Çelikhan’da ki Yüzen Adalar Turizm’e Kazandırılıyor

Çelikhan Bölgenin Turizm Cenneti Olma Yolunda Hızlı Bir Şekilde İlerliyor.

Çelikhan Hit: 1941 / Yorum: 1 / 26 Kasım 2013 12:26
Çelikhan’da ki Yüzen Adalar Turizm’e Kazandırılıyor
-A +A

Çelikhan Kaymakamlığı başarılı bir çalışma ile birlikte Dünyada eşi benzeri nadir bulunan yüzen adaları koruma altına alarak gelecek nesillere taşınması için önemli bir adım attı.

Çelikhan  Kaymakamlığı Proje Bölümünde çalışan Ziraat Mühendisi  Abdurrahman Yel  Çad Barajı üzerinde bulunan Yüzen Adaların korunması ve yapılacak çalışmalar hakkında bilgi verdi.
 

Çad  Barajı evveliyatı itibarıyla bir gölet olup 1997 yılında Malatya DSİ tarafından baraj projesi geliştirilerek , suyun tutulmasıyla birlikte bu 3 km 2 yüzeye sahip olan gölet , daha sonra  14 km 2  sahip bir baraj göletine dönüştü.

 O zaman ki kot seviyesi daha düşükken şu anda mevcut projeyle birlikte 1417 metreye kadar yükselen bir kot seviyesine sahip bir su potansiyele sahip.


 

Yüzey alan üzerinde  dünyada çok az örneği bulunan  , suyun yükselmesiyle birlikte yüzen ada dediğimiz , o zaman sabitken  ,  dibi suyla kaplıyken suyun şişmesiyle birlikte  şu Çad Barajı üzerinde yüzlerce hatta irili ufaklı binlerce yüzen adacık meydana geldi.

Şu anda Çad Barajı üzerinde 30 metre kareden büyük  154 adet yüzen adamız mevcuttur. En geniş yüzen ada alan itibarıyla en büyüğü ve genişi  10 bin metre kareden daha büyüktür. Buna yakın yüzen adalarımızda mevcuttur.

Biz özellikle 30 metre kareden daha büyük olan yüzen adaları koruma altına almak için   İpek yolu kalkınma ajansının verdiği destekle 3 bin yılda oluşan yüzen adalar 3 yılda bitmesin projeyle koruma altına alındı.

 

Dünyada örneği olmayan yeni bir  koruma  projesiyle yüzen adaları koruma altına aldık ve bu korumayla birlikte doğal ortamında olduğu gibi suyun üzerinde yüzecek ve gelecek nesillere taşınacak.

Tabi Çad Barajı sadece yüzen adalar değil yayla niteliği taşıyan ve barajı her tarafı tüm cephesiyle  görebilen yine İpekyolu Kalkınma Ajansı ve GAP   İdaresi tarafından desteklenen  Baraj çevresi düzenlemesi ile birlikte , burada misafirlerin gelip gezebileceği konaklayacağı  ve serinleye bileceği bir mesire ve gezi alanı haline gelecektir. Burada Konuk evi  ve kamelyalarla birlikte peyzaj alanı oluşturulmaya çalışılmaktadır.

Çelikhan bu çalışmalarla birlikte özellikle Malatya , Adıyaman ve çevre iller için önemli bir turizm alanına dönüştürülecektir.

 

Kaynak : http://www.malatyahaberajans.com/

Anahtar Kelimeler : çelikhan, yüzen, adalar,
Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

b lkjhgpooy8ı

13:56 1 Aralık 2013

umarım her şey güzel olur
1000
Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Anket

Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
2013 www.celikhanajans.com tüm hakları saklıdır. Softmedya Haber Scripti Yazılımı