AGAD Başkanı Aslan: Kentin Tam Manasıyla İl Olabilmesi İçin Değişime İhtiyacı Var"

Adıyaman’ın il oluşunun 63. Yıl dönümü nedeniyle bir kutlama mesajı yayımlayan Adıyaman Faal Gazeteciler Cemiyeti (AGAD) Başkanı İbrahim Aslan, kentin tam manasıyla bir il olabilmesi için büyük bir değişim ve dönüşüme ihtiyacı olduğunu vurguladı.

Genel Hit: 902 / Yorum: 0 / 2 Aralık 2017 21:56
AGAD Başkanı Aslan: Kentin Tam Manasıyla İl Olabilmesi İçin Değişime İhtiyacı Var"
-A +A

Aslan, il olduğundan bu yana şehrin temel sorunlarının devam ettiğine dikkat çekti. Aslan, "Bundan 63 yıl önce Malatya’nın bir ilçesi iken, 1 Aralık 1954 tarihinde 6418 sayılı Kanunla Malatya'dan ayrılarak il statüsüne kavuşan Adıyaman, o tarihten bu yana gelişim sürecini tam manasıyla tamamlamamış olsa da son yıllarda yapılan yatırımların bölgenin değişim ve dönüşümüne ön ayak olacak nitelikte olması hepimizi umutlandırmıştır. Şehrin sosyo-ekonomik yapısına ivme kazandıracak ve  az gelişmişlikten soyutlayacak, somut adımların atılması için siyasilerinden bürokratına, yerel yönetimlerinden sivil toplum örgütlerine kadar herkesin mobilize olması gerekmektedir” dedi. 
“ADIYAMAN’DA İSTİHDAM SORUNU”
Aslan, son yaşanan tütün tartışmaları ve yapılan eylemlerin kentte bir huzursuzluğa neden olsa da siyasilerin bu işle iştigal eden ve geçimini tütünle sağlayan vatandaşların lehine olacak kararlı adımlar atacağına inandığını belirtti. Yine en büyük sorunlardan biri olan ve tarihsel sürece bakıldığında olumlu gelişmenin yaşanmadığı işsizlik sorununun her gecen gün büyümeye devam ettiğini vurgulayan Aslan, “Bir kalkınma modeli olan teşvik yasalarından tam olarak rantabl sağlanması için ilimizi TBMM’de temsil eden iktidar partisi milletvekillerine büyük görevler düşmekte. Maalesef son dönemlerde çıkan teşvik paketleri sanayicilerimizin ve olası yatırımcılarımıza cazip gelmemesi nedeniyle söz konusu teşvik uygulamaları Adıyaman’ı cazibe merkezi olmasına zemin hazırlamamıştır. Çevresinde son derece gelişmiş komşu şehirlerin olması ve en cazip teşvik paketlerinden bu şehirlerin de faydalanıyor olması Adıyaman’ın rekabet şansını zora sokmuştur. Kısa vadede yeni çıkacak teşvik paketlerinde Adıyaman’ın hak ettiği yerde olacağına ve bu teşvik paketleriyle Adıyaman’daki istihdam sorununu minimize edileceğine inancımız tamdır. Yine yerel yönetimler tarafından hazırlanan yeni imar planının da ihtiyacımız olan modern kent bilincine endeksli bir çalışma olmasını umuyoruz” şeklinde konuştu.
“İMAR PLANI VURGUSU”
 Bir turizm kenti olan Adıyaman’ın yeni imar planı dışında turizm yatırımlarına uygun imar planlarına da mutlaka ihtiyacı olduğunu kaydeden Aslan, şunları söyledi: “Önemli turizm destinasyonlarını içinde barından Adıyaman’a turistlerin günü birlik ziyaretleri şehrin ekonomisine hiçbir katkı sağlamamaktadır. Özellikle çevre illerin  merkezi konumda bulunması turist kafilelerinin günü birlik ziyaretlerine neden olmuştur. Adıyaman’ın her alanda gelişme sağlaması için birlik ve beraberlik son derece önemlidir. Bundan sonraki dönemlerde tüm sorunların çözüme kavuşması umuduyla Adıyaman’ın il oluşunun 63. yıl dönümünü en içten dileklerimle kutluyor tüm Adıyaman halkına sevgi ve saygılarımı sunarım.” 

PHA

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Anket

Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
2013 www.celikhanajans.com tüm hakları saklıdır. Softmedya Haber Scripti Yazılımı