Yani bunda bir sıkıntı olacağını zannetmiyorum. Ama 5 tane, 10 tane her önüne gelen bir kooperatif kurulacak diye bir kayde yok. Çünkü bu kooperatiflere ithalat ve ihracat yetkisi verilecek, bu kooperatiflere sanayileşme yetkisi verilecek. Her önüne gelen ve 3-4 kişi kooperatif kursa bu yükün altında kalkamaz. Bunlar için tesis lazım, depo lazım ve paketleme lazım, işçi lazım, Mühendis lazım, muhasebeci lazım yani çok büyük bir şey olacağı için burada devletin katkısı olur mu veya olmaz mı bilmiyorum. Bunun için Çelikhan’ın da, Adıyaman’dan ve Doğanşehir’den ayırması şartıyla pek hala yürütülebilir”
 
Bu kooperatiflerle ilgili sürecin tamamlanmadığını, bu konuda da çalışmaların olacağını ve önergelerin olacağını, çıkacak tüzükle ilgili çalışmalar devam edildiğini belirten Kaya, “Başta Sayın TBMM Başkan Vekili Ahmet Aydın, Milletvekillerimiz Adnan Boynukara, Salih Fırat, Halil İbrahim Fırat, Adıyaman Ziraat Odası Başkanı Salih Şahan, Kahta Ziraat Odası Başkanı Rüştü Turanlı, Sincik Ziraat Odası Başkanı Kadir Altıntel, Belediye Başkanımız Mustafa Bulut olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.  

Haber: celikhan Ajans
 

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Anket

Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
2013 www.celikhanajans.com tüm hakları saklıdır. Softmedya Haber Scripti Yazılımı