Çelikhan tütün kooperatifinde yeni dönem

Adıyaman’ın Çelikhan İlçesinde Çelikhan Tütün, Üretim ve Pazarlama Kooperatifinde yapılan Genel Kongre seçiminde 300 üyesi bulunan seçimde tek liste ile aday olan Ziraat Odası Başkanı Abdurrahman Kaya, başkan seçildi.

Çelikhan Hit: 792 / Yorum: 0 / 30 Haziran 2022 22:45
Çelikhan tütün kooperatifinde yeni dönem
-A +A

Çelikhan tütün, üretim ve pazarlama kooperatifi konferans salonunda yapılan Genel Kongre seçiminde bir dakikalık saygı duruşu ve ardından gündeme ilişkin tüzüğün okunması, gelir ve giderin belirtilmesi, yeni yönetimin belirtilmesi dilek ve temennilerden sonra yapılan oylamada Çelikhan Ziraat Odası Başkanı Abdurrahman Kaya, tütün kooperatifi başkanı seçildi.
Yapılan genel kongre seçimi ardından Çelikhan Tütün, Üretim ve Pazarlama Kooperatifi Başkanı Abdurrahman Kaya, körsüde yaptığı konuşmasında üreticilerimizden yana tavır koyacağını açıklamalarda bulundu.
Kaya, konuşmasında şunları kaydetti: “Adıyaman ve Çelikhan’ın tütün kooperatifi olarak Çelikhan tütün mamulleri Türkiye’de piyasa arz izni alan ilk ve şuana denk tek tütün fabrikasıdır. Bu kooperatif Çelikhan tütün üreticilerinden yaptığı tütün alımlarından fiyat bandı olarak. Çelikhan tütünü Türkiye’deki tütün ortalamasının 2022 yılında 3 kat fiyat olarak resmiyette bu banda geçerek bir tarihi ilki gerçekleştirdik. 2022 yılı ürününün 2023’te de bu faaliyetin bu fiyat parantezinde devam edeceğini belirtildi.”
Kaya, “2 Temmuz 2018’de yayınlanan bir yönetmelikle tütünün yasal hale getireceğini vergi kayıt altına alınacağını bu yönetmelikle belirtildi. Bizde bu yönetmeliğe göre hazırlanmak için kooperatifleşmeye gittik. Bu kooperatifleşmede çiftçilerimiz mağdur olmasın diye çalışmalara
hız verdik. Bundan dolayı büyük sıkıntılar çektik, biz bu işe başlarken üreticilerimizin yüzde doksan’ı bize karşıydı. Ama iki senede yapılan çalışmalar sonucunda üreticilerimiz bize gövendiler ve bize inandılar hatta bize tütünlerini de veriyorlar, bizde bu kooperatifleşme sürecini bitirdikten sonra bir yıl ertelenme oldu. O bir yıl ertelenme sürecinde biz sıkıntıya düştük ve bizde kendimizi askıya aldık. Bu süre içinde bir yıllık süreci bittikten sonra bizler tekrar çalışmaya başladık ve bu konuda Sayın Valimiz, Sayın Kaymakamız, Sayın Belediye Başkanımız, Bürokrat ve Milletvekillerimize kadar hepsi bize çok yardımcı oldular. Kooperatifin kurulmasında emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Bu süreçten sonra tekrar kooperatifleşmeye gidince ilk altı ay daha uzatıldı ve bu süreçte tekrar sıkıntı yaşadık. Yaşanan bu sıkıntılar içinde biz yılmadık pes etmedik bu sürecin bu noktaya geleceğini tahmin etmedik. Biz yetkililerle görüştüğümüzde bu sürenin bir daha uzatılmayacağını ve belirttiler. Bu süre içerisinde hizmet binamızı 40 günde yaptık, yaklaşık 300 bin dolara tütün doğrama makinesi aldık, yapılan çevre düzenlemesi ve yönetimdeki arkadaşlarla büyük bir fedakarlık ve çaba sarf ettik. Bu sefer uzatılmayacağını inandığımız için üreticilerimize alternatif olduk ve üreticilerimizin tütünü aldık. Maalesef yasa uygulanmadı tütün üreticilerimizde mağdur oldu, bizde mağdur olduk. Ama bu süre içerisinde bizleri idare eden Çelikhan halkı ve üreticilerimizden özür diler herkesten Allah razı olsun. Kooperatife üye olan çiftçilerimizin ürünü olan tütünleri 6 ay içinde aldık ve parasını da verdik. Ama biz yılmadık mücadele ettik. Yasa yürürlükte olmasına rağmen uygulanmadı. Bundan dolayı büyük sıkıntılarda çektik ve bizde üreticilerimize büyük sıkıntılar çektirdik. Daha sonra Adana ilinde bir şirketten bize alıcı çıktı. Biz tütünlerimizi sattık üreticilerin parasının % 80’ni verdik diğer kalan parayı ise inşallah Kurban bayramından önce vereceğiz. Biz durmayacağız yolumuza devam edeceğiz ve çiftçilerimize alternatif olacağız. Bu yıl kooperatif olarak tütün alımını yaptığımızda üreticilerimizin ürünü olan tütünü 20-30 lira fazladan verdik. İnşallah çitçilerimizin ümidi olacağız. Yetkililerle yaptığımız görüşmede kooperatife vergi indirimi geleceklerini müjdesini veriyorum. Kooperatifimizin ünü açık inşallah daha da iyi olur” dedi.

Haber: Çelikhan Ajans

Haberin Galerisi
Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Anket

Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
2013 www.celikhanajans.com tüm hakları saklıdır. Softmedya Haber Scripti Yazılımı