Basın’dan, Rektör Gönüllü’ye Kınama!

Adıyaman’da günlük yayın akışını sürdüren Bugün Gazetesi'nden Rektör Günülü’ye Kınama!. Gazetenin, “Basını Baskı Altına Alamazsınız!” başlıklı manşet haberi günün en çok okunan haberi oldu.

Adıyaman Hit: 692 / Yorum: 0 / 20 Eylül 2013 00:48
Basın’dan, Rektör Gönüllü’ye Kınama!
-A +A

“BASINI BASKI ALTINA ALAMAZSINIZ!”

Adıyaman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. M. Talha Gönüllü’nün son aylarda basın mensuplarına yönelik tavırlarını sert bir dille eleştiren AGAD Başkanı İbrahim Aslan, “Rektör Gönüllü ve ekibini takındığı tavır konusunda uyarıyoruz. İzledikleri yolda devam ettikleri takdirde basın olarak üniversiteye karşı uygulanan sert tutumumuz artarak devam eder” diyerek tepkisini dile getirdi.

Adıyaman Faal Gazeteciler Cemiyeti (AGAD) Başkanı İbrahim Aslan, son aylarda basın üzerinde ciddi bir baskı uygulamaya çalışan ve aleyhinde yayımlanan en küçük bir haberi bile mahkemeye taşımayı marifet bilen Adıyaman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. M. Talha Gönüllü’nün, aleyhine yayımlanan haberlere cevap verme yerine bu yolu denemesini sert bir dille kınadı.

Rektör Gönüllü’nün bu tavır ile cevap veremeyeceği haberleri ancak bu şekilde gündemden düşürüp, başka eksikliklerini gündeme getirmeyi düşünen basın mensuplarına gözdağı vermeyi amaçladığını dile getiren Başkan Aslan tepkisini şu şekilde dile getirdi: “Basın; kamuoyunun sesi, halk ile yöneticiler arasında bir köprüdür. Yapılan yanlışları kamuoyuna iletip, yanlışların ve aksaklıkların çözülmesi için çaba harcayan bir temel taştır. 2011 yılında Adıyaman Üniversitesi Rektörlüğüne atandıktan sonra ortaya koyduğu uygulamalarla ciddi bir şekilde eleştirilen, yapamadıklarından dolayı da ilk yıllarında 20 yıl ileriye gittiği söylenen Adıyaman Üniversitesi’nin bu kez 20 yıl geriye gitmesine sebep olan Prof. Dr. M. Talha Gönüllü’nün, kendisinin ve ekibinin beceriksizliklerini kamuoyuyla paylaşan basın organlarına karşı takındığı tavrı sert bir şekilde kınıyoruz. İki buçuk yılı aşkın bir süredir oturduğu rektörlük koltuğunda sürekli cepten yiyen ve üniversitenin gelişimine neredeyse hiçbir katkı sunamayan Rektör Gönüllü’nün, gerçekleri kamuoyuyla paylaşan basın organlarının haberlerinin aksini ispatlamak yerine, basın organlarına karşı ilk olarak hukuksal yolu tercih etmesi, basının özgürlüğüne bir müdahaledir. Daha önce üyemiz olan Yeniyol Gazetesi’nin yöneticilerine yaptıkları bir haberden dolayı hapis talebiyle dava açan/açtıran, yine üyelerimizden olan Adıyaman’da Bugün Gazetesi’ne doğru habere rağmen basit gerekçelerle tekzip yayınlatmaya kalkan Rektör Talha Gönüllü, bunlarla da yetinmeyip, yine üyelerimizden olan ve hakkında haber yapan www.ajans02.com adlı haber sitesinin; sahibinin kim olduğunu, haberlerin kim tarafından, nerede yüklenildiğini öğrenmek amacıyla dava açtığını öğrenmiş bulunuyoruz.”

 "Bu kadarınada yeter"
““Bu kadarına da yeter!” diyoruz ve Rektör Gönüllü’yü basının yazdığı gerçek haberlerle uğraşmak ve bu haberleri yapanları ortaya çıkarmakla harcayacağı zaman yerine, yıllardır yapamadığı rektörlük görevini yerine getirmeye davet ediyoruz” diyerek konuşmasını sürdüren Aslan, “Bir basın organının kime ait olduğunun, kim tarafından, nereden haberlerin yüklenildiğinin öğrenilmek istenmesi basına açıkça müdahale etmekten başka bir şey değildir. Bu ne Rektör Gönüllü’nün, ne de bir başkasının haddi de değildir! Adıyaman Faal Gazeteciler Cemiyeti olarak, ilin gelişimi açısında oldukça önemli bir yere sahip olan ve kuruluş aşamasında basının çok fazla emeğinin bulunduğu Adıyaman Üniversitesi’nin şu an içerisinde bulunduğu durumun her kesimi rahatsız ettiğini açıkça söylemek istiyoruz. Gözbebeğimiz olan üniversitenin yeniden ayağa kalkabilmesi için ya Rektör Gönüllü ve ekibi basına karşı takındığı tavır konusunda kendisine çeki düzen verir yada basın olarak üniversiteye karşı uygulanan sert tutumumuz artarak devam eder” diyerek sözlerini tamamladı. 

Kaynak : Adıyaman'da Bugün gazetisi

Haberin Galerisi
Anahtar Kelimeler : Bugün, Gazetisi, Haberi, ,
Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Anket

Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
2013 www.celikhanajans.com tüm hakları saklıdır. Softmedya Haber Scripti Yazılımı