Başkan Kaya’dan tütün değerlendirilmesi

Adıyaman’ın Çelikhan ilçesinde S.S Çelikhan Tütün üretimi ve Pazarla Kooperatifi Başkanı Abdurrahman Kaya, tütün gelişmeleri hakkında değerlendirmede bulundu. Rekoltemiz 5 bin ton ama sanki 100 bin ton varmış gibi piyasada tütün var.

Güncel Hit: 1183 / Yorum: 0 / 4 Ekim 2022 00:48
Başkan Kaya’dan tütün değerlendirilmesi
-A +A

S.S Çelikhan Tütün üretimi ve Pazarla Kooperatifi Başkanı Abdurrahman Kaya, AK Parti Milletvekili Fatih Toprak ve Çelikhan Belediye Başkanı Mustafa Bulut ile beraber geçen hafta Almanya’ın Dortmund şehrinde düzenlenen tütün fuarına katıldıklarını ve tütünün ünü açılması için oradaki yetkililerle görüşüp pazaryeri’nin oluşturması için gerekli çalışmaların yapılacağını belirtti.
Almanya’nın Dortmund şehrinde düzenlenen tütün fuarına AK Parti Adıyaman Milletvekili Fatih Toprak, Belediye Başkanı Mustafa Bulut beraberinde katıldıklarını belirten Çelikhan Kooperatif Başkanı Abdurrahman Kaya konu hakkında şunları kaydetti:
“Çelikhan tütününde hiçbir madde katılmadan içilebilen tek bir tütündür. Rengiyle, içimiyle, yapımıyla son derece kaliteli ve güzel bir tütündür. Bizim bu tütünün tanıtımı ve dünya’ya açılması ve ihracatının yapılması için Dortmund’da fuara katıldık. Bu fuarda bizim tütünü geçebilecek ve rengini tutabilecek hiçbir tütün yok. Biz orada yaptığımız istişarelerden dolayı tütün ticaretini yapanlardan ve şirketlerden hepsinden görüş alışverişinden bulunduk. Bizde ona göre hazırlığımızı yapacağız. Çalışmalarımızda biraz eksiklik var ve bu çalışmaları bitirdikten sonra inşallah ihracat yolunu açacaz. Çelikhan halkınında bulunduğu bölgede Pazaryeri’nin açılmasıyla beraber halkı rahatlatmak hedefindeyiz ve inşallah başarırız.” Dedi.
 
-Fuarı nasıl gördünüz ve tününün yolu açılırmı
Başkan Kaya, “Tütün yolu açık zaten bizim tütünümüz bir markadır ve biz bu markayı değerlendirebilirsek inşallah mücadelemiz o yündendir. Kooperatif olarak bu değerlendirmeyi yapıp ve testleşmeyi de yaptıktan sonra ihracat yoluna başlayacağız. Çünkü bizim tütün değerinde değildir bizim tününün değeri 300 ve 500 liradır. Ama maalesef biz halen kilosunu 60, 100 ve 150 lira bazındayız. Bu işçiliğe ve bu markaya laik bir şey değildir. İnşallah bu çalışmayla bunu becerirsek Çelikhan ve tütün üreticilerimiz rahatlanacaktır.”
 
-Bu yıl tütünlerin bozulmasıyla beraber rekolteyi nasıl görüyorsunuz
Başkan Kaya, “Tabi’ki tütünler bu sene bozuldu. Rekoltenin olmadığı Çelikhan tününün düştüğü bazındadır ama bu sene 5 bin ton civarında rekolte’nin olacağını düşünüyoruz. Bizim beklentimiz tütünün biraz daha değerlendirilmesi, biraz daha kıymet verilmesi lazım. Ama maalesef Hatay, Tokat, Samsun ve İzmir tütünleri hala bizim tütünü etkilemektedirler ve onlar halen piyasada Çelikhan tütünü diye satmaktadırlar. Bizim normalde rekoltemiz 5 bin ton ama sanki 100 bin ton varmış gibi piyasada tütün var. İnşallah Devletimiz bunun çaresini bulur ve gereğini yapar. İnşallah üreticilerimiz bize destek olurlar bizde bu konuda onlara yardımcı olacağız” şeklinde konuştu.       

Haber: Çelikhan Ajans


Haberin Galerisi
Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Anket

Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
2013 www.celikhanajans.com tüm hakları saklıdır. Softmedya Haber Scripti Yazılımı