Adıyaman'da 9 kişilik temizlik görevlisi kadrosuna 5 bin 217 başvuru

TBMM Katip Üyesi ve CHP Adıyaman Milletvekili Av. Abdurrahman Tutdere, Adalet Bakanlığı’nın Türkiye İş Kurumu üzerinden Adıyaman’da açtığı 9 kişilik temizlik görevlisi kadrosuna dört günde aralarında binin üzerinde üniversite mezunu 5 bin 217 kişinin başvuru yaptığını açıkladı.

Siyaset Hit: 946 / Yorum: 0 / 13 Mart 2021 13:10
Adıyaman'da 9 kişilik temizlik görevlisi kadrosuna 5 bin 217 başvuru
-A +A

TBMM Katip Üyesi ve CHP Adıyaman Milletvekili Av. Abdurrahman Tutdere, Adalet Bakanlığı’nın Türkiye İş Kurumu üzerinden Adıyaman’da açtığı 9 kişilik temizlik görevlisi kadrosuna dört günde 5 bin 217 başvuru yapıldığını açıkladı.
Tutdere, açıklamasında, "Listeye baktığımızda başvuranların 156’sı lisans, 987’si ön lisans olmak üzere bin 143 kişinin üniversite mezunu olduğunu görmekteyiz. Bu tablo başta üniversite mezunları olmak üzere yurttaşlarımızın genel olarak işsizlikten kırıldığını açıkça ortaya koymaktadır."dedi.
Başvuranların arasında binin üzerinde üniversite mezununun olduğunu belirten Tutdere, şunları dile getirdi:
"İktidar olarak gündemi ne kadar değiştirmeye çalışırsanız çalışın Türkiye'de ve Adıyaman'da milletimizin tek gündemi işsizlik ve yoksulluk. Bin bir umutla temizlik görevlisi kadrosuna başvuranlar arasında binlerce üniversite mezunu gencimiz ile ilk ve ortaöğretim mezunu gençlerimiz bulunmaktadır. İşte, AK Parti'nin 18 yılda Adıyaman'ı ve Türkiye'yi getirdiği tablo bu. İşsizlik sayısının rekor seviyede olduğu bu günlerde 9 kişilik temizlik görevlisi alımı ilanına 5 bin 217 kişinin başvurması Adıyaman’da işsizlik tablosunun ne kadar içler acısı bir halde olduğunu gözler önüne sermektedir."
"Adıyaman işsizlikten kırılıyor"
Adıyaman’da ki işsizlik tablosuna dikkat çeken Tutdere, "Şubat 2020 tarihi itibarıyla 17 bin 807 erkek, 16 bin 883 kadın olmak üzere Adıyaman’da İş-Kur’a kayıtlı toplam işsiz sayısı 34 bin 690 kişidir. Kayıtlı olmayan işsizler, pandemi sürecinde iş yerini kapatmak zorunda olanlar ve işsiz kalanlar bu sayının dışındadır. Bu yurttaşlarımızda hesaba katıldığında Adıyaman işsizlikten kırılıyor diyebiliriz. Ayrıca 2020 Ocak-Aralık döneminde Adıyaman’da işsizlik ödeneğine başvuran kişi sayısı 5 bin 669 iken işsizlik ödeneği hak eden kişi sayısı bin 646 olmuştur. İşsiz kalan 4 bin 23 kişi işsizlik ödeneği (maaşı) alamamıştır. İşsiz kalan, herhangi bir gelir elde edemeyen vatandaş ne yapacak? Evine nasıl ekmek götürecek? Babalar eve çocukları uyuduktan sonra gidiyor. Bu ayıp bu iktidara yeter. Bu ayıba son vermek de Cumhuriyet Halk Partisi olarak bizim boynumuzun borcudur." İfadelerini kullandı.   
"Türkiye’de ilk ve tek olarak trajikomik bir şekilde Adıyaman’da ‘İşsizler Derneği’ var"
TÜİK’in açıkladığı verileri eleştiren Tutdere,açıklamasını şöyle tamamladı:
"TÜİK bugün, Türkiye genelinde işsizlik oranının 0,4 puan azalarak 12,2 seviyesinde gerçekleştiğini açıkladı. Yani diyor ki işsizlik azaldı. TÜİK’in verilerine göre ülkemizde azalmış haliyle işsiz sayısı 3 Milyon 861 bin kişi. Kısa çalışma ödeneği ve ücretsiz izin ödeneği alanlar da iş aramadıkları için işsiz sayılmıyor. Bunun yanı sıra ülkemizde geniş tanımlı işsiz sayısı 10 milyonun üzerinde. TÜİK’in verileri pembe dizi gibi. TÜİK bültenlerine, “Yayınlanan veriler tamamen hayal ürünü olup, gerçeği yansıtmamaktadır.” şeklinde şerh düşmek lazım. Nitekim sadece Adıyaman’da 9 kişilik temizlik görevlisi alımına 5 bin 217 kişi başvurmuştur. Yine Türkiye’de ilk ve tek olarak trajikomik bir şekilde Adıyaman’da ‘İşsizler Derneği’ var. Ülkenin gerçekleri bu şekildeyken verilerle toz pembe bir ülke imajı çizen, vatandaşların içler acısı halini görmezden gelenler ancak bu şekilde açıklanabilir. Toz pembe rakamlar açıklasın diye TÜİK’in başına atanan kişilerin sayısıyla Türkiye’de ki işsizlik sayısı çok yakında yarışacak." 

PHA

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Anket

Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
2013 www.celikhanajans.com tüm hakları saklıdır. Softmedya Haber Scripti Yazılımı