AGAD Başkanı Aslan’dan, Haber Türk’e Tepki: “Basın Ahlakını Yerle Bir Ettiniz!”

AGAD Başkanı İbrahim Aslan, Suruç’taki bombalı saldırının failinin Adıyamanlı olduğu iddiası üzerine dünkü sayısında manşetten “Yine Adıyaman” başlığıyla çıkan Haber Türk Gazetesine sert tepki gösterdi.

Adıyaman Hit: 848 / Yorum: 0 / 22 Temmuz 2015 23:32
AGAD Başkanı Aslan’dan, Haber Türk’e Tepki: “Basın Ahlakını Yerle Bir Ettiniz!”
-A +A

Şanlıurfa’nın Suruç ilçesinde 32 gencecik bedenin ölümüne, yüzlerce gencinde yaralanmasına neden olan canlı bombanın Adıyaman nüfusuna kayıtlı olan 20 yaşındaki Abdurrahman Alagöz olduğunu iddia eden ve dünkü sayısında tüm Adıyaman’ı hedef alarak, ‘Yine Adıyaman’ başlığıyla yayımlanan ulusal Haber Türk Gazetesine her kesimden tepki yükseliyor. Diyarbakır bombacısının da Adıyaman nüfusuna kayıtlı olduğunu hatırlatan gazetenin yayımladığı manşetinin ve attığı başlığın basın ahlakı etiğine uymadığını, bu başlıkla koskoca bir şehri hedef gösterdiğini dile getiren Adıyaman Faal Gazeteciler Cemiyeti (AGAD) Başkanı İbrahim Aslan, Haber Türk yönetimini sert bir dille kınadı.
 
Aslan konu ile ilgili yaptığı açıklamasında, Adıyaman’ın tarihi boyunca hep devletine bağlı kalmış, yer altı ve yer üstü zenginlikleri ile hep ülke ekonomisine ciddi katkılar sunmuş bir il olduğunu hatırlatarak, “Eğer bugün bu ilin vatansever halkı böyle olumsuz manzaralara şahitlik ediyorsa, bu ilin gençleri bir batağa saplanıyorsa ve ülkenin sözde önde gelen basın organları bu olumsuzlukları boy boy afişe ederek tüm ili terörist gibi gösteriyorsa bunun bir numaralı suçlusu devlet ve yine ulusal basın organlarıdır” diyerek sert tepki gösterdi.
 
Aslan açıklamasının devamında şu ifadeleri kullandı: “Terör olaylarının hortladığı bu günlerde Habertürk Gazetesinin manşeti ilimizi aşağılayıcı bir dille manşetine çekmesini de terörle eş değerde buluyorum. Gazete bu manşetiyle huzurun başkenti olarak bilinen ve tüm Türkiye’nin kardeşlik hukukuna gıpta ile aktığı Adıyaman’ın huzurunu kaçırmıştır. Bu manşet bir şehrimizi hedef göstermekte.  Terörün dini dili, ırkı vatanı olmaz. Ve önemlisi memleketi olmaz. Terör nereden gelirse gelsin terördür. Ancak bunu bölgeler bazında ele alınması provokatörlüktür. Topraklarından ülke petrolünün ciddi bir miktarı çıkarılan, yine dağlarında dünya mermer rezervinin yüzde 4’ü bulunan ve bu mermerler uzun zamandan bu yana ülke ekonomisine katma değer sağlayan Adıyaman’ın sorunlarına hep kulak asan, işsiz halkına iş imkanı sağlayamayan, susuzluktan yok olan tarımına çare üretemeyen ve teşvikte büyük illerle aynı statüde tutulduğu için sanayisi biten Adıyaman’ın aç ve çaresiz kalan halkının sesini duymayan devlet, Adıyamanlı gençlere iş kapısı açmadığı için bugün hiç istemememize rağmen böyle manzaralara şahitlik ediyoruz. Gerek Diyarbakır’da gerekse Suruç’ta yaşanan terör olayları en çok bizim yüreğimizi yakmıştır. Öyle ki, canlı bomba olarak onlarca kişinin canına kıyan kişilerin ailelerinin yaptıkları açıklamada, “Keşke yalnızca benim çocuğum ölseydi de onca cana bir şey olmasaydı” demeleri bile bu devlete ve millete olan bağlılıklarının göstermektedir.
 
Evet, bu yaşananlar en çok bizim canımızı acıtıyor ama bu işin kuklaları olan bazı basın organları, sırf emellerine ulaşabilmek için 600 bin nüfuslu koskoca bir ilin tamamını iki satırla terörist ilan edebiliyor. Haber Türk’ün yaptığı bu yanlı, kışkırtıcı ve çirkin manşeti ve başlığını kınıyorum. Yapılan bu haber hiçbir şekilde habercilik etiğine sığmaz. Biz Adıyamanlılar olarak bundan önce nasıl devletimize ve vatanımıza bağlı isek, bundan sonra da aynı şekilde bağlı kalacağız ve Haber Türk gibi yayımları ile ülkeyi karıştırmak isteyen basın organlarının oyunlarına gelmeyeceğiz. Devletin ve ulusal basının yanlış politikalarından dolayı içimizde büyüyen bu terör belasını da yine kendi içimizde bitirip, Adıyaman’ı Nemrut Dağı ile Cendere Köprüsü ile Saffan Bin Muattal hazretleri ile tanıtmaya devam edeceğiz. Habertürk Gazetesinin bu skandal manşetini şiddetle kınıyor, Tüm Adıyamanlılardan özür dilemeye davet ediyoruz.” Dedi.

Haber: Merkezi

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Anket

Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
2013 www.celikhanajans.com tüm hakları saklıdır. Softmedya Haber Scripti Yazılımı