Başkan Duranay: Küçük esnafın tamamı zarar gördü-Videolu Haber

Adıyaman Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Ziya Duranay," Alışverişlerimizi yerel esnaftan yapmamız gerekiyor." dedi.

Özel Haber Hit: 1908 / Yorum: 0 / 4 Ocak 2021 18:18
Başkan Duranay: Küçük esnafın tamamı zarar gördü-Videolu Haber
-A +A

Duranay, PHA muhabirine yaptığı açıklamasında, Ticaret Bakanlığı ve Cumhurbaşkanlığınca yayınlanan bir destek programının olduğunu anımsattı.
Desteğin bir nebze de olsa küçük esnafa sanatkara katkı sağlayacağını ifade eden Duranay, "Bir yıldır devam eden koronavirüs salgını nedeniyle küçük esnaf sanatkarımız gerçekten çok mağdur oldu, esnafımız perişan halde. İnşallah bu koronavirüs bir an önce biterde herkes evine ekmek götürür."diye konuştu.
Duranay, destekten yararlanacak esnaf için Ticaret Bakanlığı tarafından kodlar belirlendiğini işaret ederek, şöyle devam etti:
"İnternet üzerinden müracaat ettiği zaman o sektör belirlenmiş, bu şekildeki tüm mükelleflerimiz dahil bu yardımdan yararlanacak. Bu kapsamda yardım alabilecek esnafımız, basit usuldeki esnafımız alacak, diğer esnafımızda mağdur olan tüm esnaf, sanatkarımız yararlanacak."dedi.
Pandemiden dolayı tüm sektörün etkilendiğini vurgulayan Duranay, "Öğrenci servisleri kooperatiflerimiz, şehir içi çalışan minibüslerimiz, kıraathaneler, hizmet sektörü dolayısıyla küçük esnaf sektörün tamamı zarar gördü. Pandemi kimlere yaradı? internet sitelerine yaradı. Evden internet sitesinden alışveriş yapıldı. Öyle olunca da küçük esnaf oradan da darbe yemiş oldu. O yüzden esnafımız perişan durumda, böyle devam ederse gerçekten kirasını ödeyemiyor, geçimini sağlayamıyor."diye ifade etti.
"Kredilerin en az 6 ay daha uzatılması gerekiyor"
Duranay, tüm esnafın kredi kullandığını esnaf kefaret kredi kooperatif aracılığıyla da 6 ay ertelendiğinin altını çizerek, "Ama yine günü geldiğinde bunun bir daha ertelenmesi gerekiyor yoksa krediyi krediyle kapatmaya çalışırken bile zorluk çekiyor. Bu krediler ertelenmezse esnafımız zor durumda kalacak. Kredilerin de en az 6 ay daha uzatılması gerekiyor.Tabi yapılandırma oldu. Bağ-Kur, SGK yapılandırmaları oldu, bu yapılandırmadan yararlanmak isteyen esnafımız yararlanamıyor, yapılandırdığı zaman hem mevcut primini yapılandırıyor hem de taksitlendirdiği eski borcunu ödemek zorunda kalıyor, dolayısıyla işi kırık oldu için esnafımız yararlanamadı."şeklinde ifade etti.
"Herkesin cebinde üç beş tane kart var ama esnafımızda hala kara defter var"
Duranay, esnafa can suyu adı altında biraz daha destek çıkılması gerektiğini vurgulayarak, şu ifadelere yer verdi:
"Yoksa biliyorsunuz, yıllardan beri bu zincir marketlerin şehirlere dağılmasıyla AVM'lerin açılmasıyla bu internet satışlarının gelişmesiyle esnaf zor durumda kaldı. Bunu devlet göz önüne alarak bu küçük esnaflara destek çıkması gerekiyor yoksa esnafların sayısı azımsanacak kadar az değil. Esnafın işi kırılınca dengeler bozuluyor. Bu esnafımızın eski kültürünü yaşatmak gerekiyor. Herkesin cebinde üç beş tane kart var ama esnafımızda hala kara defter var. Veresiye verir bu şekilde ekonomiye de destek olur bu anlamda da esnaf biterse zor durumda kalmış olur. Yerel esnaftan alışverişlerimizi yapmamız gerekiyor."
"Perakende dediğimiz yasanın çıkması gerekiyor"
Esnafın kendisinin yenilemesi gerektiğine dikkat çeken Duranay, sözlerini şöyle tamamladı:
"Ticaret Bakanlığımız internet satışlarını yapabilmeleri için  yöresel ürünleri pazarlama konusunda PTT ile bir anlaşma yaptı. Bu işlere insanlar yöneldi biz oturup biz müşteri beklersek bu tabi bizi geriye götürür, yeniliğe ayak uydurmamız lazım. Tabi bu işler ticaretin şekli değiştiği için bizim kendimizi yenilememiz gerekiyor. Dolaşın bakın hepsi zorluk içinde. Yenilenme derken, devlet tarafından bu esnafa bir nebze de olsa yasal düzenleme gerekiyor. Perakende dediğimiz yasanın çıkması gerekiyor, bu yöntem ile koruyabiliriz. Yoksa git gide bu esnaf ve sanatkarın durumu perişan."
 
PHA-Özel Haber

Haberin Videosu
Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Anket

Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
2013 www.celikhanajans.com tüm hakları saklıdır. Softmedya Haber Scripti Yazılımı