Çelikhan’da Yüzen Adalar Yüzmeye Başladı

Çelikhan ilçesinde Çat Barajı üzerinde bulunan yüzen adalar geçen yıl su seviyesinin düşmesi nedeniyle kıyıya vuran yüzen adalar bu yıl su seviyesinin yükselmesiyle tekrardan yüzmeye başladı.

Çelikhan Hit: 1976 / Yorum: 0 / 1 Mayıs 2019 16:56
Çelikhan’da Yüzen Adalar Yüzmeye Başladı
-A +A

Çat Barajı Petelik mevkiinde bulunan, oluşumu 3 bin yılda tamamlanan ve bitkilerden oluşan 80 yüzen adalar geçtiğimiz yıl kurak geçmesinden dolayı kıyıya vuran yüzen adalar bu yıl ise yoğun kış şartlarının ardından tekrardan yüzmeye başladılar.
Yerli ve yabancı turistin ziyaret ettiği yüzen adaların boyları 3 ila 5 metre, genişlikleri ise 100 ila 1000 metrekare arasında değişirken geçtiğimiz yıl yaşanan kuraklık nedeniyle yüzen adalar kıyıya vurarak ara ara ise üzerinde bulunan kurumuş otlar yanmıştı. Bu yıl ise yoğun geçen kış şartlarının ardından Çat Barajının su seviyesinin yükselmesi ile baraj üzerinde bulunan yüzen adalar ise tekrardan yüzmeye başladılar.
Yüzen Adaları ziyarete gelen Mehmet İlhan, ise şunları söyledi:
"Dünyada benzerine çok nadir bir şekilde rastlanılan bu yüzen adacıklar bir türlü gerektiği korumayı ve bakımı göremedi. Yapılan birçok proje bu yüzen adacıkları tam korumaya yetmedi. Bin yıllar içerisinde meydana gelen bu adacıkların bu şekilde yok olup gitmelerine gönüllerimiz razı olmuyor. Devlet yetkililerine buradan çağrıda bulunuyoruz. Baraj gölünde yüzen adaların yüzmesinde hep bir bütün oldukları için adaların baraj ortasında birleştirilirse deformasyonda uğramazlar, kıyıya da vurmazlar ve hem turistlik açısından hem de Ülkemizin bir geliri açısından çok iyi olacağını düşünüyorum. Bunu da devlet yetkilerine özellikle ricada bulunuyorum. Böyle bir proje yaparlarsa yüzen adalar hem turizme hem de ziyaretçileri çoğalır" dedi.
Çelikhan Kültür ve Turizm Derneği Başkanı Mehmet Dağdeviren, yaptığı açıklamada şunları kaydetti:
“Çelikhan Malatya ve Adıyaman arasında yer alan küçük ve şirin bir ilçemizdir Çelikhan adeta bir cennet vatanıdır. Çat barajı gölünde bulunan yüzen adaların tarihi geçmişi bin yıllığa dayanan bu yüzen adalar hepsi birer bir top sahası büyüklüğündedir. 3-4 metre kalınlıkta olup su yüzeyinde yüzen adalarımız bir turizmi andırıyor. Bu yıl mevsimsel yağışların yağması ve su debinin yükselmesiyle beraber baraj gölü kıyısında kalan adalar yüzmeye başladı. Çat barajında balık ve kuş türlerin bulunması farklı bir güzelliği andırıyor. Bir cennet gölü olan çat barajına artık yerli ve yabancı turistlerin buraya gelip ziyaret etmelerini bekliyoruz. Yüzen adalarını turizme kazandırılması için gerekli çalışmalarına başlanacağını belirtti” dedi.

Haber: Çelikhan Ajans

Haberin Videosu
Haberin Galerisi
Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Anket

Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
2013 www.celikhanajans.com tüm hakları saklıdır. Softmedya Haber Scripti Yazılımı