Çelikhan’da Cumhuriyet Bayramı Kutlandı

Adıyaman’ın Çelikhan ilçesinde Cumhuriyet meydanında düzenlenen törende Cumhuriyet bayramının 91. yıl dönümü kutlandı.

Çelikhan Hit: 1244 / Yorum: 0 / 29 Ekim 2014 14:07
Çelikhan’da Cumhuriyet Bayramı Kutlandı
-A +A

            Çelikhan Cumhuriyet meydanında düzenlenen törende 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamaları ardından bir dakalık saygı duruşu ve akabinde istiklal marşı okundu. Çelikhan Kaymakamı Adem Kaya, Belediye Başkanı Mustafa Bulut ve Garnizon Komutanı Cenk Yılmaz ile beraber öğrencilerin ve halkın bayramını kutladı.
            Törende açılış konuşmasını yapan Çelikhan Kaymakamı Adem Kaya “29 Ekim günü vatan topraklarını geri almak için Ulu önder Atatürk'ün gereken örgütlendirmeyi güçlendirilerek milli mücadeleyi başlatmıştır. Kurtuluş savaşının ardından 29 Ekim 1923’te bu yana Türkiye’de 91. yıl önce Türkiye Büyük Millet Meclisi Devletin yönetim şeklini Cumhuriyet olarak belirlemiştir. İlan edilen cumhuriyet bizlere bırakılmış en büyük miras ve vazgeçilmez bir değerdir. Cumhuriyet yönetimi Türkiye için sadece bir yönetim şekli olmasının ardından  tarihimizin en kapsamlı cağdaşlaşma hamlesi olup,  çağdaş atılımlarla insanlarımızın ufkunu genişletilmiş, ekonomik, sosyal ve siyasal hayatımızda görülmemiş bir dinamizi pazarlamıştır. Bu dinamizi ile Türkiye Cumhuriyeti layık, demokratik ve sosyal bir devlet anlayışı ile taviz vermeden büyük önder Mustafa kemal Atatürk’ün çizdiği çağdaş ve uygarlık yolunda hızla ilerlemektedir.
            Kuşkusuz ki Cumhuriyet demokrasiyle geliştirilen bir Cumhuriyet olduğu için bireyin halkla ilişkisi ancak bu sistem sayesinde güvencede olacaktır. Bizler ne kadar Cumhuriyete bağlılığı ve onu sahiplenir, onu yüceltmeye çalışırsak o zaman demokrasinin nimetlerinden en iyi şekilde yararlanır ve çağdaş toplumlar içinde hak ettiğimiz yeri alırız. Burada da Cumhuriyeti yüceltip sürdürmek bizlerin en iyi görevi olmalıdır. Burada bize düşün en iyi görev Türkiye Cumhuriyetinin bölünmez bütünlüğünü korumak, Atatürk’ün ilkelerini kollamak ve Cumhuriyetimizin belirlediği bütün değerlerini sım sıkı sarılarak, iç ve dış tehtidlere karşı duyarlı olmaktır.
           Özellikle Ülkemiz üzerinde bulunduğumuz coğrafi itibarı ile politik, sıtratajik ve ekonomik bir cazibeye sahiptir. Binlerce yıldır bu topraklarda aynı bayrak altında yaşayan insanlar üzerinde hep plan üstüne plan yapılmış ve oyun içinde oyun oynanmıştır. Bizlere düşen görev ise birlik ve beraberliğimizi koruyarak tek yürek olmalıyız. Ancak tek yürek olmuş birlikteliğimiz sayesinde bu yapılan oyunları boşa çıkacağı inanmaktayız böylelikle bundan sonra yapılan planları da bozacağını söyledi. Kahraman’da bir kömür ocağında su patlaması sunucu meydana gelen göçük nedeniyle orada mahsur kalan kardeşlerimiz için dua etmeliyiz. Bu nedenle Çelikhan'da yapılması düşünülen  Cumhuriyet bayramı kutlama eğlencesi iptal edildi. Kaymakam Kaya tüm Çelikhanlıların bayramını kutlayarak" konuşmasına son verdi.
            Çelikhan Kaymakam Adem Kaya’nın konuşması ardından öğrenciler tarafından şiirler okundu. Cumhuriyet koşusunda dereceye giren öğrencileri protokol tarafından ödülleri verildi. Resmigeçit töreninin ardından 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı sona erdi.
            Törene Çelikhan Kaymakamı Adem Kaya, Belediye Başkanı Mustafa Bulut, Garnizon komutanı Cenk Yılmaz, Emniyet Amiri Ahmet Görfidan, İlçe Milli Eğitim Müdürü Resul Acar ve çok sayıda ilçe halkı katıldı.
 

Haberin Galerisi
Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Alıntı Yazarlar
Anket

Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
2013 www.celikhanajans.com tüm hakları saklıdır. Softmedya Haber Scripti Yazılımı