AK Parti Adıyaman Milletvekili Boynukara: "Kardeşlik Buluşması Başlıyor"

AK Parti Adıyaman Milletvekili Adnan Boynukara, Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun Mardin'de dile getirdiği paketin aslında kardeşlik buluşması olduğunu söyledi.

Genel Hit: 590 / Yorum: 0 / 14 Şubat 2016 22:01
AK Parti Adıyaman Milletvekili Boynukara: "Kardeşlik Buluşması Başlıyor"
-A +A

Bunun terörle mücadeleye ilişkin bir paket olmadığını belirten Boynukara, "Aslında başbakanın Mardin'de başlattığı ve önümüzdeki günlerde devam edecek olan ana program bölge ilişkin programların adı kardeşlik buluşması. Onun içinde güvenlik boyutu da var. Ama güvenliğin dışında toplumsal, sosyal, ekonomik, siyasal, birçok önerme de var. Onun için bunu terör paketi veya güvenlik paketi gibi sunmak doğru bir başlık değil bence. Diğer başlıkları örtülmesine neden olur ama bunun için toplam 10 başlık var. Aslında bu 10 başlık birbirini besleyen, birbirini destekleyen başlıklar. Bunlar burada ön plana çıkan temel başlıklar. Kamu düzenin sağlanması sayın başbakanımız uzun zamandır bu konuyu gündeme getiriyor. Bir devlet gücünden, bir askeri operasyonlardan, bir polis operasyonlarından bahsetmiyor. Bahsedilen tek bir konu var, kamu düzenin sağlanması. Yapılan operasyonlar, kamu düzenin sağlanmasına ilişkin, bunu net bir şekilde ortaya koymak lazım" dedi.

10 maddeden birisinin güvenlik paketi olduğunu anlatan Boynukara, şunları kaydetti:

"Bu son Sur, Cizre, Silopi ortaya çıkan durumu dikkate alarak, güvenlik konusunda var olduğu değerlendirilen açıkları doldurmaya ilişkin bir planlama ve birimler arasında koordinasyonu artırma işbirliğini artırmaya yönelik önermeler var. Kalekol olarak değerlendirmek doğru bir şey değil mahalle kalegolü hatta seyyar bir hareket kabiliyeti olan bir Karakol’dan bahsediliyor. Bunu kamu düzeni bakın biz AK Parti iktidarı döneminde doğu ve güneydoğuda Türkiye’nin bir çok bölgesinde iletişim kanallarının genişlemesi artması nedeni ile karakol sayılarında azaltmaya gidildi çünkü bir yerden bir yere ulaşma şansınız yoktur. Sorunu iletme imkanlarınız kısıtlıydı ama şuan imkanlar çok geniş olduğu için bazı karakollar kapatıldı, birleştirildi, değişik tedbirler alındı"

AK Partinin öyle bir güvenlikçi yaklaşımının olmadığına dikkat çeken Boynukara, şöyle devam etti:

"Olsaydı Türkiye’nin her tarafını güvenlikçi konseptle yönetme gibi bir anlayış olurdu. Bu yola gitmezdi. Şuanda da mevcut dönemin koşullarına cevap verecek bir seyyar karakol tanımlaması yapıldı. Önümüzdeki günlerde nasıl olduğunu kamuoyu da görecek onu. Güvenlikçi politikalarımı dönüyor diye soruluyor. Bakın 10 maddeden birisi bu. Ama 9 madde toplumsal yapı ile ilgili siyasal yapı ile ilgili, bölgenin ekonomik yapısı ile ilgili hatta asıl maddelerden birisi sayın başbakanımız altını çizerek vurguluyor. Demokrasiden en ufak bir taviz verme söz konusu değil, yeni bir demokratikleşme sürecinin başlatılacağını demokratik reform sürecinin yeniden başlatılacağını, yenileceğini ihtiyaçlara uygun başlatılacağını ifade ediliyor"

Yeni anayasa çalışmalarına da değinen Boynukara, "Yeni anayasa bunun bir parçası kuşkusuz ama hukuk dediğiniz şey statik bir yap değil dinamik yapı çünkü insanların yaşam biçimleri değişiyor. Toplumsal hayat değişiyor, koşullar değişiyor. O koşullara uygun yeni suç türleri çıkıyor dolayısıyla sizin o yeni ihtiyaçlara uygun yasal düzenlemeler yapmanız lazım" dedi.

Demokratik reformların demokratik persfektifinin kaybedilmemesi ve muhafaza edilmesi gerektiğini aktaran Boynukara, "AK Partinin kuruluşundan bu yana sahip olduğu bir perspektif burada, sayın başbakanın açıkladığı, bu paketle bu perspektifin devam ettiği, bu perspektifin korunduğu, ısrarla vurgulanıyor. Bunla ilgili şuanda da yasal düzenlemeler var, komisyonlar da görüşmeler başladı. Önümüzdeki günlerde genel kurul gündemine gelecek, bunu öyle düşünmek lazım" diye konuştu.

- ÇÖZÜM SÜRECİ

Çözüm süreci konusuna da değinen Boynukara, konuşmasını şöyle tamamladı:

"Bizim başından bu yana yaptığımız bir ayrım vardı. Biz diyorduk ki Kürt meselesi ayrı, bir konu çözüm süreci ayrı bir konu. Kürt meselesi Alevilerin sorunları, azınlıkların  problemleri bir tarafta, mütedeyyin insanların yaşadığı sıkıntılar gibi toplumsal kesimlerin muhatap olduğu tüm sorunlar, devletin demokratikleşmesi ile, devletin demokratik dönüşümünün tamamlanmasıyla çözülebilecek konular. Devlet demokratikleştikçe, devletteki mekanizmalar insanı ve toplumu önceleyen bir yaklaşım ve hareket ettikleri müddetçe, bu sorunlar minimize olacak ve çözülecek. Siz yasal düzenlemeler yaparsınız. Şuan bakın 13 yıllık AK Parti döneminde kanunlaşan yasal düzenlemelerin tümü Avrupa mevzuatının ilerisinde özelliklere sahiptir. Bizim yaşadığımız temel sorunlar uygulama sorunlarıdır. Türkiye’de gündeme gelen problemlerin büyük kısmı uygulama süreçlerine ilişkin sorunlar. Kimse yasal mevzuattan bahsetmiyor" 

PHA
 

Anahtar Kelimeler : akp, adıyaman, boynukara, ,
Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Alıntı Yazarlar
Anket

Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
2013 www.celikhanajans.com tüm hakları saklıdır. Softmedya Haber Scripti Yazılımı