Çelikhan Halk Sağlığı Haftası Etkinlikleri

Çelikhan ilçesinde Toplum Sağlığı Merkezi bünyesinde olan Halk Sağlığı haftası nedeniyle başlatılan etkinlikler vatandaşların ilgi odağı oldu.

Sağlık Hit: 1640 / Yorum: 0 / 9 Eylül 2018 13:24
Çelikhan Halk Sağlığı Haftası Etkinlikleri
-A +A

Halk Sağlığı bireyi sağlıklı ve üretken bir şekilde toplumsal gelişmeyi sağlamayı hedefleyen, bireylerin sağlıklarını korumak ve geliştirmek için vatandaşlara sağlık hizmetlerini sunduğunu belirten İlçe Sağlık Müdürü Dr. Kübra Güvenç, yoğun bir sağlık çalışması içinde olduğunu belirtti.
Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan değerlendirmede Türkiye genelinde birinci basamak sağlık hizmetini veren kurum hakkında genel bir açıklama yapan İlçe Sağlık Müdürü Dr. Kübra Güvenç şunları kaydetti:
“Bakanlığımızca yapılan değerlendirmede şu anda 202 Ketem, 177 Çeküs, 100 Sağlıklı Hayat Merkezi, 577 göçmen sağlığı birimi, 3 bin 438 sağlık evi bulunmaktadır. Bunlardan 8 bine yakın aile sağlık merkezinde, 25 bin 885 aile hekimliği birimi ile aile hekimi ve aile sağlık elemanlarımız, daha bebektik ve çocuk çağında aşılama faaliyetleri ile koruyucu sağlık hizmetlerini bir ömür boyu sürdürmektedir”.
 Güvenç, “Ulusal aşı programı ile her yıl yaklaşık 1 milyon 250 bin bebeğe ve 2 milyon 300 bin okul çağındaki çocuklara aşı uygulamaktadır. Bakanlığımız bünyesinde 174 Verem Savaş Dispanseri ve 20 mobil tarama ekibimiz teşhis ve tedavi hizmeti veriliyor. Yeni doğan işitme tarama programı, yeni doğan görme taraması programı, kapsamında gelişimler kalça dizplozisi tarama programı, 15-49 yaş kadın izlemler, bulaşıcı hastalıklara yönelik izlemler, içme kullanma suları denetleme ve izleme çalışmaları,  ruh sağlığı hizmetleri, sağlıklı beslenme obazite ile ilgili danışmanlık, kronik hastalıklar ve yaşlı sağlığı, zoonotik ve vektörel hastalıklar için çalışmalara başlatıldı. Tıp dünyasında ilerleyen Türkiye Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen çalışma faaliyetleri devam ederken, her geçen gün büyük bir çalışma kaydediyor. Türkiye’de Halk Sağlığı Kurumu 100 binden fazla sağlık çalışanıyla 7 gün 24 saat vatandaşların hizmetinde olduğunu” söyledi.

Haberin Galerisi
Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Anket

Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
2013 www.celikhanajans.com tüm hakları saklıdır. Softmedya Haber Scripti Yazılımı