Adıyaman'da Kan Davası Barış Lokmasıyla Taçlandırıldı

Adıyaman merkezde geçtiğimiz aylarda arazi sınırları ve su anlaşmazlığı nedeniyle husumetli bulunan hasımlar Adıyaman merkez de karşılaşınca aralarında kavga çıktı.

Genel Hit: 2147 / Yorum: 0 / 3 Temmuz 2019 22:35
Adıyaman'da Kan Davası Barış Lokmasıyla Taçlandırıldı
-A +A

Adıyaman yeni mahalle spor parkı civarındaki kahvehanede karşılaşan taraflar arasında bıçaklı, sopalı kavgada yaralanan çiftçi ailelerinden bir gencin ölümü iki aileyi karşı karşıya getirmesi nedeniyle olayın kan davasına dönüşmesinden dolayı.  İleriki aylarda yıllarda daha kötü olumsuz olayların yaşanmaması için  kolları sıvayan gece gündüz çalışan Alevi dedeleri Alevi inanç önderleri kanaat önderleri alevi kültür dernekleri muhtarlar arasında komisyonlar kuruldu 
Komisyon Üyeleri; Eren ve Çiftçi Aileleri arsanda aylarca görüşmeler yaparak büyük bir barış töreni yapıldı. Komisyon üyeleri  kendi arlarında  şöyle oluştu. İnanç önderleri Alevi dedelerinden önde gelen Ali Büyükşahin, Naci Dedeoğlu, Mehmet Ali Tutal, Garip Bozkurt, Mahmut  Dolaş, Enver Doğan, Alevi Denekleri adına Alevi Kültür Derneği Başkanı Rıza Tanrıverdi, Pir sultan Abdal Dernek Başkanı Mehmet Yapıcı, Hacı Bektaşı Veli Derneği Başkanı Nusret Tunç, Hıdısor Aşireti, KAV Aşireti, Balyan Aşiretlerinden Kanaat Önderleri ise Sait Doğan, Etem Tanrıverdi, Kemal Aslan, Mehmet Coşkun, Mahmut  Nedim Evli’nin yanı sıra daha birçok kişi veya kişiler olayın büyümemesi için yoğun istişare toplantıları yaptılar.
Adıyaman merkez Karapınar Cemevi'n de düzenlenen barış programına Gölbaşı Belediye Başkanı İskender Yıldırım, CHP Adıyaman İl Başkanı Deniz Çakmak, Alevi Kültür Dernekleri (AKD) Adıyaman Şube Başkanı Rıza Tanrıverdi, Alevi Dedesi Ali Büyükşahin, STK temsilcileri ve kanaat önderleri katıldı.
Kendisi Adıyamanlı olup uzun yıllar ANKARA’da Eski Adıyla GATA da görev yapan Adıyaman’ın sevilen simalarından ünlü beyin Cerrahı Prof. Dr. Emekli Albay Abdurrahman Bakır barış törenine katılmak için Adıyaman’a davet edildi. Albay bakırın yanı sıra iş adamı kanaat önderinin yanı sıra çok sayıda vatandaşlarla Çiftçi ve Eren aileleri katıldı.
Olayın meydana geldiği günden beri olayın barışla çözülmesi için toplantılar görüşmeler yapan komisyon üyeleri Alevi Kültür Dernekleri (AKD) Adıyaman Şube Başkanı Rıza Tanrıverdi, Alevi Dedesi Ali Büyükşahin, 2 ay önce bir kişinin öldüğü, bir kişinin ise cezaevine girdiği, aralarında başlayan kan davasının sonlandırılması için iki aşiret aile ile görüşerek kan davasının sonlandırılmasını istedi.
Cemevi'nde toplanan her iki aile mensupları, Alevi Dedesi Ali Büyükşahin'in okuduğu duanın ardından tokalaşarak barıştı. Daha sonra, Çiftçi ve Eren aileleri barış lokmasında bir araya geldi. Lokma duasını ise Alevi İnan Önderlerinden Mehmet Ali Tutal yaptı. Lokma yemeğinin ardından her iki ailede ya Allah ya Muhammed diyerek el ele kol kola dağıldılar.


 
 

Haberin Galerisi
Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Anket

Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
2013 www.celikhanajans.com tüm hakları saklıdır. Softmedya Haber Scripti Yazılımı