Çar-i GAH Ulusal Basında

Çelikhan İlçesi Bu Kez ÇAR-İ GÂH ilahi Grubu İle Gündemde Daha evvel Halk Tiyatrosu ile gündeme gelen ve kültürel etkinlikleriyle ön plana çıkmayı başaran Çelikhan ilçesi, bu kez bütün bestelerini kendileri besteleyerek çıkarttığı ilk albümü ile müzik piyasasında "Bende varım" diyen ilahi grubu ÇAR-İ GAH ile gündemde kalmayı başardı.

Çelikhan Hit: 1735 / Yorum: 0 / 24 Nisan 2014 20:08
Çar-i GAH Ulusal Basında
-A +A

Üç Mesleği Birden İcra Ediyorlar

İlahi, ezgi ve kum sanatı gibi üç önemli sanatı birden icra ederek, gittikleri bütün programlarda izleyicilerin takdirini toplayan Muhammed Aktürk, Akif Gültekin ve Mehmet Uğurlu sanatçılar, Türkiye de bir ilki başarmanın gururunu yaşıyorlar. "Sesleniş" adlı ilk albümü ile piyasaya önemli bir hareketlilik getiren ÇAR-İ GAH grubu Adıyaman ve çevre illerinde başta, düğün, konser ve özel programlar eşliğinde çalışmalarını sürdürmeye devam ediyorlar.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Kum sanatı ve ilahi sanatçısı Muhammed Aktürk, Son zamanlarda ilahi sektöründe yaşanan durgunluk, çıkan çoğu eserlerin aynı tarzda olması, dinleyicileri farklı tarz arayışı içine sürüklendiğini ve bu eksiklikler kendilerini bu yola sevk ettiklerini belirterek, "En büyük amacımız farklı alanlarda birbirini tamamlayan üç önemli sanatı bir arada yürütmektir. İlahi, ezgi ve kum sanatını birleştirerek ilahi sektörüne farklı bir nefes kattığımıza inanıyorum" dedi.

ÇAR-İ GAH ne demektir?

Kelime olarak Çargah olarak bilinir. Çargâh müzikte bir makam ve rivayetlere göre Efendimizin (s.a.v) en çok sevdiği makam olarak ta bilinmektedir. Hatta ilk ezanı okuyan Bilal-i Habeşi (r.a) bu makamda okuduğu da bilinmektedir. Bu nedenle grubun ismi ÇAR-İ GAH olarak verildi.

ULUSAL HABER SİTELERİNDE ÇIKMIŞ OLAN HABERİN LİNKLERİ

http://www.sondakika.com/haber/haber-uc-kafadar-uc-farkli-kulvarda-birlesti-5946263/

http://www.haberler.com/uc-kafadar-uc-farkli-kulvarda-birlesti-5946263-haberi/

 

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Anket

Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
2013 www.celikhanajans.com tüm hakları saklıdır. Softmedya Haber Scripti Yazılımı