AK Partili Aydın: Kaçak tütün, yasal hale getirilecek-Videolu Haber

AK Parti Genel Merkez Disiplin Kurulu Başkanı Ahmet Aydın, üzerinde çalıştıkları yasa teklifi ile kaçak olarak adlandırılan tütün ticaretinin yasal hale getirileceğini ve üreticiler açısından önemli rahatlama sağlayacağını söyledi.

Genel Hit: 4758 / Yorum: 0 / 20 Haziran 2020 22:30
AK Partili Aydın: Kaçak tütün, yasal hale getirilecek-Videolu Haber
-A +A

GAP Gazeteciler Birliği Genel Başkanı Zeynel Abidin Kıymaz’ı AK Parti Genel Merkez çalışma ofisinde kabul eden Aydın yapılacak düzenleme ile kurulacak kooperatifler aracılığıyla, üreticiler hem tütünün kalitesini muhafaza edecek hem de faturasını kesip vergisini ödeyip tütününü satabileceğini kaydetti.
"Büyük firmalar, yerli firmalarla sözleşme yapmaya başladı"
Tütün tarımının bölge için önemine dikkat çeken Aydın, şu ifadelerede bulundu:
"Yaptığımız çalışmalarla tütünle alakalı vergiyi düşürdük. Kooperatifler kurulacak ve tütün satışı rahat olacak. Böylece Kaçak tütün yasak olmaktan çıkıyor. Türkiye’de üretilen 112 milyon kilogram tütünün 100 milyonu ithal ediliyor. Biz buna olmaz dedik, yerli tütün katılma oranını yüzde 30 seviyesine çıkararak ülkemizde tütün tarımının gelişmesini sağlayalım ve destekleyelim istedik. Böylelikle tütün üretimi de artacak demektir. Adıyaman çiftçisinin önü açılacak. Şimdiden büyük firmalar yerli firmalarla bu nedenle sözleşme yapmaya başladı.
Biliyorsunuz üreticilerimiz için vergiyi düşürdük, yönetmelik hazır şu an. Bu yönetmelik sayesinde kooperatifler kurulacak, üretici tütününü kooperatife götürüp bandrolünü yapıştıracak satacak. Adıyaman tütünü de marka değeri olarak korunacak, dışarıdan menşei belli olmayan tütünler Adıyaman tütünü diye satılıyor, bununda Adıyaman’a, tütününün marka değerine zararı oluyor."
"Adıyaman ekonomisi tütün üzerine dönüyor"
GAP Gazeteciler Birliği Genel Başkanı Zeynel Abidin Kıymaz ’da ‘’Tekel Adıyaman için çok önemliydi, adeta Rize’nin çayı, fındığı Rize için ne anlam taşıyorsa, tütün de Adıyaman için o anlamı taşıyor."dedi.
Adıyaman çarşı-pazar esnafının ekonomisi tütün parası üzerinde dönüyor, basın sektörüde dahil bütün sektörlerin tütün ticaretinin durumuna göre olumlu veya olumsuz etkilendiğini belirten Kıymaz,"Siz bölgenin milletvekili ve tütün tarımıyla uğraşanları yakından bilen tanıyan kişisiniz. Tütün meseleleri ve ticaretiyle ilgili ekicilerde tüccarlarda bahsettiğiniz yasal düzenleme ile sizden beklentileri var. Yerli tütünün Türkiye’de yüzde 30 oranında katkısının zorunlu olması demek Adıyaman’a her yıl milyonlarca lira paranın girmesi demektir. GAP bölgemizde milyonlarca kişiyi ilgilendiren bu konuyu bizlerde basın olarak yakından takip edeceğiz, üreticilerin beklentilerini sizlere duyurmaya çalışacağız."ifadelerini kullandı.
"Gazetecilere THY'nin indirimli uçuş sağlamasını bekliyoruz"
Kıymaz, ayrıca THY’nin gazetecilere görevleri gereği yaptığı seyahatlerde, daha önceleri olduğu gibi, yüzde 50 indirim sağlama talebimiz iletilmişti, konunun takibini rica ediyoruz, dedi.
Aydın ise konuyu THY genel müdürüne ilettiğini sözlerine ekledi.

PHA

Haberin Videosu
Anahtar Kelimeler : AKP, Aydın, Tütün, Güncel,
Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Anket

Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
2013 www.celikhanajans.com tüm hakları saklıdır. Softmedya Haber Scripti Yazılımı