Çelikhan TSM'den Bilgilendirme

Çelikhan ilçesinde Toplum Sağlık Merkezi (TSM) personeli, Kırım-Kongo Kanamalı Ateşi hastalığı hakkında bilgilendirme toplantısı yaptı.

Sağlık Hit: 1915 / Yorum: 1 / 19 Nisan 2017 16:39
Çelikhan TSM'den Bilgilendirme
-A +A

TSM Personeli, Cumhuriyet Ortaokulu konferans salonunda Kırım-Kongo Kanamalı Ateşi hastalığı hakkında öğrencileri bilgilendirerek, çiftçilere broşür dağıttı.
Çelikhan’da görülen bu hastalığın tespit edilmesi ardından Toplum Sağlığı Merkezi personeli çalışmalarını yoğunlaştırdı.
Konu hakkında açıklama yapan İlçe Sağlık Müdürü Dr. Fatih Kırmızı, “Toplum Sağlığı Merkezi personeli olarak halkımızı bilinçlendirmek amacıyla genel bir çalışma başlattık. Bu hastalık Ülkemizde ilk 2002 yılında görüldü. Kene hastalığı her yıl Mart ayında görülmekte olup Haziran ve Temmuz ayları arasında yoğunlaşmaktadır. Kırım-Kongo kanamalı Ateşin olduğu bölgelerde keneler, insanları direk ısırmasıyla ya da hayvanlar üzerindeki mikroplardan bulaşması oluşan ölümcül bir hastalık ve bu hastalık kolayca insanlara bulaşıyor. Özellikle çiftçilik ile uğraşan insanlarımızın hayvanların yanına giderken açık renkli giysileri giymelerini tavsiye ediyoruz" dedi.
İlçede yapılan çalışmalarda kene hastalığı ile ilgili bilgilendirme toplantıları yaptıklarını belirten Kırmızı, “İnsanların kendi sağlığı için hayvanlara yaklaşmamalarını, tarlaya gittiklerinde yalın ayakla kenenin vücuda temas etmeleri halinde, kene ısırması sonrası keneyi direk elimizle çekip çıkardığımızda çıplak elle dokunan kişiye de bu virüs hastalığı bulaşıyor. Kene tutunmasından sonra 10 gün içinde o insanda halsizlik, iştahsızlık, ateş, vücut ağrısı, baş ağrısı, bulantı, kusma, ishal şikayetlerinden herhangi birini görürse zaman kaybetmeden en yakın sağlık kuruluşuna gitmelidir” şeklinde konuştu.

Haber: Çelikhan Ajans

Haberin Galerisi
Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

MAHMUT SAĞIR

08:16 20 Nisan 2017

EMİOĞULLARIM M,ALİ ŞAHİN,ABDURRAHMAN ERDEM VE ABUBEKİR DAĞDELEN YANİ DEDEYE KOLAY GELSİN DİYOR. HASTALIK KONUSUNDA ÇALIŞMA YAPAN ARKADAŞLARA BAŞARILAR DİLERİM ARKADAŞLAR,ADIYAMANDAN MAHMUT SAĞIR
1000
Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Alıntı Yazarlar
Anket

Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
2013 www.celikhanajans.com tüm hakları saklıdır. Softmedya Haber Scripti Yazılımı