Çelikhan Malmüdürlüğü E-Fatura Bilgilendirme Toplantısı Yapıldı

Çelikhan ilçesinde İlçe Malmüdürlüğü Başkanlığında E fatura bilgilendirme toplantısı yapıldı.

Çelikhan Hit: 943 / Yorum: 0 / 24 Aralık 2019 16:03
Çelikhan Malmüdürlüğü E-Fatura Bilgilendirme Toplantısı Yapıldı
-A +A

İlçe Malmüdürü Mehmet Cemil Sarıkaya Başkanlığında yapılan E fatura bilgilendirme toplantısına İlçe Esnaf Odası Başkanı Hüseyin Koç ve üyeleri katıldı.
İlçe Malmüdürü Mehmet Cemil Sarıkaya, yapılan E fatura bilgilendirmesi toplantısının ardından yazılı bir açıklama yaptı.
 “Günümüzde bilişim teknolojileri, sağladıkları verimlilik ve maliyet avantajı gibi nedenlerle büyük bir hızla ilerlemektedir. Bilişim teknolojilerinde yaşanan gelişmeler hayatın her alanında etkisini göstermiş, işletmeler iş süreçlerinde gittikçe daha yoğun bir şekilde bilişim teknolojilerinden yararlanmaya başlamıştır. Bu durum, özellikle yüksek sayıda yasal defter, belge ve kayıt ile ilgili süreçleri kâğıt ortamında yürütmek zorunda olan mükelleflere yönelik, gelişen teknolojiye uygun yeni usul ve esasların belirlenmesini zorunlu kılmaktadır. Diğer taraftan bilişim teknolojilerinde yaşanan ilerlemeler Gelir İdaresi Başkanlığı'nın gelişen teknolojiye uygun hedefler ortaya koymasını sağlamıştır. Başkanlık; ekonomik aktiviteleri elektronik ortamda izleme, analiz etme, raporlama, elektronik ortamda denetim alt yapısını oluşturma, kâğıt defter ve belge kullanımından kaynaklanan maliyetleri (kâğıt, tasdik, baskı, arşivleme, iletim, muhafaza, ibraz, muhasebe entegrasyonu ve benzeri) azaltma, belgelerde standart formatı oluşturma, düzenlenen belgenin tarafları (düzenleyen ve alıcı) arasında güvenli, zaman ve maliyet tasarrufu sağlayan bir sistem oluşturma, kamu hizmeti kalitesinin artırma, mükelleflerin işlem yapma hızını artırma, mükelleflerin vergi kanunlarına uyumlarının artırılması ve kayıt dışılığın izlenerek önlenmesi amacıyla, yasal mali belgelerin elektronik ortamda elektronik belge olarak oluşturulmasına, düzenlenmesine, iletilmesine, muhafazasına ve ibrazına ilişkin usul ve esasları içeren tebliğler yayımlamıştır. Çelikhan Malmüdürlüğü Gelir Servisinde; Malmüdürlüğünce Esnaf odası Başkanı Hüseyin Koç ve üyeleri ile E-Fatura Bilgilendirme toplantısı yapılmış olup özet olarak aşağıdaki hususlar dile getirilmiştir” denildi.
1- 2018 ve 2019 yıllarında Satış hasılatı 5.000.000 TL’yi gecenler 01.07.2020 tarihinden itibaren, 2020 yılı ve müteakip hesap dönemlerinde geçenler ise ilgili yılı takip eden yılın 7.ayından itibaren e-fatura kullanmak zorundadırlar.
2- e-Fatura mükellefleri 01.01.2020 tarihinden itibaren e-Arşiv Faturaya geçmek zorundadırlar.
3- 01.01.2020 tarihinden itibaren 30.000 TL üstündeki bütün faturaları (Vergi mükellefleri arasında 5.000 TL) e-Arşiv fatura olarak düzenlemek zorundadır.
4- 01.02.2020 'den önce mükellef olan Serbest Meslek Erbapları 01.06.2020 'den itibaren, bu tarihten sonra işe başlayanlar ise işe başladıkları ayı izleyen üçüncü ayın sonundan itibaren e-serbest meslek makbuzu düzenleyeceklerdir.
5- Bazı sektörlerde e-irsaliye, e-müstahsil makbuzu ve e-bilet zorunla hale gelmektedir.
6- E-Faturaya isteyen her firma geçebilir. Yani e-Faturaya geçme zorunluluğu kurallarına uymasanız bile gönüllü olarak e-Faturaya geçebilirsiniz. Kısacası bir işletmeniz olması bunun için yeterli.
19/10/2019 Tarih ve 509 Sayılı VUK  E-Uygulamalar Tebliğinde ayrıntılar belirtilmiştir.
https://ebelge.gib.gov.tr/anasayfa.html sayfasında giriş yapılır.
FOTOĞRAFLI

Haber: Çelikhan Ajans

Haberin Galerisi
Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Anket

Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
2013 www.celikhanajans.com tüm hakları saklıdır. Softmedya Haber Scripti Yazılımı