Adıyaman Valiliğinden Soba Zehirlenmelerine Karşı Uyarı

Adıyaman Valiliği soba zehirlenmelerine karşı uyarılarda bulundu.

Adıyaman Hit: 860 / Yorum: 0 / 8 Şubat 2020 01:02
Adıyaman Valiliğinden Soba Zehirlenmelerine Karşı Uyarı
-A +A

Adıyaman Valiliğinden yapılan yazılı açıklamada, ülkede sıkça meydana gelen sobadan sızan gazdan zehirlenmelerin kentte de meydana gelmemesi ve istenmeyen olaylara maruz kalınmaması için vatandaşların alması gereken önlemleri bildirdi.
Açıklamaya göre, bacaların odun ve kömür gibi yüksek oranda is ve kurum bırakan yakıt kullanıldığında 2 ay ara ile diğer yakıtlar kullanıldığında da 3 ay ara ile temizlenmesi gerektiğini vurgulayarak, şunlar kaydedildi:
"Bacalar bina tepe yüksekliğinden en az 50 cm daha yüksek olmalıdır. Soba boruları, odun ve kömür gibi yüksek oranda is ve kurum bırakan yakıt kullanıldığında bir ay ara ile, diğer yakıt çeşitleri kullanıldığında 2 ay ara ile mutlaka temizlenmelidir. Soba boruları binaya temas ettirilmemeli, demir kelepçe ile tavan veya duvarlara tespit edilmelidir. Soba yakılırken parlayıcı-patlayıcı madde kullanılmamalıdır. Soba yanarken soba civarında kolay yanıcı maddeler (kibrit, odun vb.) bulundurulmamalı ve çamaşır kurutulmamalıdır. Soba boruları zorunlu olmadıkça bölgemizde esen hakim rüzgar yönüne karşı kurulmamalıdır.
Soba borularının hakim rüzgar yönünde olması zorunlu ise dirsek kullanarak baca yönü değiştirilmeli ve boru ucuna döner başlık takılmalıdır. Özellikle fırtınalı ve yağışlı havalarda vatandaşlarımızın sobalarını kontrollü olarak yakmaları ve söndürmeden uyumamaları konusunda yerel TV ve radyo aracılığıyla uyarıcı nitelikte yayın ve ikazda bulunulmalıdır. Şiddetli esen fırtınalı gecelerde sobadan sızan gazdan zehirlenerek ölümlere sebep verilmemesi için sobalar mutlaka söndürülmelidir. Vatandaşlarımızın kötü hava şartlarında dikkatli olmaları komşularını da sürekli uyarmaları ve kontrol etmeleri, acil durumlarda ise 112 Acil Çağrı Merkezi telefonuna ihbarda bulunmaları önem taşımaktadır."

PHA

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Anket

Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
2013 www.celikhanajans.com tüm hakları saklıdır. Softmedya Haber Scripti Yazılımı